Відповідно до положень МіСА, ESMA є одним із уповноважених регуляторів, які мають встановити технічні стандарти щодо імплементації МіСА, розробити покрокові інструкції для постачальників послуг віртуальних активів, вести та оновлювати централізовані інформаційні реєстри. ESMA відіграє провідну роль у формуванні правил регулювання індустрії віртуальних активів в ЄС.
Згідно з своїми повноваженнями ESMA проводила з 12 липня 2023 року по 20 вересня 2023 року консультації щодо 1- го пакету технічних стандартів, які визначають вимоги MiCA.
Метою консультацій був збір відгуків, коментарів, пропозицій та думок зацікавлених сторін та учасників ринку щодо належної імплементації положень MiCA.
До створення даного документа долучилися юристи Juscutum, а також такі організації як: Coinbase, United Bitcoin Companies Netherlands, Federation of European Securities Exchanges та інші.
Juscutum, як юридична фірма, яка постійно надає консультації щодо віртуальних активів та структурує міжнародні проєкти, які пов’язані з ними, має досвід співпраці як з національними регуляторами країн-членів ЄС, так і з національними законодавчими базами.
Це надає нам змогу оперувати великим об’ємом інформації, що і був використаний нами при наданні ESMA пропозицій щодо імплементації МіСА.
Так, в своїх рекомендаціях до ESMA, ми:
Можливість емітентів віртуальних активів, постачальників послуг, фінансових установ, юридичних компаній, а також інших зацікавлених осіб висловити свої зауваження та рекомендації щодо регулювання MiCA в консультаційному форматі безпосередньо впливає на те, як будуть інтерпретуватися та впроваджуватися правила щодо регулювання віртуальних активів, а також на те, куди буде рухатися індустрія.
До прийняття MiCA лише невелика кількість криптоактивів регулювалася чинним європейським законодавством (наприклад, токени, які є фінансовими інструментами, регулюються MiFID).
MiCA вводить певні типи криптоактивів у нормативно-правовий периметр, але не намагатиметься регулювати кожну форму криптоактивів. MiCA визначає криптоактив як «цифрове представлення вартості або права, яке можна передавати та зберігати в електронному вигляді за допомогою технології розподіленого реєстру або подібної технології». Технологія розподіленого реєстру (DLT) визначається як технологія, яка забезпечує роботу та використання розподілених реєстрів, які є інформаційними репозиторіями, в яких зберігаються записи про транзакції та здійснюється синхронізація за допомогою механізму консенсусу. MiCA обмежується криптоактивами, які не кваліфікуються як фінансові інструменти згідно MiFID, депозити чи структуровані депозити або традиційні електронні гроші відповідно до чинного законодавства ЄС про фінансові послуги.
Впровадження MiCA слід вітати, оскільки воно створює єдину нормативно-правову базу ЄС для криптоактивів, які зараз не регулюються чинним законодавством ЄС про фінансові послуги, і надає учасникам ринку більшу правову визначеність. Важливо відзначити, що вимоги MiCA в деяких аспектах є менш суворими, ніж вимоги традиційного законодавства ЄС про цінні папери, обґрунтуванням такого підходу є уникнення потенційних перешкод у майбутньому, коли криптоактиви розвиваються та еволюціонують. Проте, єдиний правовий режим, підкріплений «паспортизацією», повинен допомогти ЄС розвиватися як центр криптоактивів.
Чи зможе МІСА простимулювати подальший розвиток європейської криптоіндустрії - стане очевидними лише з плином часу, коли ми отримаємо практичний досвід роботи цього регуляторного механізму. Україні буде корисно взяти на озброєння тільки ті реально ефективні та корисні положення з європейського регламенту, які вже зарекомендували себе в роботі.
ESMA є регулятором і наглядовим органом ЄС щодо фінансових ринків.
Відповідно до положень МіСА, ESMA є одним із уповноважених регуляторів, які мають встановити технічні стандарти щодо імплементації МіСА, розробити покрокові інструкції для постачальників послуг віртуальних активів, вести та оновлювати централізовані інформаційні реєстри.
Згідно з своїми повноваженнями ESMA проводила з 12 липня 2023 року по 20 вересня 2023 року консультації щодо технічних стандартів, які визначають вимоги MiCA (1-й пакет).
Метою консультацій був збір відгуків, коментарів та думок зацікавлених сторін та учасників ринку щодо належної імплементації MiCA.
ESMA відіграє провідну роль у формуванні правил регулювання індустрії віртуальних активів в ЄС.
Можливість емітентів віртуальних активів, постачальників послуг, фінансових установ, юридичних компаній, а також інших зацікавлених осіб висловити свої зауваження та рекомендації щодо регулювання MiCA в консультаційному форматі безпосередньо впливає на те, як будуть інтерпретуватися та впроваджуватися правила щодо регулювання віртуальних активів, а також на те, куди буде рухатися індустрія.
Регулювання індустрії віртуальних активів в ЄС залежить не тільки від волі та бачення національних та загальноєвропейських регуляторів, а також від безпосередніх гравців галузі, одним з яких є і Juscutum.
Сподіваємось, що ESMA візьме до уваги запропоновані рекомендації та зауваження щодо 1-го пакету технічних стандартів, які визначають вимоги MiCA. Тим часом Juscutum вже активно працює над другою консультацією щодо технічних стандартів, які визначають вимоги регулювання ринків криптовалют, яка має часові проміжки з з 05 жовтня 2023 року по 14 грудня 2023 року.