До боротьби хороші воїни готуються завчасно. На рівні лат та обладунків в рядах їх захисту стоять сильні адвокати.Метафора про війну — не випадкова. Корпоративний конфлікт, нападки правоохоронців, суворі зміни в законодавстві, протиправні дії контрагентів та конкурентів — це все сучасні поля для битв гравців українського бізнесу.У такий період бізнес потребує особливо ретельного захисту. Постає питання: як обрати хорошого адвоката?
Спеціаліста, який стане вірним соратником у справі захисту ваших активів, з внутрішньою мотивацією допомогти, а не збільшити в чеку кількість нулів?Ускладнює процес вибору такого спеціаліста кілька факторів. По-перше, негативний досвід взаємодії з адвокатами, представниками правоохоронної та судової системи. По-друге, велика кількість пропозицій на ринку, де кожен адвокат — чи не найкращий спеціаліст. По-третє, дивний порядок ціноутворення на послуги адвоката: вартість чеку варіюється від абсурдно високої до підозріло низької.
Багаторічний досвід взаємодії з клієнтами та колегами в адвокатському об’єднанні дозволяє поставити себе на місце клієнта, сформувати правильні вимоги до професійного рівня захисника та поділитися цими роздумами із вами.Які методи та критерії вибору хорошого адвоката? Розберемося разом.Є добрий-старий метод порад знайомих — «сарафанне радіо». Однак навряд чи вас влаштують компетенції адвоката, що супроводжував розлучення сусіда, якщо ваш кейс — рейдерське захоплення компанії.
Одночасне набуття адвокатської практики у всіх можливих галузях права стає на заваді глибокому розумінню конкретної спеціалізації в якій захисник міг би досягти максимального рівня експертності. Вузька спеціалізація дозволяє адвокату максимально детально вивчити усі аспекти та проблематику, одразу та без помилок обирати ефективний спосіб захисту.
Перевірте компетентність адвоката — це найголовніший критерій вибору захисника. Від адвоката вимагається високий рівень професійної підготовки, ґрунтовне знання чинного законодавства, практики його застосування, опанування тактики, методів і прийомів адвокатської діяльності, ораторського мистецтва. Саме цей набір характеристик визначає компетентність адвоката відповідно до Правил адвокатської етики.Про рівень компетентності адвоката також вам скаже його публічність: позиція щодо актуальних питань у вигляді публікацій у ЗМІ, коментарів, виступів на профільних заходах.Попри все це, немає нічого кращого, ніж особиста зустріч. При першому контакті не варто очікувати негайного плану дій щодо розв’язання всіх проблем. Можна розраховувати на загальні риси можливих стратегій, розуміння профільного законодавства та коротке представлення схожого кейсу. Слід врахувати репутацію — цінність, яку неможливо побачити, однак можливо відчути, якщо вона втрачена.
Адвокатів часто ототожнюють з клієнтами, яких вони представляють чи захищають в суді. Це хрест, який доводиться нести кожному практикуючому правозахиснику. Якщо захищаєш клієнта в особливо важкій справі, де загинули люди, ти адвокат вбивці. Якщо здійснюєш представництво в масштабному корпоративному спорі, ти рейдер. Ототожнення адвоката з клієнтом створює хибне враження про його правозахисника.На репутацію адвоката чинять сукупний вплив методи його діяльності. Серед них — багато спірних прийомів. Наприклад, прикувати себе кайданками до батареї в залі суду, закликаючи суд дотримуватися прав та свобод клієнта. Чи покинути залу суду у процесі розгляду справи, чим зірвати судове засідання. Або використовувати нецензурну лексику та образливі слова у своїх виступах в суді, в радіо та телеефірах. Такі дії безумовно відбиваються на репутації адвокатів. Так само як ототожнення адвоката із клієнтом, негативна репутація адвоката може поширитися і на клієнта.Критерій вартості послуг не варто ставити на перше місце. Дорогі послуги не гарантують якості їх надання, як і дешеві не можуть слугувати аргументом низької якості та виправданням, чому результат не відповідає очікуванням клієнта.
Особливо спокусливим для клієнта є гарантування результату. Якщо такі гарантії лунають від адвоката, слід бути обачним. Більшою мірою, фінальні рішення завжди — за судом, а в наших реаліях навіть з очевидно виграшною позицією можна легко отримати негативне рішення суду. Тому гарантії – не найвагоміший критерій для визначення ціни.Тонкою кригою також є поради, що свідомо спрямовані на полегшення вчинення правопорушень, умисно сприяння їх вчиненню клієнтом або іншими особами. На це не слід орієнтуватися, більше того, надавати такі поради заборонено вище згаданими правилами адвокатської етики.
Розкрию страшенний секрет усіх адвокатів. На ціну надання послуг в сторону зменшення впливає масштаб справи, репутаційні наслідки для адвоката (так звана PR складова), а також прогнозована тривалість справи.
Втрачена комунікація. Якщо у гострій фазі виконання доручення адвокат не достатньо спілкується із клієнтом, а контактує лише для виставлення рахунку, це може привести до краху всього доручення.
Порушення конфіденційності. Один із основних принципів адвокатури — будь-який витік інформації є недопустимим. Усі матеріали, що передаються від клієнта до адвоката є складовою адвокатського досьє. Матеріали адвокатського досьє на законодавчому рівні мають один із найбільших ступенів захисту.
Втрата довіри, емоційного зв’язку. Вибудувати довірливі стосунки не просто, а ще важче їх зберегти. Адвокатів часто порівнюють із лікарями, рівень довіри до них має бути не нижчим. Нерозумно приховувати від адвоката інформацію, не додавати йому важливих фактів чи документів. Чесність між адвокатом та клієнтом формує необхідний рівень довіри між сторонами. Високі стандарти в цій частині ставляться до адвоката, адже в непростій для клієнта ситуації саме він повинен тверезо мислити, всіма способами боротися як з юридичною проблемою, так і з перепадами емоційного стану.
Порушення принципу законності. Адвокат складає, формує та адресує усі документи, правові позиції від імені та в інтересах клієнта, а тому наслідки порушення ним принципу законності можуть лягти на плечі клієнта.
Обирайте адвоката, якщо ви готові бути із ним друзями. Дружба — це ключ до взаємовигідної співпраці, що базується на довірі клієнта до адвоката, який є професіоналом своєї справи, дорожить власною репутацією, переймається добробутом клієнта та готовий до діалогу щодо вартості послуг.
Якщо вам пощастило знайти правника, який вас вислухав, зрозумів, уже на першій зустрічі накидав ідей і поки ви доїхали до офісу надіслав на пошту пропозицію із планом дій, не гайте часу, хапайте його допоки цього не зробили ваші опоненти.