Десятого березня президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про санкції щодо 120 фізичних та 287 юридичних осіб. Серед опинилася компанія Parimatch.

Що сталось

Так, подія не потребує додаткової реклами, проте, нагадаємо, що до РМ, компанії-нерезидента засновника РМ, а також до ряду пов’язаних компаній та осіб було застосовано обмежувальні та економічні заходи (санкції). Підстава: Указ Президента України № 145/2023 від 10 березня 2023 року, яким було постановлено увести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 10 березня 2023 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» (надалі — «Указ»).

Які санкції

Потрапивши в санкційний список Ради національної безпеки і оборони України (надалі — «РНБО»), до РМ застосовано ряд обмежувальних заходів (санкцій), з числа, передбачених ст. 4 Закону України «Про санкції». Основні санкції, що зумовлюють фактичне припинення діяльності РМ є: (1) блокування активів; (2) повне обмеження торгівельних операцій; (3) повне припинення транзиту ресурсів територією України; (4) запобігання виведенню капіталів за межі України; (5) зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань; (6) анулювання або зупинення ліцензій та дозволів; (7) повне припинення надання електронних комунікаційних послуг і використання електронних комунікаційних мереж; (8) обмеження доступу з території України до контенту розміщеного на веб-сторінках РМ.

Наслідки санкцій

Санкції фактично блокують будь-яку діяльність компанії. Таким чином, РМ, будучи платоспроможною компанією стає позбавленою можливості здійснювати діяльність на території України, користуватися та розпоряджатися активами та виконувати фінансові та економічні зобов’язання. Наразі санкції проти РМ впроваджені лише на території України, проте Указом Міністерству закордонних справ України доручено поінформувати компетентні органи Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки та інших держав про застосування санкцій і порушити перед ними питання про запровадження аналогічних обмежувальних заходів.

Строк санкцій. Застосовані до РМ обмежувальні та економічні заходи мають строк — 50 років (не мало!). Для чого санкції і яку мету вони переслідують? Санкції покликані обмежити діяльність суб’єктів, які створюють або потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяють терористичній діяльності, порушують права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства та держави, призводять до окупації території, експропріації чи обмеження права власності, завдання майнових втрат, створення перешкод для сталого економічного розвитку, повноцінного здійснення громадянами України належних їм прав і свобод.

Як скасувати санкції

Є декілька варіантів стратегії поведінки. Один з них: оскаржити до Касаційного адміністративного суду Верховного суду Указ Президента України, в частині введення в дію рішення РНБО, відповідно до якого до РМ було застосовано обмежувальні заходи (санкції).

Іншим варіантом може бути: ініціювання перевірки діяльності РМ Службою безпеки України (надалі — «СБУ»), з метою спростування фактів та обставин, що мали вплив при прийнятті рішення РНБО про застосування санкцій щодо РМ.

Якщо під час проведення перевірки СБУ буде встановлено відсутність підстав для застосування санкцій щодо РМ — це буде підставою для винесення СБУ пропозиції до РНБО щодо скасування санкцій застосованих до РМ. Де гарантії? Гарантії, що санкції можуть бути скасовані — немає. Одним з головних чинників може слугувати впевненість РМ у своїх позиціях та наративах, прозора та відкрита діяльність РМ та бажання сприяти у розслідуванні, встановленні фактів, що вказують на відсутність причин для застосування санкцій щодо РМ.

Чи може бути гірше

Нажаль, — може. Крім того, що санкції можуть бути накладені та зняті — вони ще можуть бути змінені. Чи можуть вони бути змінені в сторону посилення, вважаємо — так. Указом до РМ не застосовано санкцію передбачену п. 11 ч.1 ст. 4 Закону України «Про санкції» — стягнення в дохід держави активів компанії. У разі застосування вказаної санкції, Міністерству юстиції України доручається звернутись до Вищого антикорупційного суду із заявою про застосування санкції у вигляді стягнення активів в дохід держави.

Що по зобов’язанням РМ

Ми з вами дійшли до законодавчої колізії (податкового законодавства та законодавства про санкції). З одного боку, РМ має зобов’язання перед державою щодо сплати податків та зборів, перед своїми працівниками та перед клієнтами, а з іншого боку, потрапляння РМ під санкції — наближує успіх виконання цих зобов’язань до нуля. Законодавством же це питання не врегульовано, натомість, навіть Постановою Правління Національного банку України від 01.10.2015 року № 654 «Про забезпечення реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» підтверджено заборону здійснення будь-яких розрахунків.

