Регулювання віртуальних активів завжди було і залишається дискусійним питанням як серед представників законодавчих органів та юристів, так і серед підприємців та звичайних користувачів, які все частіше використовують блокчейн-технології в бізнесі та в повсякденному житті.

Існуючі підходи до регулювання віртуальних активів ґрунтуються на широкому різноманітті нормативно-правових актів, роз’яснень та настанов, які знаходять своє місце в законодавстві різних держав. Безумовно, при наявності великої кількості регулятивних аспектів все важче знайти єдину базу, яка б чітко відповідала на питання, що виникають як у користувачів, так і у починаючих або вже досвідчених підприємців.

Єдиний законодавчий підхідУніфікація законодавства бере початок з 24 вересня 2020 року коли Європейська Комісія виступила з пропозицією щодо ринків криптоактивів (MiCA). Рада ЄС затвердила свій переговорний мандат щодо MiCA 24 листопада 2021 року, що призвело до початку перемовин між законодавцями, які розпочалися 31 березня 2022 року і завершилися попередньою угодою від 30 червня 2022 року.

У цей день Головуючий в Раді ЄС та Європейський Парламент досягли попередньої домовленості, метою якої є гармонізація європейських стандартів для емісії та обігу різних типів віртуальних активів, підтримка інновацій та впровадження нових технологій, а також забезпечення належного рівня захисту прав споживачів та інвесторів.

Встановлюється, що Регламент MiCA буде безпосередньо застосовуватися до емітентів віртуальних активів, а також до постачальників послуг віртуальних активів, які прагнуть вийти на ринок ЄС. MiCA також поширюватиметься на види ринкових зловживань, пов’язаних з будь-якими видами транзакцій або послуг, зокрема, на маніпулювання ринком та інсайдерську торгівлю.

Регулювання емісії віртуальних активів

Положення MiCA передбачають такі види токенів:

  • Utility токени, які охоплюють цифрове надання доступу до додатків, послуг або ресурсів. Під дане визначення можуть підпадати такі токени як Aurora (AOA) або Binance Coin (BNB).

Та так звані «стейблкоіни», що включають:

  • Asset-referenced токени, метою яких є підтримка стабільної вартості шляхом “прив’язки до декількох валют, які є законним платіжним засобом, одного або декількох товарів, одного або декількох криптоактивів або кошика таких активів”, і надалі будуть виступати як засіб платежу для покупки товарів і послуг, а також як засіб зберігання вартості. Прикладом може виступати Tether Gold (XAUT).
  • E-money токени, які визначаються як криптоактиви зі стабільною вартістю, що базуються лише на одній фіатній валюті, та повинні функціонувати подібно до електронних грошей, замінюючи фіатну валюту в платежах. Прикладами можуть бути USDC або USDT.

Встановлюється, що емітенти всіх зазначених токенів будуть зобов’язані опублікувати офіційний документ (англійською мовою або офіційною мовою держави ЄС) з інформацією про характеристики токену, основну технологію, ризики та сам проєкт.Крім того, передбачені інші обов’язки для емітентів стейблкоінів:

  • Так, для емісії asset-referenced токенів необхідно подати заявку на авторизацію до компетентного органу, мати зареєстрований офіс в ЄС, та володіти коштами, що дорівнюють щонайменше 350 000 євро.
  • Для емітентів e-money токенів передбачається необхідність мати статус кредитної установи або установи електронних грошей.

Регулювання постачальників послуг віртуальних активів

Постачальник послуг віртуальних активів або «CASP» визначається як «будь-яка особа, чиєю діяльністю або бізнесом є надання однієї або декількох послуг з віртуальних активів третім особам на професійній основі». До послуг з віртуальних активів відносяться:

  • зберігання та адміністрування криптоактивів за дорученням третіх осіб.
  • функціонування торговельного майданчика для криптоактивів;
  • обмін криптоактивів на фіатну валюту;
  • обмін криптоактивів на інші криптоактиви;
  • виконання розпоряджень щодо криптоактивів за дорученням третіх осіб;
  • приймання та передача розпоряджень щодо криптоактивів за дорученням третіх осіб;
  • розміщення криптоактивів;
  • надання консультацій щодо криптоактивів;
  • надання послуг з управління портфелем криптоактивів.

Для отримання ліцензії та здійснення діяльності, постачальники послуг віртуальних активів повинні подати заявку на авторизацію, мати зареєстрований офіс в ЄС, відповідати високому рівню організаційних вимог, дотримуватися порядку обробки та зберігання персональних даних користувачів, а також мати мінімальний статутний капітал на рівні від 50 000 євро до 150 000 євро, залежно від характеру послуг, що надаються.

Майнінг

Поточна позиція, яка запропонована в Регламенті, щодо впливу майнінгу на навколишнє середовище, обмежується лише тим, що нестійкі консенсусні механізми повинні застосовуватися в невеликих масштабах. Крім цього встановлюється, що постачальники послуг у сфері криптоактивів мають оприлюднювати на своєму веб-сайті інформацію, пов’язану з впливом на навколишнє середовище кожного криптоактиву, щодо якого вони надають послуги. Як повідомляється у прес-релізі Ради ЄС, учасники ринку криптоактивів також будуть зобов’язані декларувати інформацію про свій вплив на навколишнє середовище та клімат.

Що залишилося поза увагою?

NFTНевзаємозамінні токени (NFT), тобто цифрові активи, що представляють реальні об’єкти, такі як мистецтво, музика та відео, будуть виключені зі сфери дії, за винятком випадків, коли вони підпадають під існуючі категорії крипто-активів. Такий підхід полягає в тому, щоб дозволити художникам і фірмам створювати індивідуальні цифрові активи, не занурюючись у регуляторну паперову тяганину. Однак, це може бути змінено через те, що Європейська Комісія повинна підготувати комплексну оцінку ринку NFT та, у разі необхідності, законодавчу пропозицію щодо створення спеціального режиму.СтейкінгУ Регламенті MiCA не передбачено, як саме має вирішуватися питання стейкінгу. Зважаючи на це, Президент Європейського центрального банку Крістін Лагард звернула увагу, що в нових змінах до MіCA необхідно передбачити чітке регулювання стейкінгу.ОподаткуванняНе передбачаються і правила оподаткування криптоактивів, постачальників послуг та інших суб’єктів.Слід зазначити, що визначення правового статусу криптоактивів у майбутніх положеннях MiCA забезпечить правову визначеність, необхідну для встановлення правил оподаткування, але, оскільки положення ще не мають фінального вигляду, деталі режиму оподаткування криптоактивів у кожній юрисдикції будуть визначатися після набрання чинності MiCA.

Коли очікувати змін?

Попередня політична угода, досягнута Парламентом, має бути схвалена спочатку Європейським економічним комітетом, а потім винесена на пленарне голосування. Рада ЄС також має схвалити угоду, перш ніж вона набуде чинності. MiCA буде застосовуватися в державах-членах ЄС через 18 місяців після набуття чинності, за винятком певних положень, що стосуються asset-referenced та e-money токенів, регулювання яких буде застосовуватися з дати набуття чинності.

Більш того, справедливо буде очікувати подальшого вдосконалення регулювання у сфері протидії відмиванню коштів, оскільки ЄС може стати популярним хабом для розвитку криптобізнесу.

Автор: Вячеслав Златін, юрист практики Технологій та інвестицій Juscutum

Джерело: Loyer

16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати