Сфера IT вражає своєю стійкістю навіть під час війни. Швидка адаптація до змін, релокація та освоєння нових ринків, підтримка клієнтів, опікування людьми та збереження команд, робота в умовах блекауту, збільшення кількості нових контрактів наприкінці року – все це характеризує ринок ІТ-ринок у 2022 році.
Які очікування від ІТ у 2023 році? Що має значення для ринку? До яких інновацій краще готуватися вже зараз?

1. Яким був 2022 рік для IT-галузі?

ІТ-індустрія – чи не єдина галузь, що змогла не тільки повноцінно працювати після повномасштабного вторгнення, але й збільшила обсяг експорту відносно минулого року. З початку року до листопада 2022 року вона принесла в економіку України близько 6 млрд дол. США експортного виторгу та досягла зростання порівняно з попереднім роком на 10% (за даними It Ukraine Association).
Та, попри начебто оптимістичні показники, у галузі відбулося перефокусування на зовнішні ринки та понад половини гравців ринку провели незаплановані релокації. Внутрішній ринок майже перестав давати замовлення, що змушує ІТ-компанії перебудовувати процеси та шукати замовників за кордоном.

До найбільших викликів, з якими стикалися наші клієнти, можу віднести:

  • міграційні питання працівників та їх сімей;
  • заборона виїзду ІТ-спеціалістів за кордон;
  • мобілізація;
  • зменшення замовлень від клієнтів у зв’язку з надходженням хард-команди в країні, де ідуть бойові дії;
  • валютне регулювання та обмеження, що були введені НБУ;
  • налаштування безперебійної роботи під час блекаутів.


2. Які 3 кроки Ви зробили, щоб адаптувати компанію до війни?

З початку повномасштабного вторгнення весь фокус був спрямований на три напрямки: збереження команди, турбота про клієнта, пошук нових продуктів.

Збереження команди
Ми, як і всі, зіштовхнулись з ризиком втрати персоналу, тому перші дії по адаптації стосувались саме команди. Ми орендували та сплачували житло для співробітників, які виїхали у Німеччину, залучали психологів для зменшення рівня тривожності у команди, провели стратегічну сесію для керівників практики.
Вже починаючи з п'ятого дня війни ми повністю відновили роботу команди віддалено, а з червня знову відкрили наш офіс для відвідування клієнтів у Києві.
Такі дії допомогли нам не тільки зберегти, але і збільшити команду.

Турбота про клієнта
У перші дні війни ми розуміли, що наші клієнти потребують допомоги.
Ми запустили безкоштовні консультації щодо мобілізації, перетину кордону та релокації бізнесу. Виділили команду адвокатів, які були на зв’язку 24/7 та консультували клієнтів.
Додатково ми створили базу знать на базі Notion Help Center, у якій збирали важливі роз’яснення, нормативно-правові акти та корисні посилання, щодо релокейту, роботи в умовах війни, ввезення гуманітарної допомоги тощо. Посилання на цю базу ми максимально поширювали серед поточних та потенціальних клієнтів.

Пошук нових продуктів та ринків
Відбулося перефокусування на зовнішні ринки. Ми зрозуміли, що заробляти в Україні стало набагато складніше, тому ми вимушені були шукати клієнтів за межами країни. Зараз близько 50% нашого клієнтського портфеля – це клієнти, які здійснюють діяльність за межами України.
Ми також почали запускати нові послуги, які відповідають воєнному часу, зокрема відшкодування збитків завданих агресією рф, розслідування та повернення викрадених криптоактивів, консультації щодо внутрішньої релокації підприємств тощо.
Звичайно, паралельно ми займалися оптимізацією витрат, створювали різноманітні сценарії, але принципово не зменшували такі статті як фонд оплати праці та маркетинг.

3. Ваші очікування від IT у 2023 році? Що має значення?

Звісно, ми очікуємо Перемоги, повернення великої кількості компаній в Україну, та як наслідок збільшення частки доходів ВВП від ІТ-галузі.
Як на мене, ринок ІТ перестає бути постачальником дешевої робочої сили та буде збільшена частка продуктових компаній. Ну і, звичайно, сьогоденні тенденції вказують і на певний бум серед military стартапів та надходження інвестицій.
Але є і певні загрози. Значна кількість компаній здійснила повну або часткову релокацію, існує ризик втратити їх назавжди. Саме тут матиме важливе значення політика держави у сфері оподаткування.

4. До яких інновацій краще готуватися ринку вже зараз?

Метавсесвіт – це інновація, яка і надалі буде відкривати нові можливості та виклики для бізнесу. Це не просто поглиблена версія віртуальної реальності. Це ціла екосистема, яка може покрити безліч потреб, а саме проведення робочих конференцій, відвідування концертів, перегляд фільмів, навчання та ін. Ми також маємо надію відкрити офіс Juscutum в метавсесвіті у 2023 році.


Ну і друга інновація, на яку вважаю потрібно вже зараз звертати увагу це - Штучний Інтелект, як частина користувацького досвіду. Саме штучний інтелект може надати нам можливість підвищити свою продуктивність та швидкість.



Автор: Ірина Біляєва, Партнер та СЕО  Juscutum

Джерело: Юридична Газета

17.4.2025
Алгоритм дій під час обшуку: чекліст для бізнесу
Читати
15.4.2025
Сірий імпорт: що це таке і як з ним боротися?
Читати
3.4.2025
Ризики в публічних закупівлях: що варто знати бізнесу, щоб уникнути кримінальної відповідальності
Читати
1.4.2025
Виключення учасника з ТОВ без його згоди
Читати
31.3.2025
Juscutum отримує нагороду Ukrainian Fintech Awards у номінації Best Legal Tech Advisor
Читати
27.3.2025
Ірина Біляєва — серед найвпливовіших жінок юридичного ринку за версією Ukrainian Women in Law — 2025
Читати
28.3.2025
Отримання ліцензії для онлайн-казино в Україні
Читати
27.3.2025
Зміна засновників ТОВ: що потрібно знати бізнесу?
Читати