Запровадження нового режиму діяльності для IT-компаній – «Дія City» – продовжує викликати багато запитань. Проте деякі компанії вже розглядають перехід на нову систему. Як же працюватиме цей режим, хто зможе зареєструватися, а кому – зась, розповів адвокат, тімлід практики супроводу бізнесу Juscutum Дмитро Палющенко.
Верховною Радою України 15 липня 2021 року було прийнято закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». Це перший етап на шляху впровадження проєкту «Дія City».
«Дія City» – це новий правовий режим, метою якого є стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні. Він вводить поняття «резидент», яким може бути виключно юридична особа України, та дозволить залучати спеціалістів ІТ-сфери до виконання робіт за окремими видами договорів, у яких буде знижено податкове навантаження на роботодавців.
Також варте уваги введене в законі поняття «гіг-контракт», відповідно до якого фізична особа (гіг-спеціаліст) зобов'язується виконувати роботи та надавати послуги резиденту «Дія City», який, окрім оплати, має забезпечити гіг-спеціалісту соціальні гарантії. Умови гіг-контракту поєднують умови цивільно-правового договору й трудового договору.
Набуття статусу резидента
Законом визначено, що набуття статусу резидента «Дія City» є добровільним. Окрім цього, резидент «Дія City» має відповідати таким вимогам:
Крім того, мають бути виконані вимоги щодо оплати діяльності, кількості фахівців і суми кваліфікованого доходу.
Крім того, мають бути виконані вимоги щодо оплати діяльності, кількості фахівців і суми кваліфікованого доходу.
Розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам, починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, у якому набуто статус резидента «Дія City», кожного календарного місяця, має бути не менше ніж еквівалент 1200 євро (за офіційним курсом НБУ станом на перше число відповідного календарного місяця).
Середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юридичної особи (у разі залучення) за підсумками кожного календарного місяця має бути не менше 9 осіб.
Сума кваліфікованого доходу юридичної особи, отриманого за перших три календарних місяці, наступні за календарним місяцем, у якому юридичною особою набуто статус резидента «Дія City» – не менш як 90% суми її загального доходу за такий період, а за кожен календарний рік перебування в статусі резидента «Дія City» – не менш як 90% суми загального доходу за той самий період (за наявності загального доходу).
Кваліфікований дохід – сума чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) та роялті (якщо такі суми роялті не враховано в чистий дохід від реалізації продукції), отриманих у результаті здійснення видів діяльності, передбачених для резидентів «Дія City».
Статус резидента не може бути надано за певних умов. Нижче наведені обмеження, що не дозволять його отримати.
Серед низки законодавчих змін проєкт «Дія City» передбачає внесення змін до Податкового кодексу України (ПКУ). Відповідний законопроєкт уже зареєстровано за №5376, і на початку червня він був ухвалений у першому читанні.
Усі зміни в цій сфері наведені в таблиці:
Прогнозуючи переваги законотворці прийшли до висновку, що впровадження «Дія City» призведе до зростання частки IT у ВВП України до 10% замість нинішніх 4%. Також аналітики передбачають значне зростання доходів у галузі та збільшення робочих місць. Однак серед самих представників IT-сфери противників нового правового режиму чимало.
Побачити реальні результати законодавчого нововведення та з'ясувати, хто ж мав рацію, ми зможемо тільки після старту «Дія City». Офіційний запуск нового правого режиму заплановано на початок 2022 року.
Джерело: Mind