При цьому, податкове законодавство не забороняє здійснювати оплату податкових зобов’язань шляхом готівкових розрахунків, що не можна сказати про сплату єдиного соціального внеску. Отже, питання постає в тому, чи платити готівку до повного її вичерпання, чи не платити і збільшувати розмір зобов’язань перед контролюючими органами через його несвоєчасне виконання.

Туз в рукаві контролюючих органів. На перший погляд патова ситуація щодо сплати податків в бюджет може бути швидко вирішена.

Контролюючі органи, у разі невиконання платником податків зобов’язань можуть: (1) стягнути грошові кошти з банківських рахунків платника за рішенням керівника органу ДФС без звернення до суду; (2) стягнути податковий борг в судовому порядку; (3) звернутися до виконавчої служби з вимогою про сплату недоїмки по єдиному соціальному внеску.

Що з гравцями (клієнтами) РМ

Санкції блокують будь-яке розпорядження активами РМ, яке залежить від дій третіх осіб — банків. Таким чином усі спроби вчинити РМ безготівкові операції щодо повернення коштів гравцям — будуть зіштовхуватись з відмовами банків у здійснення таких операцій. Тобто усі видаткові операції РМ — заблоковані. При цьому прибуткові операції можуть продовжувати здійснюватися банками.

Як РМ здійснити розрахунки з працівниками

З працівниками схожа історія як і з зобов’язаннями. На жаль, можливість розрахування з працівниками як це передбачено при арешті активів та майна боржника у виконавчому провадженні, при накладенні санкцій — не передбачено законодавством.

Отже, РМ варто шукати інші шляхи та способи розрахунку з працівниками. Якщо фантазувати, це може бути, до прикладу, заміна боржника на одну з компаній групи чи пов’язаних компаній, тощо. Форс-мажорні обставини. З огляду на те, що накладення санкцій на РМ — спричинено веденням в дію рішення державного органу, дана обставина може бути використана РМ як форс-мажорна, оскільки для РМ введення санкцій слугує обставиною, яка не залежала від РМ та яка унеможливлює виконання зобов’язань РМ. Тобто, у разі отримання позовів РМ щодо невиконання ним своїх зобов’язань — варто посилатись на наявність форс-мажорних обставин, що може спростувати протиправність дій РМ у контексті невиконання зобов’язань.

Чи можна ліквідувати підсанкційну компанію

Процедура ліквідації може бути розпочата за двох причин: (1) рішення засновників компанії; (2) неплатоспроможність компанії. У першому випадку процедура передбачає розрахунок та передачу майна компанії кредиторам, правонаступникам, засновникам. Сам факт необхідності передачі майна компанії, яка потрапила під санкції і активи якої заблоковані ставить під питання доцільність ініціації такої процедури РМ, у зв’язку з сумнівністю її успіху.

У другому випадку процедура може бути ініційована як компанією так і кредиторами. В кейсі РМ кредиторами можуть бути податкові та фіскальні органи, гравці (клієнти), працівники тощо. Неплатоспроможністю, з огляду на Кодекс України з процедур банкрутства — не неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов’язання перед кредиторами. При цьому, не даючи чіткого визначення, Кодекс України з процедур банкрутства вказує на те, що неплатоспроможність має бути пов’язана з відсутністю активів, а не з їх блокуванням. Також, варто звернути увагу, що при розрахунках з кредиторами — необхідним буде здійснення розпорядження коштами, що заборонено санкціями. З наведеного вбачається, що процедура банкрутства може тривати необмежену кількість часу до моменту зняття санкцій.

Висновок

Отже, кейс РМ дозволив нам більш детально розібратись у правових аспектах накладення обмежувальних заходів (санкцій), а доля РМ знаходиться в руках її власників та юристів. Цікаво, чи побачимо ми нестандартні рішення?

Автор: Світлана Сулковська, юрист та адвокат практики Супроводу бізнесу Juscutum

Джерело: Dev.ua

12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати
15.12.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптошахрайство: як одна година може вирішити долю $100 000
Читати
13.12.2022
Технології та інвестиції
Цифрова торгівля: як прискорити диджиталізацію між Україною і Великою Британією
Читати
8.12.2022
Інтелектуальна власність
За українські мурали Бенксі можна отримати до $10 млн. Розбираємось, хто тепер їх власник
Читати
25.11.2022
Технології та інвестиції
Регулювання ринків віртуальних активів (MiCA)
Читати
21.11.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Ви чесний волонтер чи благодійник? Як займатися доброю справою та не порушувати закон
Читати