Поради, як захиститися від плагіату

Згідно з прогнозами, до кінця 2020 року очікуваний дохід у сфері мобільних додатків становитиме близько 582 мільярдів доларів. Це на 48% більше, ніж за останні кілька років.

Зважаючи на популярність мобільних додатків та високу конкуренцію в цій галузі, у розробників з’явилась необхідність захищати свій бізнес на законодавчому рівні. Це потрібно для того, щоб не допустити порушень прав інтелектуальної власності.


Захист мобільного додатку за допомогою авторського права

Мобільний додаток, у залежності від його функціоналу, містить різні об’єкти інтелектуальної власності. Основним об’єктом авторського права в мобільних додатках, безумовно, є програмний код. Окрім цього, мобільний додаток також містить зображення, дизайн, відеоролики, музичні композиції і це ще не повний перелік об’єктів інтелектуальної власності, «захованих» всередині додатку.

Додатки – це комп’ютерні програми, що працюють на мобільному пристрої. Відповідно, кожна з них розроблена з унікальним вихідним кодом, який дозволяє їй працювати на відповідній платформі. Вихідний код – це набір інструкцій для комп’ютерів і мобільних пристроїв, написаних зручною для читання мовою програмування, що полегшує дії комп’ютера чи мобільного пристрою. Вихідний код захищається авторським правом, оскільки це оригінальний авторський твір, створений розробником програми та закріплений на матеріальному носії.

Попри те, що захист авторських прав здійснюється автоматично, варто пам’ятати про два прості кроки, які зможуть дати вам, як розробнику мобільного додатку, максимальний захист:

  • Розміщення на сторінці маркетплейсу, де представлений ваш додаток, або в самому додатку повідомлення про авторські права. Повідомлення про авторське право – це символ ©, ім’я власника авторських прав і рік першої публікації твору (додатку). Наприклад, для додатку, вперше опублікованого у 2020 році, у повідомленні буде зазначено: «© App Developer 2020».
  • Зареєстроване авторське право. Реєстрація авторських прав – це відносно простий процес, з яким ви можете впоратися самостійно, проте краще звернутись за допомогою до юристів. Хоча виникнення авторських прав не потребує ніяких додаткових дій і виникає одразу ж після створення самого твору, все ж наявність свідоцтва про реєстрацію авторських прав є важливим при порушенні авторських прав.

Потребу реєструвати авторське право на мобільний додаток підтверджує кейс Ticketmaster – американської компанії з продажу і розповсюдження квитків. Судовий позов щодо використання автоматичних ботів для оптової закупівлі квитків потягнув за собою розгляд питання щодо порушення авторських прав на мобільний додаток Ticketmaster. Розглядаючи перше клопотання, окружний суд визнав твердження Ticketmaster про те, що відповідач переглядав (і, отже, автоматично копіював) дані з мобільного додатку, а отже порушував авторське право на мобільний додаток. Ця суперечка висвітлює унікальні проблеми, що виникають під час захисту мобільних додатків та вебконтенту загалом.

Захист мобільного додатку за допомогою торговельної марки

Суть реєстрації торговельних марок у тому, щоб заборонити вашим конкурентам користуватися словами, символами, позначеннями, зображеннями чи слоганами, які пов’язані з вашим додатком. Згадайте ті додатки, які з нами кожного дня. Приміром, Instagram, його популярність та кількість користувачів вражають!

Кожен з нас може досить легко ідентифікувати свій улюблений додаток за допомогою логотипа, шрифтів і навіть кольорів. Усе це правильна робота бренд-менеджера та патентного повіреного. Окрім упізнаваності ще одна з переваг, які може дати вам реєстрація торговельної марки, – це захист від конкурентів. Зареєстрована торговельна марка – це автоматична заборона вашим конкурентам створювати технологічні продукти, які будуть занадто схожими з вашим додатком у частині назви, логотипа чи інших аспектів.

Будь-який технологічний продукт, у тому числі мобільний додаток, має певні характеристики, до яких відносяться зокрема:

  • назва додатку;
  • слоган;
  • ім’я/назва компанії-розробника;
  • логотип (зображення), яке асоціюється із продуктом.


