Торговельна марка є актуальною та важливою у сучасному бізнес-середовищі, особливо зараз, зі зростом правової культури та обізнаності.

Підтвердженням цьому є статистичні дані навіть під час повномасштабної війни. Cтатистику за лютий 2024 року можна взяти тут.

Кількість заявок на реєстрацію ТМ в Україні

Торговельна марка часто є ключовим активом для бізнесу. Її значення полягає не лише у тому, що вона стає символом вашого продукту чи послуг, але і у забезпеченні захисту вашого бізнесу, у тому числі від конкурентів. Однак, справжня цінність торговельної марки розкривається лише тоді, коли вона правильно зареєстрована та захищена від можливих порушень.

У цій статті ми надамо відповіді на всі ключові аспекти реєстрації торговельної марки, враховуючи як вона впливає на діяльність між конкурентами, забезпечує привабливість для інвесторів, створює фінансову вигідність та сприяє підвищенню репутації.

Що таке торгова марка?

Відповідно до Закону України “Про охорону прав на знаки для товарів і послуг” торговельна марка – це позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб.

Тобто, торговельна марка – це  ідентифікатор вашої діяльності, те за чим вас будуть вирізняти з-поміж інших конкурентів. Це може бути назва вашої компанії або проєкту, фірмовий слоган, вигадані слова, фірмові зображення, псевдоніми (або ПІБ) відомих людей та інше.

Види торговельних марок:

  • словесна (складається з букв, слів) – наприклад "Juscutum";
  • зображувальна (ілюстрація, картинка, графічні позначки) – наприклад, значок надкушеного яблука Apple;
Торгівельна марка Apple
  • комбінована (коли поєднується і словесна частина, і зображувальна) – наприклад, ТМ Aroma Kava;
Торговельна марка Арома Кава
  • нетрадиційні види ТМ: обʼємна, звукова, нюхова та інші.

Що не підлягатиме реєстрації, як торговельна марка:

  • загальновживане слово/словосполучення (наприклад "техніка", у разі якщо не буде мати інших розрізняльних ознак);
  • слово, яке чітко описує вид діяльності для якого планується реєстрація ТМ (наприклад "магазин одягу", у разі якщо не буде мати інших розрізняльних ознак та буде реєструватись для продажу одягу під цією ТМ);
  • державні герби, прапори та інші державні символи (емблеми) або їх імітація (тут є уточнення – що це можливо у разі дозволу "компетентного органу", проте, станом на зараз такого органу прямо не передбачено, відповідно, механізм не до кінця регламентований);
  • офіційні назви інших держав (виключення назви "Україна");
  • емблеми, скорочені чи повні найменування міжнародних міжурядових організацій (наприклад "ООН");
  • офіційні контрольні, гарантійні та пробірні клейма, печатки; нагороди та інші відзнаки;
  • також у звʼязку з війною були заборонені в ТМ символи "Z" та "V " у торговельних марках, незалежно від контексту використання торгової марки;
  • те, що суперечить публічному порядку, принципам гуманності та моралі і не може бути зареєстроване (пропагує війну, фашизм, національну та релігійну ворожнечу, зміну шляхом насильства конституційного ладу або територіальної цілісності України, зокрема, містить антидержавні, расистські лозунги, емблеми та найменування екстремістських організацій та іншого).

Навіщо потрібна торгова марка? 

Що дає реєстрація торгової марки:

  • Захист і доказова база. Реєстрація торговельної марки є обовʼязковою і автоматично не наділяє її "власника" правами, тому ми рекомендуємо не зволікати з цим процесом, поки хтось не закріпив за собою цю ТМ. Тобто, у разі наявної зареєстрованої ТМ це надає конкретні права та законні переваги у випадку порушення їх прав. Володіючи зареєстрованою маркою, ви маєте підставу для вимоги зупинення порушень та відшкодування завданих збитків. 
  • Розрізнення між конкурентами. Це дозволяє зберігати та розвивати унікальний ідентифікатор вашого бренду, забезпечуючи йому видимість на ринку та позиціонуючи його на користь вашої компанії.
  • Інвестори. Наявність зареєстрованої торговельної марки може робити ваш бізнес привабливішим для потенційних інвесторів. Інвестори більш схильні вкладати кошти в "бренд", який має чітко визначену та захищену ідентичність, оскільки це зменшує ризик конкуренції та можливих правових питань.
  • Актив, фінансова вигідність. Зареєстрована торговельна марка може слугувати активом, який можна включити до грошової оцінки компанії. Також це можливість заробляти на "здачі в користування" торгової марки, особливо це актуально для мережевого бізнесу.
  • Репутація. Реєстрація торговельної марки сприяє підвищенню довіри до вашого бізнесу серед споживачів. Це демонструє вашу відданість якості та інноваціям, а також може збільшити лояльність споживачів до вашого продукту або послуги.
  • Можливість отримання домену ".ua". Маючи зареєстровану торговельну марку, ви маєте можливість отримати однойменний домен у доменній зоні ".ua". Це може бути важливим для захисту вашого бренду в онлайн-середовищі та забезпечення його ідентифікації у віртуальному просторі.

