Останніми роками Ірландія стала магнітом для міжнародних компаній завдяки своїм економічним та регуляторним перевагам. Дана стаття присвячена основним причинам, через які Ірландія залишається популярною країною для відкриття офісів технологічних компаній і які є можливості для масштабування українського бізнесу в Ірландії. Беззаперечно ми не можемо також не розповісти, що в свою чергу пропонує Україна для технологічних компаній і які є у зв’язку з цим нюанси, які повинні бути враховані.
Зазначимо, що мова буде йти лише про Республіку Ірландію, і не будуть розглядатися аспекти структурування компанії в Північній Ірландії, яка входить до Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії.
З 1950-х років Ірландія дотримується концепції «індустріалізації за запрошенням» («Industrialization by Invitation»). Створивши привабливий бізнес-клімат, країні вдалося залучити величезні інвестиції від транснаціональних корпорацій.
Так, багато технологічних та наукових гігантів створили свої європейські офіси в Ірландії. В тому числі, до таких належать:
Однією з головних переваг Ірландії є її сприятлива податкова система. Основні аспекти податкового режиму, які приваблюють компанії, включають:
Зазначимо, що у межах глобальної податкової реформи, Ірландія підписала угоду про впровадження мінімального ефективного податку на прибуток (OECD Two Pillar agreement) у розмірі 15%, який застосовується до великих міжнародних корпорацій з річним доходом понад €750 мільйонів. Ця ставка набула чинності з 31 грудня 2023 року.
Ірландія продовжує застосовувати ставку корпоративного податку в розмірі 12,5%, яка діє з 2003 року, для підприємств, які не підпадають під критерії, встановлені OECD, тобто підприємств з доходом менше 750 мільйонів євро. Це означає, що, відповідно до інформації Міністерства Фінансів Республіки Ірландії, для понад 99% компаній, які зареєстровані в Ірландії, не застосовується глобальна мінімальна ефективна податкова ставка 15%.
Натомість в Україні ставка податку на прибуток підприємств (нашого аналогу корпоративного податку) становить 18%, тобто є на 5,5% вищою за ставку в Ірландії, що може зменшувати привабливість країни для міжнародних компаній, які прагнуть мінімізувати свої витрати.
При цьому, Україна має спеціальні режими оподаткування для малого бізнесу, зокрема спрощену систему оподаткування, яка дозволяє фізичним особам-підприємцям та юридичним особам сплачувати єдиний податок замість звичайного корпоративного податку.
Разом з тим, лише третя група єдиного податку має можливість працювати з іноземними державами: решта обмежені підприємницькою діяльністю всередині України
Крім того, такий режим є фактично недоступним для великих та середніх підприємств у зв’язку з дуже обмеженою кількістю доходу, після якого необхідно перейти на загальну систему. Так, на спрощеній системі оподаткування обмеження в доході для третьої групи єдиного податку визначається у розмірі 1167 мінімальних розмірів заробітної плати, що станом на 01.01.2024 становить 8 285 700,00 гривень. У разі перевищення отриманого доходу передбачено примусовий перехід на загальну систему оподаткування.
Порівняно з Ірландією, де податковий кредит на дослідження та розвиток складає 25% від кваліфікованих витрат, в Україні податкові пільги більш цілеспрямовані. Так, хоча Україна має певні податкові пільги для підтримки науково-дослідницької та дослідно-конструкторської діяльності, вони є більш обмеженими за сферою застосування порівняно з Ірландією. Це обмежує загальне застосування пільг для широкого кола компаній, які займаються науково-дослідницькою діяльністю.
Режим KDB застосовується для оподаткування доходів, які виникають від патентів, авторського програмного забезпечення та, у випадку з меншими компаніями, іншої інтелектуальної власності, подібної до винаходу, який може бути запатентований. Режим доступний лише для компаній, які проводили дослідження та розробки (R&D), що призвели до створення патенту, авторського програмного забезпечення або інтелектуальної власності, еквівалентної патентованому винаходу.
Компанія, яка відповідає вимогам цього режиму, має право на звільнення від оподаткування 20% її кваліфікованих прибутків при розрахунку податкових зобов’язань. Таким чином кваліфіковані прибутки оподатковуються за ефективною ставкою 10%.
