Вищий антикорупційний суд виніс рішення взяти на 60 днів під варту міського голову Одеси Геннадія Труханова у справі про розтрату понад 92 млн грн під час придбання адміністративної будівлі збанкрутілого заводу «Краян» (сума залогу 13 млн грн). Forbes попросив керівника практики Безпеки бізнесу Juscutum Дмитра Дичаковського спрогнозувати подальший розвиток кейсу.

Колегія суддів ВАКС 4 травня задовольнила клопотання прокурора та змінила запобіжний захід на тримання під варту колишньому меру Одеси Геннадію Труханову.

Зазначена подія сколихнула суспільство, бо Труханов не є пересічною особою. Нагадаю, що кримінальне провадження, за яким він обвинувачується, перебуває на розгляді Вищого Антикорупційного суду на стадії підготовчого засідання.

Що це за справа? Короткий опис обставин, по яких обвинувачується Геннадій Труханов.

  • Завод «Краян» банкрут з початку 2000-х, а після пожежі на території, що сталася у 2015 році, влада міста Одеси довго думала що робити зі зруйновною будівлею заводу. Тоді було прийнято рішення щодо його купівлі з метою реконструкції та подальшого використання для потреб міста, сума угоди на той час становила 185 млн. гривень.
  • Детективами НАБУ встановлено, що зазначений комплекс вже був предметом купівлі – продажу раніше. Так, на початку 2016 року його було продано за 11 мільйонів гривень.
  • У серпні його перепродали вже за чотири мільйони, а у грудні Одеська міськрада купила завод уже за 185 мільйонів.
  • 2017 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом САП провели низку обшуків в Одесі. За інформацією Агентства, підсумкова сума заводу була завищена у 45 разів. Таким чином, своїми діями заподіяно шкоду державному бюджету України в особливо великих розмірах на загальну суму більше ніж 90 млн грн.


Щодо перспектив такої кримінальної справи, то сам процес розслідування та доказування не потребує ретельного підходу на кожному етапі. Фактично, органом досудового розслідування необхідно встановити фактичну вартість такого комплексу з урахуванням його стану на момент продажу.

Допитати осіб причетних до такого рішення, встановити визначені ролі і ступені участі у досягненні спільної злочинної мети у інкримінованому злочини. Важливим елементом при доведенні злочину також є висновки комплексної судової будівельно-технічної та оціночно-будівельної експертизи.

Варто підкреслити, що складність при розслідуванні у такій категорії кримінальних справ полягає у доведенні вини всіх співучасників злочину, оскільки такі рішення приймаються колегіально, де задіяно велику кількість органів місцевої влади: міські департаменти, комісії і, нарешті, сама міська рада.

Тому прокурору у судовому процесі при допиті фігурантів та свідків слід буде чітко та методично доводити, що саме Генадій Труханов був першою зацікавленою особою при ухваленні рішення про купівлю Заводу.

На швидке вирішення та винесення вироку по справі з урахуванням всіх цих обставин та специфіки українського судочинства слід чекати не раніше ніж за 2-3 роки.

Автор: Дмитро Дичаковський, керівник практики Безпеки бізнесу Juscutum

Джерело: Forbes

17.4.2025
Алгоритм дій під час обшуку: чекліст для бізнесу
Читати
15.4.2025
Сірий імпорт: що це таке і як з ним боротися?
Читати
3.4.2025
Ризики в публічних закупівлях: що варто знати бізнесу, щоб уникнути кримінальної відповідальності
Читати
1.4.2025
Виключення учасника з ТОВ без його згоди
Читати
31.3.2025
Juscutum отримує нагороду Ukrainian Fintech Awards у номінації Best Legal Tech Advisor
Читати
27.3.2025
Ірина Біляєва — серед найвпливовіших жінок юридичного ринку за версією Ukrainian Women in Law — 2025
Читати
28.3.2025
Отримання ліцензії для онлайн-казино в Україні
Читати
27.3.2025
Зміна засновників ТОВ: що потрібно знати бізнесу?
Читати