Минулого тижня закон щодо запровадження е-резидентства в Україні було направлено на підпис президента. Так, відповідний законопроєкт №5270 Верховна Рада ухвалила більше ніж за рік після ухвалення в першому читанні, 6 жовтня. Що змінилось у документі до другого читання і які можливості все-таки отримають іноземці із запровадженням електронного резидентства України, розповів юрист практики Технологій і Інвестицій Juscutum Єгор Огурцов.
Верховна Рада України, попри повномасштабну війну з російською федерацією, встигає ухвалювати закони, що можуть дати поштовх економіці України для розвитку та підняти авторитет нашої держави на міжнародній арені. Саме таким можна назвати законопроєкт № 5270 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів», також відомий, як «Закон про е-резидентство».
Номер і дата реєстрації: № 5270 від 18.03.2021.
Автори: поданий народними депутатами Железняк Я. І., Рудик К. О., Рущишин Я. І., Совсун І. Р., Василенко Л. В., Цабаль В. В., Гетманцев Д. О.
Хронологія. Законопроєкт був зареєстрований 18.03.2021, але тільки 06.10.2022 його було ухвалено.
Альтернативи. На сьогодні не має альтернативних законів та законопроєктів.
Етап. Від 10.10.2022 очікує підпису Президента України.
Ціна питання. Прийняття цього законопроєкту не передбачає збільшення видатків з Державного бюджету України, зазначається у Пояснювальній записці до законопроєкту.
Це твердження можна оцінити як таке, що частково не відповідає дійсності, тому що необхідно витратити гроші на розробку інформаційної системи «Е-резидент» для старту проєкт в Україні.
Е-резидентство – це спеціальна реєстрація іноземця в Україні, яка надає йому право надалі зареєструватися фізичною особою-підприємцем на 3-й групі спрощеної системи оподаткування з певними особливостями для е-резидента. Наприклад, е-резиденти ведуть зовсім інший бухгалтерський облік та на них не розповсюджуються обмеження спрощеної системи оподаткування щодо дозволених видів діяльності.
Для реєстрації е-резидентом необхідно подати заяву до інформаційної системи «Е-резидент». Е-резидентом може стати будь-яка 18-річна людина, крім:
Ця схема дуже просто зображує кроки зі створення бізнесу, але може передати всю складність процесу.
Ми вважаємо, що законопроєкт №5270 спростить цей процес та зробить Україну привабливішою юрисдикцією для старту власної справи для підприємців з усього світу через те, що е-резидентство створює можливість зареєструвати бізнес в Україні в декілька простих кроків через інтернет, не полишаючи власної домівки у країні проживання, відкрити рахунок в українському банку без особистої присутності та вести справи через Україну.
Крім цього, отримання статусу е-резидента в Україні не заважає іноземцю одночасно з цим:
У всіх вищезазначених випадках іноземець сплачує податки не як е-резидент України. З дивідендів, роялті та процентів будуть сплачені податки як з фізичної особи відповідно до Податкового кодексу України та міжнародних договорів з державою податкового резидентства цієї особи.
Запровадження е-резидентства та створення можливості реєстрації статусу підприємця для іноземців позитивно вплине на економіку України, тому що:
Запровадження е-резидентства також має свої мінуси. Так, е-резиденти не зможуть укладати трудові договори, але вони мають можливість співпрацювати з фізичними особами-підприємцями.
Законопроєкт №5270 та запровадження інституту е-резидентства в Україні має більшу кількість плюсів, ніж мінусів для країни, її економіки та суспільства в цілому.
Автор: Єгор Огурцов, юрист практики Технологій і Інвестицій Juscutum
Джерело: Mind