Тенденція збільшення обшуків на підприємствах у 2025 році
У 2024 році в Україні суттєво зросла кількість обшуків, проведених правоохоронними органами. За даними Офісу Генерального прокурора, торік було відкрито 492 479 кримінальних проваджень, що перевищує показники попереднього року, а за два місяці 2025-го вже зареєстровано 114 тисяч нових справ. Зі збільшенням кількості кримінальних проваджень зростає і кількість обшуків, які стали ефективним інструментом боротьби з економічними злочинами, ухиленням від сплати податків та іншими кримінальними правопорушеннями, пов’язаними з діяльністю бізнесу. Очікується, що ця тенденція збережеться, тож бізнесу варто бути готовим до можливих візитів правоохоронців. Ретельна підготовка та правова обізнаність допоможуть вам почуватися впевнено й спокійно у взаємодії з державними органами.
Основні помилки бізнесу під час обшуку на підприємстві
- Найбільш розповсюдженою помилкою бізнесу є нехтування превентивною підготовкою до обшуку, що призводить до вилучення важливих документів, грошей, техніки та ускладнює внутрішні процеси функціонування компанії.
- Банальна, але поширена помилка – відсутність договору з адвокатом та невикористання його допомоги під час обшуку, що збільшує ризики проведення обшуку з порушенням прав бізнесу.
- Провідне місце серед помилок посідає неналежна перевірка ухвали слідчого судді, на підставі якої проводиться обшук. Часто правоохоронці допускають суттєві помилки під час обшуку, наприклад, приїжджають не за тією адресою, вказаною в ухвалі, або поза строком, наданим суддею на проведення обшуку.
- Добровільне передання речей, гаджетів та документів представникам правоохоронних органів. Такі дії варто вчиняти лише в межах особистого обшуку, який проводиться особою вашої статі у присутності адвоката та двох понятих. Під час особистого обшуку адвокат може належним чином зафіксувати процес та допущені правоохоронцями порушення.
- Недостатній контроль за діями правоохоронців. Належний контроль забезпечить можливість зафіксувати всі порушення правоохоронців та внести відповідні зауваження до протоколу.
Дії, які не варто вчиняти під час обшуку
- Чинити опір або перешкоджати обшуку. Будь-яка агресія чи спроби завадити діям правоохоронців можуть призвести до негативних наслідків. Ваші дії можуть кваліфікувати за ст. 342 Кримінального кодексу України (опір представникові влади під час виконання ним службових обов'язків), а будь-які перешкоди можуть спровокувати правоохоронців на застосування суворіших заходів і мінімізувати шанс належної взаємодії з вами під час обшуку.
- Знімати процес обшуку. Існує переконання, що знімання процесу обшуку дає позитивний результат. Проте, це лише підсилює ризик вилучення вашого телефону та долучення його до протоколу обшуку, оскільки він є носієм фіксації ходу проведення слідчої дії. Своєю чергою вилучення телефону ставить під загрозу втручання у конфіденційну інформацію.
- Надавати пояснення на запитання слідчого. Під час обшуку слідчі часто намагаються отримати інформацію, спілкуючись із працівниками підприємства в неформальній обстановці. При цьому працівник, не підготовлений до надання відповідей, може повідомити чутливу інформацію, яка буде використана проти нього чи компанії.
- Підписувати будь-які документи без адвоката. Правоохоронці можуть просити підписати документи, запевняючи, що це «формальність», проте підписувати їх без попереднього аналізу адвоката – серйозна помилка, яка може призвести до суттєвих труднощів під час оскарження порушень правоохоронців.
Що робити під час обшуку, щоб захистити права компанії
Нижче наведений перелік першочергових дій, які допоможуть захистити інтереси компанії та запобігти можливим порушенням з боку правоохоронців.
1. Виклик адвоката
Закон встановлює, що незалежно від стадії обшуку слідчий зобов’язаний допустити на місце його проведення адвоката. Однак, слідчий має право розпочати обшук без адвоката, що зумовлює потребу укладення договору заздалегідь, щоб ви не витрачали дорогоцінний час на пошуки представника під час обшуку.
2. Ознайомлення з ухвалою
Ознайомтесь з текстом ухвали слідчого судді, зверніть особливу увагу на такі пункти:
- Строк дії ухвали. Ухвала чинна протягом 1 місяця з дня винесення, а правоохоронці не мають права проводити обшук після спливу строку дії ухвали.
