Більшість представників юридичної спільноти погодяться з тим, що сьогодні одним із найпопулярніших запитів від клієнтів є запит на оскарження висновку ВЛК.  Тому пропонуємо детально розібратися в особливостях та деталях такого оскарження.

Які є підстави для оскарження висновку ВЛК?

Загалом, підстави для оскарження висновку ВЛК можна розділити на дві групи:

  • Медичні помилки;
  • Порушення процедури медичного огляду.

До медичних помилок відноситься необ’єктивна оцінка реального стану здоров’я особи: «непомічені» хвороби, травми, неправильно визначений характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, неправильна інтерпретація результатів медичних обстежень тощо. 

Порушення процедури медичного огляду може полягати у недотриманні процедури, визначеної в наказі Міністерства оборони України від 14.08.2008  № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі – Наказ МОУ №402).

Як оскаржити висновок ВЛК

Найбільш поширеними порушеннями процедури є неврахування під час формування постанов ВЛК медичних документів щодо стану здоров’я, наданих особою, проведення огляду непрофільними лікарями, чи проведення огляду не всіма лікарями, які мали б такий огляд проводити, або проведення медичного огляду «на папері», не проведення необхідних аналізів, помилки, пов’язані зі встановленням причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) тощо.

Порядок оскарження

Адміністративне оскарження

Розрізняють досудовий та судовий порядок оскарження висновку (постанови) ВЛК.

Говорячи про досудовий (адміністративний) спосіб оскарження, варто знати, що Наказ МОУ №402 передбачає два види ВЛК – штатні та позаштатні. При цьому, штатними ВЛК є військово-медичні установи, які мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону. До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК інших закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності та інші.

Саме штатні ВЛК мають повноваження розглядати скарги на дії (бездіяльність) позаштатних ВЛК, перевіряючи відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам, встановлених в Наказі МОУ №402, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров’я.

Простіше кажучи, постанови позаштатних ВЛК можна оскаржувати у ВЛК регіону, а висновки ВЛК регіону – у ЦВЛК. Висновки ЦВЛК оскаржуються лише в судовому порядку. 

Для ініціювання процедури адміністративного оскарження потрібно протягом місяця звернутися до штатної ВЛК з письмовою скаргою, до якої долучити копії медичних документів та оскаржуваної постанови ВЛК.

Результатами розгляду скарги може бути перегляд оскаржуваної постанови ВЛК, або рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК в інший заклад охорони здоров’я, ніж той, в якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої оскаржується. Таке рішення є обов’язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

Судове оскарження

Судове оскарження є самостійною процедурою, яка не залежить від того, відбувалося адміністративне оскарження, чи ні. Строк на судове оскарження складає 6 місяців від дня отримання оскаржуваної постанови у разі, коли адміністративного оскарження не було, та відповідно, 3 місяці після отримання постанови вищої ВЛК. Розглядають такі категорії позовних заяв адміністративні суди в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України. Важливо пам’ятати, що під час дії воєнного стану на території України, висновок ВЛК про придатність чи непридатність до військової служби діє протягом одного року.

оскарження висновку влк

N.B! У цьому контексті варто звернути увагу на практику апеляційних адміністративних судів, які вказують, що судовому оскарженню підлягають виключно постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК (Постанова Восьмого ААС від 22.03.2023 у справі №140/6921/22).

Тому радимо все ж спочатку оскаржувати постанови позаштатних ВЛК в адміністративному порядку.

Оскарження в судовому порядку часто може бути ефективніше, ніж оскарження у досудовому порядку, адже справу розглядає безсторонній орган, який не входить до системи ВЛК. Проте, таке оскарження займає більше часу та є більш витратним, ніж оскарження у адміністративному порядку.

Важливо розуміти, що суд не вирішує медичні питання, які стосуються правильності діагнозу, не надає власної оцінки стану здоров’я чи фізичного розвитку особи, оскільки не є спеціалізованою установою в медичній сфері, а також професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК. Натомість, суд має повноваження оцінити законність постанови ВЛК в рамках дотримання регламенту процедури її винесення та проаналізувати наявність усіх необхідних документів, на підставі яких приймалося оскаржуване рішення.