Загалом, реєстрація торговельної марки є ключовим кроком для будь-якої компанії, яка прагне захистити свій бренд, створити конкурентні переваги та збільшити вартість свого бізнесу. Для юриста це важливий інструмент у захисті прав клієнта та підтримці його інтелектуальної власності.

Яка різниця між брендом і торговою маркою?

У законодавстві Україна не має поняття “бренд”. Проте, виходячи вже з досвіду роботи з творчими сферами, можемо зробити висновок, що бренд ширше поняття. 

Наприклад, "бренд бук" містить у собі не лише торговельну марку, а і загалом всю айдентику вашого бізнесу, туди може входити: обрані кольори,  використання спеціальних шрифтів, визначення місій та цінностей. 

Складовою "бренду" може бути торговельна марка у вигляді назви компанії, слогану, якогось персонажа, але це частина лиш загального "бренду".

Що таке пошук торговельної марки?

Ми вважаємо, що пошук торговельної марки є обов’язковим попереднім етапом перед подачею документів на реєстрацію ТМ. 

Рекомендуємо перевіряти не тільки по національним, а і міжнародним базам даним, особливо якщо плануєте масштабування.

Важливо розуміти, що не завжди відсутність ідентичної ТМ означає, що ваша ТМ не матиме "зауважень". Адже, вони можуть бути схожі частково або співзвучні (навіть попри різний правопис). Також можуть бути схожими, враховуючи сферу діяльності (класи), близькими до сплутування користувачами. Тому рекомендуємо довірити таку перевірку юристам.

Процедура реєстрації торгової марки: як зареєструвати торгову марку в Україні?

Для початку процедури реєстрації потрібно отримати від клієнта:

  • підписану довіреність (не нотаріальну, у простій формі), довіреність надає повноваження;
  • файл зображення вашої ТМ у форматі jpg., ширина зображення не має перевищувати 1300 пікселів, висота зображення не має перевищувати 800 пікселів.

Реєстрація ТМ містить декілька етапів:

  1. Встановлення дати подачі документів (підтвердження, що документи прийняті).
  2. Формальна експертиза.
  3. Кваліфікаційна експертиза (на цьому етапі можуть бути додаткові питання, попередні відмови).
  4. Видача свідоцтва.

Звертаємо увагу, що національна реєстрація захищає ТМ лише на території України. Проте, національна заявка може бути розширена по Мадридській системі на інші країни, це можна зробити відразу після подачі документів на реєстрацію ТМ в Україні. Це спрощує масштабування вашого бізнесу та його захист на міжнародному рівні.

Вартість реєстрації торгової марки в Україні

Якщо ми говоримо про вартість офіційних зборів для реєстрації торговельної марки в Україні, то питання скільки коштує зареєструвати торгову марку залежить від багатьох факторів, наприклад:

  • кількість обраних класів;
  • кількість заявників (власників ТМ);
  • кольорова ТМ чи чорно-біла.

Сума зборів починається від 4000 грн за 1 ТМ. Проте, в Україні діє знижка 25% на електронну подачу документів на реєстрацію ТМ, що дає змогу бути і екологічнішими, і отримати вигідні умови оплати.

Звертаємо увагу, що у разі включення до ТМ позначення (його частини), що відображає назву держави "Україна" (або її скорочення) – це вимагатиме додаткового збору у розмірі 24 000 гривень (а також додаткового етапу узгодження на державному рівні).

Також ви можете прорахувати самостійно суму збору за цим посиланням.