Щоб мати право на отримання цієї пільги, компанія повинна отримати дохід від кваліфікованого активу, який вона має створити в результаті науково-дослідної діяльності (R&D). Приклади кваліфікованих активів включають:
Інтеграція KDB з іншими податковими стимулами, такими як R&D Tax Credit, створює комплексну підтримку для компаній на різних етапах інноваційного процесу.
Процес реєстрації компанії в Ірландії є досить швидким і зрозумілим. Компанії можуть бути зареєстровані протягом 3-5 робочих днів завдяки простій процедурі та низькому рівню бюрократії. Цей аспект особливо важливий для стартапів, які прагнуть швидко розпочати свою діяльність.
Компанію в Ірландії можна зареєструвати онлайн. Офіс реєстрації компаній (CRO) пропонує послугу онлайн-реєстрації під назвою CORE (Companies Online Registration Environment), яка дозволяє окремим особам реєструвати компанію, подавати річні звіти та оновлювати інформацію про компанію в електронному вигляді.
В Україні, починаючи із 16 липня 2022 року, також є можливість зареєструвати компанію онлайн через веб-портал Дія: разом з тим, ця можливість поширюється лише на реєстрацію ТОВ на підставі модельного статуту, що може не відповідати вимогам засновників компанії.
Разом з тим, кожна ірландська компанія повинна мати офіційну адресу компанії в Ірландії. При чому, це має бути саме приміщення за певною адресою, а не поштова скринька. Директори, які є резидентами Ірландії, можуть використовувати свою домашню адресу для компанії, якщо це потрібно.
Принаймні один з директорів повинен бути мешканцем Європейської економічної зони (ЄЕЗ), в яку Україна поки не входить. Альтернативно, якщо в компанії немає можливості отримати такого директора, можна придбати гарантійний депозит за секцією 137 Закону про Компанії Ірландії, відповідно до якого вимоги до резидентства директора не поширюються на компанію, яка придбала для себе цей гарантійний депозит.
Така гарантія діє як страховий поліс для покриття несплачених податків або штрафів. При цьому, дія депозиту не змінює обов’язки директора компанії – вона лише дозволяє компанії мати директора, який не є мешканцем Європейської економічної зони. Вартість гарантійного депозиту становить 25 000 Євро, що безперечно є значною сумою. При цьому, якщо компанія призначає хоча б одного директора-резидента ЄЕЗ, компанія може подати запит на повернення гарантійного депозиту.
Місцеві агенти можуть надавати послуги зареєстрованого офісу, що ідеально підходить для компаній, які не мають фізичної присутності в країні, а також послуги місцевого (номінального) директора для виконання вимог закону.
В Україні без юридичної адреси компанію також неможливо зареєструвати. Відомості про місцезнаходження компанії вносяться до Єдиного державного реєстру (ЄДР) при її створенні. Саме за своїм місцезнаходженням, компанія прив’язується до відповідних локальних контролюючих органів, зокрема до державної податкової служби України. Однак, подібно до Ірландії, якщо компанії офіс фактично не потрібен, можна обмежитись номінальною адресою.
В Україні директором компанії іноземець може бути лише у випадку, якщо у особи є дозвіл на працевлаштування. При цьому, документ видається на конкретну компанію - тобто до моменту отримання дозволу на працевлаштування, компанія вже має бути створеною. Оскільки компанію в Україні не зареєструють без директора, для її створення в Україні також знадобляться послуги з надання місцевого (номінального) директора. У подальшому, після отримання дозволу на працевлаштування, директором зможе бути і особа-нерезидент
Отже, в частині присутності компанії у відповідній державі, Україна та Ірландія мають фактично однакові вимоги.
Ірландія вигідно розташована в зручному часовому поясі (має спільні години робочого дня як з американським континентом, так і з європейським) і є єдиною англомовною країною в Єврозоні. Це робить її привабливим варіантом для компаній, які прагнуть розширити свою діяльність на міжнародному рівні. Членство в ЄС забезпечує доступ до великого європейського ринку, що є важливим фактором для багатьох міжнародних бізнесів.
Ірландія активно підтримує стартапи через різні державні програми та гранти. Зокрема, їхні ініціативи включають:
В Україні також розвиваються інвестиційні парки та акселератори, такі як UNIT.City, що надають можливості для розвитку стартапів, однак їхня кількість та рівень підтримки поки що поступаються ірландським аналогам.