Саме ці (і не тільки) позначення відрізняють товари або послуги однієї компанії від іншої і саме їх можна реєструвати як торговельні марки. На мою думку, саме з цього починається захист мобільного додатку. Захищена торговельна марка дає розробникам ексклюзивне право використовувати знак на товари або послуги, що надаються додатком. Однак розробникам важливо переконатися, що вибране для мобільного додатку ім’я, логотип або слоган не порушує права іншого власника додатку, тому розробник повинен дотримуватися належних процедур оформлення, перш ніж вибирати, як саме назвати свій продукт.

Моя порада: придумайте дійсно оригінальну назву для вашого додатку. Варто згадати ті цифри, які я наводила на початку цього матеріалу, та зрозуміти, що досить багато назв уже «зайняті» кимось іншим.


Захист мобільного додатку за допомогою патенту

Важливо одразу ж зазначити, що в Україні комп’ютерні програми належать до тих об’єктів, на які не поширюється правова охорона у рамках Закону України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі», тобто вам не видадуть патент на комп’ютерну програму чи мобільний додаток.

Тому внаслідок цього для комп’ютерних програм розробники застосовують патентування самих функцій або алгоритмів, які лежать в основі мобільного додатку/комп’ютерної програми, описуючи їх за допомогою, наприклад, елементів пристроїв, у яких застосовуються ці функції або алгоритми. Таким чином, об’єктом патентування стає пристрій або спосіб. Щоправда, патентуванню буде підлягати тільки той об’єкт, що відповідає таким критеріям:

  • має винахідницький рівень;
  • відрізняється новизною;
  • може застосовуватися у промисловості.


Дизайн інтерфейсу може бути зареєстрований як промисловий зразок, якщо він відповідає вимогам оригінальності (має індивідуальний характер) і новизни.

Проте, перш ніж задумуватись над отриманням патенту для свого мобільного додатку, можна провести так званий «патентний пошук» самостійно: порівняйте те, як виглядає і працює ваш додаток, з іншими, які виконують аналогічні функції і пропонують схожий продукт. Якщо ваш додаток пропонує щось нове, патентна охорона може уберегти функціональність вашого додатку від копіювання, а вас – від зайвих проблем з нечесними конкурентами. Заповнення заявки на отримання патенту є досить тривалим і складним процесом, проте патентний захист активно застосовується для захисту інтелектуальної власності в деяких країнах, наприклад США. Проте це не завжди практично, адже ви, по суті, подаєте заяву на отримання патенту, а видача самого охоронного документа на програмне забезпечення займає 2–3 роки після подачі заяви.


До того ж, отримавши патент, ви захищаєте не лише функціональні можливості свого додатку, а й уберігаєте себе від розробки конкурентом такого ж. Майте на увазі, що патентуються лише унікальні та не очевидні функціональні можливості.

Загалом в українських реаліях я б рекомендувала використовувати захист авторським правом функціональної частини додатку, адже це досить швидко, дешево і зручно. Важливо отримати Свідоцтво про реєстрацію авторського права, щоб у випадку порушення прав інтелектуальної власності мати вагомі докази.


Звичайно, авторське право у значній мірі програє патентуванню в глобальному розумінні, проте, якщо мова йде про сферу мобільних додатків і бізнес, головною ціллю якого є отримання прибутку та лояльної аудиторії, потрібно діяти швидко, однак раціонально та в рамках закону.


Джерело: MC.today


12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати
15.12.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптошахрайство: як одна година може вирішити долю $100 000
Читати
13.12.2022
Технології та інвестиції
Цифрова торгівля: як прискорити диджиталізацію між Україною і Великою Британією
Читати
8.12.2022
Інтелектуальна власність
За українські мурали Бенксі можна отримати до $10 млн. Розбираємось, хто тепер їх власник
Читати
25.11.2022
Технології та інвестиції
Регулювання ринків віртуальних активів (MiCA)
Читати
21.11.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Ви чесний волонтер чи благодійник? Як займатися доброю справою та не порушувати закон
Читати