- Адреса проведення обшуку. В ухвалі має бути зазначена точна адреса, за якою правоохоронцям надане право проведення обшуку. Навіть найменша невідповідність адреси дає право не допускати правоохоронців до підприємства.
- Ідентифікаційні дані підприємства. В ухвалі зазначається назва компанії, інформація про її власника чи володільця. Невідповідність цих даних фактичним дає підстави стверджувати, що суддя дозволив провести обшук іншої компанії.
- Наявність мокрої печатки суду та підпису судді.
3. Перевірка повноважень слідчого, прокурора
Перевірте повноваження правоохоронців на проведення обшуку. Для цього вам необхідно попросити правоохоронців показати службові посвідчення та:
- Впевнитися, що перед вами слідчий чи прокурор. Обшук проводиться виключно прокурором або слідчим, доручати його здійснення комусь іншому вони не мають права.
- Звірити ПІБ та звання осіб, яким надано право проводити обшук згідно з ухвалою судді, із даними осіб, які фактично прийшли його здійснювати. Часто трапляється, що на місце обшуку прибуває слідчий чи прокурор, якому суддя не надав право на проведення обшуку.
4. Контроль за процесом обшуку
Якщо обшук почався без адвоката, необхідно ретельно фіксувати процес. Варто записувати будь-які подробиці процедури обшуку, речі, які були вилучені, присутніх осіб, дії правоохоронних органів.
Доцільно призначити декілька відповідальних осіб, які будуть слідкувати за діями правоохоронців. Наприклад, за діями оперативних співробітників, адже оглядати речі та документи має право лише слідчий, проте правоохоронці часто цим нехтують, про що важливо зазначити у протоколі.
5. Ретельна перевірка протоколу
Необхідно уважно перевірити, чи правильно слідчий вніс інформацію щодо вилученого майна із зазначенням точних ідентифікаційних даних кожної речі та документа. Наприклад, якщо вилучається техніка, слідчий має зазначити модель, серійний номер, марку тощо, а якщо документ – назву, дату прийняття, та вихідний/внутрішній номер.
Також, у зауваженнях до протоколу потрібно детально розписати всі допущені порушення. Запам’ятайте, що копію протоколу та опис вилучених речей слідчий повинен надати представнику підприємства.
Поради щодо мінімізації ризиків та підготовки до обшуків
Превентивна підготовка до обшуку має містити:
1. Укладення договору про надання правової допомоги з адвокатом
2. Захист персональних даних та відповідальне збереження інформації
- Чутлива інформація про діяльність компанії має зберігатись на хмарних сховищах із налаштованою системою екстреного видалення.
- Сервери підприємства варто розміщувати за межами його юридичної або фактичної адреси, а оптимально – за кордоном.
- Доступ до конфіденційних даних компанії має бути лише в обмеженого кола співробітників.
При цьому вся застаріла інформація, яка знаходиться на електронних скриньках та робочих комп’ютерах, повинна регулярно видалятись.
3. Розроблення письмового алгоритму дій під час обшуку
За допомогою адвоката необхідно створити детальну інструкцію для співробітників щодо їх дій під час обшуку.
- Ознайомте команду з цим алгоритмом: працівники повинні чітко знати порядок виклику адвоката, свої права та обов’язки, відповідальну особу за комунікацію з правоохоронцями, а також рекомендації щодо поведінки під час обшуку.
Також, доцільно провести тренінг або «гру-імітацію» обшуку, щоб перевірити, як працівники засвоїли знання і чи готові вони до справжнього обшуку.
- Розкажіть і покажіть, як проходитиме обшук, який порядок зберігання особистих речей, поводження із технікою та документами, дії у разі особистого обшуку тощо.
4. Зберігання оригіналів важливих документів віддалено в адвокатському об’єднанні.
5. Проведення регулярного внутрішнього аудиту документації та створення резервних копій важливих документів.
6. Встановлення камер відеоспостереження.
Висновок
Обшук на підприємстві – це серйозне випробування для бізнесу, яке може спричинити фінансові та репутаційні втрати. Запобігти негативним наслідкам допоможе комплексна підготовка: превентивні заходи, чіткий алгоритм дій, контроль за діями правоохоронців та професійний юридичний супровід. Не відкладайте безпеку на потім: заздалегідь укладений договір з адвокатом – не витрата, а необхідність і стратегічна інвестиція у стабільність вашого бізнесу.
Ірина Кайданович,
юристка практики Безпеки бізнесу в Juscutum
Поділитися в соціальних мережах