Державна організація «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій»

Збір повинен бути сплачений протягом 2 місяців від дати подання документів. Цей строк можна продовжити, але не більше ніж на 6 місяців, якщо до його спливу буде подано відповідне клопотання та сплачено збір за його подання.

Не менш важливо, що по факту отримання рішення про видачу свідоцтва на ТМ – потрібно буде також оплатити збір та державне мито, суми з реквізитами для оплати вказані у рішенні.

Також звертаю увагу, що потрібно дуже уважно вводити реквізити для всіх платежів, тому що у разі помилки потрібно буде повторно проводити платіж та (за наявності бажання) оформлювати повернення невірно сплачених коштів.

Скільки торговельних марок можна зареєструвати?

Немає обмежень щодо кількості зареєстрованих ТМ (поданих на реєстрацію), ні на одну фізичну особу, ні на юридичну. Є вимога до наявності розрізняльних рис ТМ, тобто, це мають бути нові, відмінні вже від раніше зареєстрованих торговельних марок.

Є практика реєстрації словесних марок на різних мовах, у більшості українська та англійська. Це частіше роблять для того, щоб уникнути "викрадення" ТМ з мінімальними відмінностями від вже зареєстрованої.

Хто може подати заявку на реєстрацію торговельної марки в Україні?

Власниками ТМ може бути як фізична особа, так і юридична особа (компанія), у тому числі немає обмежень по громадянству або походженню.

Що таке класи Міжнародної класифікації товарів та послуг для реєстрації торговельної марки?

Міжнародна класифікація товарів та послуг для реєстрації торговельної марки (Ніццька класифікація) – це перелік видів діяльності (класів), у яких можна захистити свою ТМ. Тобто, при реєстрації ТМ – обовʼязково потрібно визначитись у яких класах ви хочете захистити свою ТМ. Обмежень за кількістю немає, проте, це буде впливати на розмір збору до сплати.

Відповідно, якщо ви зареєстрували ТМ для програмування (наприклад), то хтось інший може взяти це найменування для ТМ ресторанної діяльності (наприклад), оскільки це різні види діяльності.

Тому формулювання товарів і послуг повинні чітко ідентифікувати товар/послугу, виключаючи подвійне тлумачення, у тому числі бути сучасними та зрозумілими. Також задля зменшення уточнювальних запитів від експертів рекомендуємо деталізувати перелік товарів/послуг для подання документів на реєстрацію торговельної марки та уникати використання загальних, надто широких або невизначених формулювань, за можливості, зазначати актуальні назви товарів і послуг відповідно до чинної версії поточної редакції МКТП.

Так, звертайте увагу, що Міжнародна класифікація товарів та послуг для реєстрації торговельної марки має різні редакції, від 01 січня 2024 року Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (ВОІВ) запроваджена версія 2024 року у 12 редакції.

Класифікація містить 45 класів, а саме 34 щодо товарів і 11 щодо послуг, ознайомитись можна за наступним посиланням.

Які терміни реєстрації торговельної марки?

Орієнтовно 2 роки. Також існує скорочена процедура за додаткову оплату, проте, під час війни вона недоступна.

Проте, використовувати торговельну марку ви можете ще до завершення реєстрації.

Саме ж свідоцтво на зареєстровану торговельну марку діє протягом 10 років з можливістю його подальшого продовження знову на 10 років.

Торговельні марки зі складовою "Україна" (UA або їх імітацію, а також імітацією малого Державного Герба України)

Реєстрація таких ТМ можлива, проте, вимагає додаткової "уваги" та зборів (про що писалось вище). 

Для успішного проходження такої реєстрації потрібно отримати дозвіл відповідної комісії для такого варіанту ТМ у рамках діяльності конкретного субʼєкту ведення бізнесу (тобто, фізичним особам не видається взагалі, також не видається тим, на кого накладені санкції).

Дозвіл на використання в ТМ офіційної назви держави Україна (UA) надається за умови, що таке використання не суперечитиме публічному порядку, загальновизнаним принципам моралі, та за наявності хоча б одного з таких факторів:

  • товари та/або послуги, для яких заявлено торговельну марку, мають промислову, соціальну, освітню, наукову, культурну чи художню цінність, цінність для галузей економіки України;
  • заявник надає благодійну, гуманітарну допомогу у вигляді товарів та/або послуг, для яких заявлено торговельну марку;
  • заявник займає домінуюче положення на ринку України щодо товарів та/або послуг, для яких заявлено торговельну марку;
  • заявник здійснює зовнішньоекономічну діяльність та у своїй групі товарів та/або послуг зовнішньоекономічної діяльності займає домінуюче положення;
  • тривалість діяльності заявника на ринку України або світовому ринку щодо товарів та/або послуг, для яких заявлено торговельну марку, становить не менше ніж п’ять років.