Як ми вже згадували, в Ірландії ставка корпоративного податку складає 12,5%. Через такі низькі податки, засновникам компанії в Україні загрожують додаткові податкові зобов’язання у наступних сферах: щодо скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії та щодо трансферного ціноутворення.
Підприємство, створене резидентом України в Ірландії, буде вважатися контрольованою іноземною компанією (КІК).
Скоригований прибуток КІК включається до оподатковуваного доходу особи пропорційно до частки компанії, якою володіє особа. Скоригований прибуток КІК підлягатиме оподаткуванню в Україні за ставкою 18%, якщо не буде доведено, що компанія активно здійснює бізнес-діяльність у Ірландії (зокрема, пасивні доходи КІК не перевищують 50% від загальних доходів).
Прибуток КІК також не підлягає оподаткуванню в Україні, якщо річний дохід КІК не перевищує певного мінімального розміру. Цей поріг наразі встановлений на рівні еквіваленту 2 мільйонів євро.
Якщо ж ви плануєте співпрацю між вашим українським та ірландським бізнесом, варто врахувати наступне:
Господарські операції платника податків в Україні, які здійснюються з компаніями, зареєстрованими у державах, у яких ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні, визнаються контрольованими.
Тобто, підприємницька діяльність з компанією в Ірландії підпадає під вимоги трансферного ціноутворення. Платник податку, який бере участь у такій операції, повинен дотримуватися принципу «витягнутої руки», за яким умови операції не можуть відрізняються від умов, що застосовуються між непов’язаними особами у співставних неконтрольованих операціях.
Наприклад, якщо товар зазвичай продається за 1 000,00 гривень, а в операції з компанією з Ірландії був проданий ній за 500,00 гривень, операція не відповідає принципу витягнутої руки, оскільки ціна нижча за ринкову. У такому випадку, коли ціна занижує податкові зобов’язання платника податків, доведеться донарахувати податкові зобов’язання на відповідну суму, на яку було занижену ціну продажу.
Ірландія займає 11 місце у рейтингу Transparency International’s Corruption Perceptions Index за 2023 рік. Це свідчить про низький рівень корупції в країні та високу довіру до державних інституцій. У той же час, Україна займає 104 місце у рейтингу Transparency International’s Corruption Perceptions Index за 2023 рік.
Низький рівень корупції в Ірландії створює сприятливе середовище для ведення бізнесу. Компанії можуть розраховувати на справедливі та прозорі умови ведення бізнесу, що підвищує інвестиційну привабливість країни. На жаль, те ж саме не може бути сказано про середовище для ведення бізнесу в Україні.
Подібно до Ірландії, абсолютну більшість стартапів, що запускаються та реалізуються в Україні, відносяться до сфери інформаційно-комп'ютерних технологій. Вони забезпечують найбільшу додану вартість та для їх масштабування необхідні мінімальні фінансові ресурси та виробничі потужності, і саме вони мають позитивний досвід в Україні.
Основними проблемами розвитку стартапів в Україні є недостатня підтримка з боку держави, відсутність сприятливого інвестиційного клімату, вузька спеціалізація стартапів, відтік нового бізнесу закордон, а також слабка інфраструктура між стартапами та інвесторами. Більшість нових стартапів є якісними з технічного боку, але недостатньо досвідчені та організовані в бізнес-процесах, що пояснюється погано проаналізованим ринком та помилково сформованою бізнес-моделлю. Дуже часто, державні органи розглядають бізнес лише як один із шляхів поповнення державної казни, і не надають підтримки малим та середнім бізнесам.
Для покращення інноваційного клімату в Україні необхідно продовжувати розвивати інфраструктуру для підтримки стартапів, розширювати державні програми та залучати приватні інвестиції, створювати додаткові пільги для окремих галузей, зокрема ІТ-технологій. Приклад Ірландії показує, що комплексний підхід до підтримки інновацій та створення сприятливих умов для бізнесу може значно покращити економічний розвиток країни. При цьому, структурування бізнесу із створенням компаній як в Україні, так і в Ірландії може забезпечити значні переваги для засновників, включаючи податкові пільги, захист активів, доступ до міжнародних ринків та зменшення операційних витрат. В будь-якому разі, потрібно пам’ятати, що правильне структурування бізнесу допомагає ефективно розподілити податкові зобов'язання та забезпечити стабільний розвиток компаній на міжнародному ринку.
Остап Кореницький,
юрист практики Технологій та інвестицій в Juscutum