Тема притягнення керівника до солідарної відповідальності залишається на сьогоднішній день актуальною навіть після публікацій безлічі статей різних авторів та неодноразового обговорення цього в професійних спільнотах, форумах, круглих столах тощо.

Актуальність можна пов’язати із відсутністю чіткого законодавчого врегулювання застосування такої відповідальності та формуванням масиву судової практики, яка закрила певні прогалини законодавства.

Після введення в дію 21 жовтня 2019 року Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів з’явилася нова можливість задовольнити свої вимоги у процедурі банкрутства шляхом застосування до керівника боржника солідарної відповідальності. Це відносно новий вид спеціальної цивільно-правової відповідальності. Його впровадження зумовлено створенням для кредиторів додаткових гарантій захисту їх прав та законних інтересів та забезпечує недопущення використання юридичної особи як інструменту безпідставного збагачення за чужий рахунок.

Солідарна відповідальність керівника закріплена фактично ч. 6 ст. 34 КУзПБ, яка зобов’язує боржника у місячний строк звернутись до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство у разі, якщо існує загроза неплатоспроможності. В свою чергу, якщо керівник боржника не виконав таких вимог, то він несе солідарну відповідальність за незадоволення вимог кредиторів.

Кожен суб’єкт господарської діяльності має намір отримати результат від своєї діяльності, що можливо лише за умови платоспроможності цієї юридичної особи. Враховуючи, що вичерпну інформацію про фінансове (майнове) становище юридичної особи має її керівник, який повинен діяти розумно і сумлінно в своїй діяльності не тільки стосовно учасників, але й щодо контрагентів суб’єкта господарювання.

Враховуючи зазначене, було запроваджено солідарну відповідальність керівника, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності у випадку не звернення останнім до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство у випадку наявності ознак неплатоспроможності.

Сутність такої відповідальності полягає у залученні керівника до обов`язку з виконання грошових зобов`язань боржника як правового механізму захисту та відновлення прав кредиторів, які були своєчасно необізнаними з його вини про стан неплатоспроможності боржника та вступили з ним у правовідносини (хоча могли б не вступати) внаслідок чого позбавлені можливості задовольнити наявні в них вимоги до боржника.

Обов’язковими умовами для притягнення керівника боржника до солідарної відповідальності є:

  • Наявність 2 та більше кредиторів
  • Сума кредиторської заборгованості перевищує загальну вартість майнових активів
  • Керівник боржника не звернувся у строк в 30 днів з моменту виникнення ознаками неплатоспроможності (тобто справу порушено за заявою кредитора).

Враховуючи, що порушення провадження у справі про банкрутство боржника є альтернативою судовому спору зі стягнення заборгованості (за наявності боргу можна порушити банкрутство без попереднього судового процесу) рекомендуємо повідомляти своїх контрагентів про актуальний фінансовий стан вашого суб’єкта господарювання при укладенні угод, оскільки нехтування цим правилом може привести до значних негативних наслідків для керівника.

17.4.2025
Алгоритм дій під час обшуку: чекліст для бізнесу
Читати
15.4.2025
Сірий імпорт: що це таке і як з ним боротися?
Читати
3.4.2025
Ризики в публічних закупівлях: що варто знати бізнесу, щоб уникнути кримінальної відповідальності
Читати
1.4.2025
Виключення учасника з ТОВ без його згоди
Читати
31.3.2025
Juscutum отримує нагороду Ukrainian Fintech Awards у номінації Best Legal Tech Advisor
Читати
27.3.2025
Ірина Біляєва — серед найвпливовіших жінок юридичного ринку за версією Ukrainian Women in Law — 2025
Читати
28.3.2025
Отримання ліцензії для онлайн-казино в Україні
Читати
27.3.2025
Зміна засновників ТОВ: що потрібно знати бізнесу?
Читати