Адвокати Juscutum повернули у власність боржника клієнта транспортні засоби вартістю декілька мільйонів гривень, що надасть можливість погасити заборгованість недобросовісного контрагента перед клієнтом.
Завдяки сформованій практиці Верховного Суду поняття «фраудаторність» почало активно використовуватися в вітчизняному правовому полі, хоча з’явилося відносно недавно. Однак, багато хто й досі сприймає категорію «фраудаторність» виключно через призму процедури банкрутства, де існує нормативне регулювання процедури оспорювання правочинів боржника.
Адвокати Juscutum в судовому порядку довели можливість процедури так званого позаконкурсного оспорювання правочинів, яка хоч і не має окремого нормативного регулювання, однак може використовуватися як ефективний інструмент для захисту порушених прав кредитора. Адвокати практики Вирішення спорів ініціювали спір щодо визнання недійсними правочинів щодо відчуження транспортних засобів боржником як таких, що вчинені на шкоду кредитору, саме в межах позаконкурсного оспорювання правочинів. В процесі було доведено, що боржник цілеспрямовано здійснив відчуження єдиного належного йому рухомого майна, за рахунок якого можна було б здійснити погашення заборгованості кредитора, пов’язаним юридичним особам. При цьому, боржник чудово усвідомлював наявність значної заборгованості перед третіми особами, оскільки на момент відчуження майна між ним та кредиторами існували судові спори щодо стягнення такої заборгованості. Представники позивача окремо акцентували увагу суду на тому, що ціна за якою відчужувалися транспортні засоби, та розрахунки сторін за цими договорами, є сумнівними.
Як результат – суд першої інстанції задовольнив позов, поданий адвокатами Juscutum в інтересах кредитора, в повному обсязі – визнав недійсними правочини щодо відчуження транспортних засобів боржником та відновив становище, яке існувало до порушення, шляхом повернення боржникові права власності на спірні транспортні засоби, що є належним способом захисту порушеного права. Вказане рішення суду першої інстанції залишене без змін після перегляду судом апеляційної інстанції.
За таких обставин можемо впевнено констатувати, що правочини, які хоч і не порушують конкретних імперативних норм, але є очевидно недобросовісними та зводяться до зловживання правом – можуть бути визнані недійсними на підставі загальних засад цивільного законодавства.