Сьогодні Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, яким вносяться зміни до податкового кодексу та встановлюються ставки для резидентів Дія.Сіті. Це другий ухвалений закон, який передує запуску спеціального правового режиму для інноваційного бізнесу (IT і не лише).Основним нововведенням для українського законодавства та податкової системи є запровадження такої форми оподаткування, як податок на виведений капітал. Резиденти Дія.Сіті зможуть обирати між класичним податком на прибуток (18%) та податком на виведений капітал. Ставка для нового виду оподаткування становитиме 9%.

Що таке податок на виведений капітал?

За такої системи об'єктом оподаткування буде не прибуток компанії, а ті кошти, які виводитимуться з обороту компанії. Тобто доки компанія реінвестує отриманий дохід, вона не сплачує податок з такого доходу.

Але при виведенні цих коштів, наприклад, для виплати дивідендів, вже необхідно буде виплатити податок на дохід, який виводиться (плюс податок на дивіденди).Така модель оподаткування має багато прихильників та противників. Проведено багато досліджень, які показують як зростання економік країн світу, де було запроваджено таку модель оподаткування, так і негативні наслідки для них, наприклад, у вигляді падіння ВВП або втрат доходів державних бюджетів. Але однозначно, така система має свої плюси, особливо для технологічних компаній, які весь (або майже весь) дохід реінвестують у розвиток. Ті, кого не влаштує така модель, зможуть обрати класичну – податок на прибуток.Варто зазначити, що така податкова модель буде ексклюзивною для Дія.Сіті, оскільки раніше Україна підписала меморандум із Міжнародним Валютним Фондом, у якому взяла на себе зобов'язання щодо відмови заміни податку на прибуток податком на виведений капітал.

Чого всі чекали?

Основними сприятливими нововведеннями виявилися ставки податків та зборів для працівників компаній-резидентів Дія.Сіті та гіг-фахівців (нової форми співробітництва, унікальної для Дія.Сіті).

Незважаючи на те, що ставки, обіцяні командою президента, опинилися під загрозою між першим та другим читанням закону, у фінальному варіанті їх вдалося зберегти.Таким чином, щодо доходів працівників та гіг-фахівців резидентів Дія.Сіті діятимуть такі ставки оподаткування:Податок з доходу фізичних осіб – 5% (замість 18%),Військовий збір – 1,5%,ЄСВ – 22% від мінімальної зарплати (замість 22% від фактичної зарплати).Не обійшлося і без певних обмежень у цій частині. При отриманні співробітником або гіг-спеціалістом понад 240 тисяч євро на рік, весь дохід вищий за цю суму буде оподатковуватися на доходи фізичних осіб за стандартною ставкою – 18%.Загалом загальне податкове навантаження заробітної плати для співробітників-резидентів Дія.Сіті буде значно меншим, ніж для класичних компаній. Це буде основним стимулом для отримання статусу резидента Дія.Сіті технологічними компаніями, а також компромісним вирішенням спору між державою та IT-бізнесом щодо оформлення працівників як фізичних осіб-підприємців (ФОП).Крім цього, закон стимулюватиме перехід резидентів Дія.Сіті на співпрацю з працівниками через офіційне працевлаштування або гіг-контракти та обмежуватиме роботу з ФОП на єдиному податку. З 2024 року витрати компаній-резидентів на ФОП-платників єдиного податку не повинні перевищувати 50%, а вже з 2025 року – 20%. Таке обмеження обійде резидентів, які працюють за моделлю податку на прибуток та річний дохід яких не перевищує 40 млн грн.

Що ще?

Для фізичних осіб-акціонерів компаній-резидентів Дія.Сіті податковим законом також передбачені деякі пільги, запровадження яких буде стимулом для реінвестування коштів у бізнес та його розвиток.При продажі своєї частки, в компанії-резиденті Дія.Сіті, дохід від такого продажу для фізичних осіб оподатковуватиметься за ставкою 0% (за умови володіння такою часткою більше одного року).Фізичні особи зможуть не сплачувати податки від доходів, отриманих у вигляді дивідендів, які виплачують компанії-резиденти Дія.Сіті, за умови, що дивіденди виплачуються не частіше ніж один раз на два роки.

Загалом, від запровадження правового режиму Дія.Сіті законодавці очікують збільшення частки технологічних компаній у загальному ВВП України до 10% у найближчі роки.

Передбачається, що сам режим діятиме не менше 25 років. Якщо, звичайно, при зміні законодавчої влади не внесуть зміни до законів, що його регулюють.Про повноцінний запуск проєкту Дія.Сіті, на сьогоднішній день, я думаю, говорити ще зарано. Незважаючи на те, що самі автори законів та самого проєкту прогнозують запуск на початку 2022 року, все залежить від роботи Кабінету Міністрів України, Міністерства цифрової трансформації України та інших профільних міністерств, які мають ухвалити підзаконні нормативно-правові акти, що зможуть повноцінно забезпечити роботу режиму.


Автор: Дмитро Палющенко, адвокат, team lead практики супроводу бізнесу Juscutum
Джерело: Vector

17.1.2025
Звітування по КІК: штрафи, дедлайни та практичні поради для бізнесу
Читати
16.1.2025
Про цифровий контент та цифрові послуги у 2025 році: що варто знати?
Читати
15.1.2025
Ліквідація товариства з обмеженою відповідальністю у 2025 році
Читати
9.1.2025
Санкції та все, що треба про них знати
Читати
6.1.2025
Типи ліцензій на програмне забезпечення: ключ до успіху
Читати
20.12.2024
Отримання відстрочки через ЦНАП
Читати
23.12.2024
Ірландія як країна для тех бізнесу
Читати
19.12.2024
Розблокування криптогаманців
Читати