Дозвіл на включення до зображення ТМ імітації малого Державного Герба України надається за умови, що це не суперечитиме публічному порядку і загальновизнаним принципам моралі, та за наявності хоча б двох з таких факторів:

  • товари та/або послуги, для яких заявлено торговельну марку, мають промислову, соціальну, освітню, наукову, культурну чи художню цінність, цінність для галузей економіки України;
  • заявник надає благодійну, гуманітарну допомогу у вигляді товарів та/або послуг, для яких заявлено торговельну марку;
  • заявник має визнану репутацію щодо таких товарів та/або послуг та здійснює заходи з просування позитивного іміджу України щодо таких товарів та/або послуг;
  • заявник займає домінуюче положення на ринку України щодо товарів та/або послуг, для яких заявлено торговельну марку;
  • заявник здійснює зовнішньоекономічну діяльність та у своїй групі товарів та/або послуг зовнішньоекономічної діяльності займає домінуюче положення;
  • тривалість діяльності заявника на ринку України та/або світовому ринку щодо заявлених товарів та/або послуг становить не менше ніж п’ять років.

Чи можна обійтись без реєстрації?

ТМ може обійти стандартну процедуру реєстрації завдяки процедурі "визнання добре відомою". Розгляд відбувається за участі Апеляційної палати або суду.

Що враховується при розгляді ТМ на отримання такого "статусу":

  • ступінь відомості чи визнання торговельної марки у відповідному секторі суспільства;
  • тривалість, обсяг та географічний район будь-якого використання торговельної марки;
  • тривалість, обсяг та географічний район будь-якого просування торговельної марки, включаючи рекламування чи оприлюднення та представлення на ярмарках чи виставках товарів та/або послуг, щодо яких торговельна марка застосовується;
  • тривалість та географічний район будь-яких реєстрацій та/або заявок на реєстрацію торговельної марки за умови, що торговельна марка використовується чи є визнаною;
  • свідчення успішного відстоювання прав на торговельну марку, зокрема територія, на якій торговельну марку визнано добре відомою компетентними органами;
  • цінність, що асоціюється з торговельною маркою.

Цією процедурою вже скористалось багато іменитих компанії, наприклад RedBull, Нова пошта, ТСН, Rozetka.

Відомі торговельні марки в Україні, та яким відмовлено у визнанні, 2020 рік

Додаткові можливості такого "статусу":

  • така ТМ охороняється не з дати видачі такого рішення, а з тієї дати, яку запитує власник ТМ;
  • така ТМ охороняється сфер якикористовується, так і для не споріднених сфер діяльності
  • відсутній строк дії такого рішення (при реєстрації ж свідоцтво видається на 10 років).

Висновок

Звісно, що процес перевірки, підготовки та подачі документів на реєстрацію ТМ краще доручити юристам. Проте, для бізнесу важливо мати розуміння чому це важливо, у чому цінність такого активу як ТМ, власне для цього і написана ця стаття. Реєстрація торговельної марки надає бізнесу юридичний захист від порушень інтелектуальної власності. Отже, розуміння та вчасна реєстрація торговельної марки є важливими для забезпечення правового захисту, а також для забезпечення його успішного розвитку та стійкості на ринку.

Юлія Рябець,

юристка практики Супроводу бізнесу в Juscutum

17.1.2025
Звітування по КІК: штрафи, дедлайни та практичні поради для бізнесу
Читати
16.1.2025
Про цифровий контент та цифрові послуги у 2025 році: що варто знати?
Читати
15.1.2025
Ліквідація товариства з обмеженою відповідальністю у 2025 році
Читати
9.1.2025
Санкції та все, що треба про них знати
Читати
6.1.2025
Типи ліцензій на програмне забезпечення: ключ до успіху
Читати
20.12.2024
Отримання відстрочки через ЦНАП
Читати
23.12.2024
Ірландія як країна для тех бізнесу
Читати
19.12.2024
Розблокування криптогаманців
Читати