Згідно зі статистичними дослідженнями, у 2022 році світовий ринок технологій метавсесвіту становив $68,49 млрд, а до 2030 року вже має набути $1,3 трлн.

Метавсесвіт є одним із найбільш обговорюваних термінів у сфері технологій, а його популярність не можна не помітити. Компанія Gartner, що займається технологічними дослідженнями та консалтингом, прогнозує, що до 2026 року 25 % людей проводитимуть там щонайменше годину кожного дня.

Законодавче регулювання метавсесвіту

Всупереч тому, що ця технологія представляє безмежні можливості, вона також характеризується низкою юридичних ризиків для провайдерів послуг метавсесвіту.

Визначення юрисдикції, законодавство якої буде поширюватися на метавсесвіт, залежить від місця інкорпорації компанії-провайдера послуг та місця знаходження користувачів, які отримують доступ до метавсесвіту. Це подібно до сьогоднішніх платформ соціальних мереж та платформ обміну віртуальних активів.

Так, діяльність метавсесвіту, в залежності від особливостей побудови та його функціональності, може охоплюватися положеннями щодо фінансових операцій, брокерської діяльності та діяльності провайдерів послуг віртуальних активів.

Слід зазначити, що в деяких юрисдикціях уже є (Дубай) або розробляються (Південна Корея, Японія) спеціальні положення, що стосуються саме метавсесвітів.

Діяльність провайдерів послуг метавсесвіту також базується на власних політиках та умовах використання, що односторонньо визначають порядок надання послуг, відповідальність, встановлюють порядок вирішення спорів, гарантії надання послуг, дозволену поведінку користувачів та багато іншого.

Як показує практика, сфери та питання, які ще не врегульовані законодавством, є врегульованими в таких політиках та умовах використання.

Віртуальні активи у метавсесвіті

Інфраструктура метавсесвіту будується з застосуванням віртуальних активів (токенів), які використовуються для придбання цифрового контенту та інших цифрових послуг.

Через те, що віртуальні активи можуть надавати різного роду права своїм власникам, регуляторний підхід не є однозначним та залежить від способу, у який створюються ці віртуальні активи та їх безпосередньої функціональності.

Так, в залежності від характеристик конкретного віртуального активу, регуляторними органами може бути застосовано законодавство про банківську діяльність, товари, цінні папери або віртуальні активи (за наявності, звісно), що впливає на вимоги до порядку емісії, продажу, зберігання та адміністрування таких віртуальних активів.

Окремо необхідно виділяти унікальні невзаємозамінні віртуальні активи (NFT), які використовуються для забезпечення доступу до цифрового контенту в метавсесвіті (наприклад, аватару, одягу для аватарів, віртуальних прикрас) та є доказом права власності на такий контент.

Провайдер послуг метавсесвіту, який емітує або продає NFT, для того, щоб не ввести покупців в оману, має окреслити всі ліцензійні права на використання об’єктів інтелектуальної власності, а також своїми діями не порушувати права інтелектуальної власності інших осіб.

Законодавчий підхід до регулювання NFT також має свої особливості, як і у випадку з взаємозамінними токенами.

Як правило, для емісії та продажу NFT ліцензія постачальника віртуальних послуг не потрібна, але кожен випадок потрібно аналізувати окремо, в залежності до обраної юрисдикції та функціональності окремого NFT.

Так, NFT може засвідчувати право власності на дорогоцінні метали або акції компанії. В такому разі, платформі метавсесвіту може бути необхідно отримувати ліцензію (наприклад, на торгівлю дорогоцінними металами або ліцензію інвестиційної компанії) або мати інші додаткові зобов'язання.

Захист персональних даних у метавсесвіті

Метавсесвіт пов’язує користувача з його аватаром (або іншим цифровим зображенням) і, відповідно, усі дані, що стосуються аватара — залишаються пов'язаними з особою, яка за ним стоїть. Такі дані можуть включати інформацію, зібрану за допомогою звичної реєстрації та оплати послуг, а також системні дані, згенеровані під час входу в систему.

Як показує практика, регулятори вважатимуть інформацію, зібрану про діяльність користувача метавсесвіту, персональними даними, на які поширюється дія чинних положень про конфіденційність і захист даних. Відповідно, користувачі повинні мати можливість дати згоду, перш ніж їхні дані в метавсесвіті будуть зібрані та передані для процессингу, як це звично реалізується в додатках або вебсайтах.

Враховуючи природу метавсесвіту та екстериторіальність багатьох законодавчих актів про конфіденційність і захист даних, провайдерам послуг метавсесвіту доведеться діяти відповідно до приписів законодавства в різних юрисдикціях. Так, регулювання може передбачати застосування окремих правил конфіденційності та захисту даних відповідно до місцезнаходження організації або особи, типу організації або особи (наприклад, медична організація або дитина), типу зібраних даних (наприклад, раса або сексуальна орієнтація) і меті збору даних (наприклад, маркетинг або профайлінг).

Однак, попри звичайну вимогу відповідності нормам законодавства, можуть виникати ситуації, коли права користувачів не можуть бути реалізовані в повному розмірі.

Наприклад, General Data Protection Regulation (GDPR) надає користувачам «право бути забутим» та «право на виправлення», вимагаючи від провайдерів бути готовими видалити та змінити неточну інформацію про користувачів на їхній запит. Тим не менш, технологія блокчейн щодо NFT є незмінною та зберігає постійний запис про право власності та транзакції, а тому не дозволяє повною мірою реалізувати «право бути забутим» або «право на виправлення» користувачам метавсесвітів.

Також, як і будь-яка інша онлайн-платформа, метавсесвіт вразливий до ризиків безпеки, таких як: витоки даних, хакерські атаки та злами програмного забезпечення. Ці ризики можуть призвести до втрати даних користувачів, шкоди репутації платформи та юридичної відповідальності, тому важливо забезпечити належний захист даних користувачів.

Висновок

Зважаючи на велику кількість інвестицій, постійний ріст користувачів, велику кількість нових проєктів та регуляторних вимог — поточний стан справ вимагає детального розбору кожного проєкта, безпосередньо пов’язаного з віртуальними активами та альтернативною реальністю.

Важливо, щоб проєкти отримували допомогу юристів, які допоможуть зорієнтуватися в складному правовому полі та забезпечити дотримання чинних нормативно-правових актів.

Автор: Вячеслав Златін, юрист практики Технологій і інвестицій Juscutum

Джерело: Speka.media

12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати
15.12.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптошахрайство: як одна година може вирішити долю $100 000
Читати
13.12.2022
Технології та інвестиції
Цифрова торгівля: як прискорити диджиталізацію між Україною і Великою Британією
Читати
8.12.2022
Інтелектуальна власність
За українські мурали Бенксі можна отримати до $10 млн. Розбираємось, хто тепер їх власник
Читати
25.11.2022
Технології та інвестиції
Регулювання ринків віртуальних активів (MiCA)
Читати
21.11.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Ви чесний волонтер чи благодійник? Як займатися доброю справою та не порушувати закон
Читати