Якщо суд встановить наявність недоліків у процедурі проведення медичного огляду або прийняття рішення ВЛК, оскаржувана постанова може бути визнана незаконною та скасована із зобов'язанням провести повторний медичний огляд.

При цьому, варто зауважити, що судова практика у спорах про оскарження постанов ВЛК є доволі суперечливою. Деякі суди послідовно відстоюють позицію про те, що оцінка висновків ВЛК та питання придатності та непридатності до військової служби є медичним питанням та належить до дискреційних повноважень спеціалізованих установ. Інші суди відзначають, що хоч рішення щодо придатності чи непридатності і належить до дискреційних повноважень спеціалізованих установ, проте якщо таке рішення прийняте з грубим порушенням регламентованої процедури – воно підлягає скасуванню.

Трохи про цифровізацію процесу оскарження

Говорячи про процедуру судового оскарження, варто згадати про Електронний Суд, який дозволяє учасникам судового процесу звертатися до суду дистанційно та здійснювати електронний документообіг. Електронний Суд значно полегшує та пришвидшує процес подання позовної заяви, забезпечує можливість перевірки її стану на кожному із етапів судового провадження.

оскарження висновку військово лікарської комісії

Якщо мова йде про позасудове оскарження, то поки що відсутній механізм оскарження постанов ВЛК  в електронному вигляді. Проте, наразі існує система електронного документообігу між медичними закладами, військовими частинами й територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відповідну систему впроваджено з метою максимально полегшити проходження ВЛК діючим військовослужбовцям.

Що можна порадити бізнесу

Бажано завчасно роз’яснити співробітникам порядок та особливості проходження ВЛК, щоб працівники розуміли та фіксували моменти, коли медичний огляд проходить з порушенням встановленого порядку, порядок оскарження постанови ВЛК, на випадок, якщо особа з нею не погоджується. Перед проходженням ВЛК працівникам бажано пройти необхідні медичні обстеження, отримати висновки профільних лікарів, мати «свіжі» результати медичних досліджень. За можливості – забезпечити адвокатський супровід працівника під час проходження ВЛК.

Замість висновків 

Іноді може скластися враження, що оскаржити постанову ВЛК надзвичайно важко, враховуючи суперечливу та неоднозначну судову практику. Чи варто це робити? Однозначно, так. Але перед поданням позовної заяви необхідно провести серйозну підготовчу роботу, спробувати оскаржити постанову позаштатної ВЛК в адміністративному порядку, ретельно зібрати докази та, що дуже важливо, дотриматися встановлених строків оскарження. 

Використані НПА

  1. Наказ Міністерства оборони України від 14.08.2008  № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України». https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text 
  2. Порядок обміну документами при проходження військово-лікарської експертизи, затверджений Постановою КМУ від 23.08.23 № 901 “Про затвердження Порядку здійснення
в особливий період обміну медичними
та іншими документами військовослужбовців …”. https://zakononline.com.ua/documents/show/520953___757499 
  3. Кодекс адміністративного судочинства України. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text 
  4. Єдиний державний реєстр судових рішень. https://reyestr.court.gov.ua 

Юлія Газізова,

старша юристка практики Вирішення спорів в Juscutum

17.1.2025
Звітування по КІК: штрафи, дедлайни та практичні поради для бізнесу
Читати
16.1.2025
Про цифровий контент та цифрові послуги у 2025 році: що варто знати?
Читати
15.1.2025
Ліквідація товариства з обмеженою відповідальністю у 2025 році
Читати
9.1.2025
Санкції та все, що треба про них знати
Читати
6.1.2025
Типи ліцензій на програмне забезпечення: ключ до успіху
Читати
20.12.2024
Отримання відстрочки через ЦНАП
Читати
23.12.2024
Ірландія як країна для тех бізнесу
Читати
19.12.2024
Розблокування криптогаманців
Читати