Juscutum - Новини

Вікно для інвестицій: як можливості відкриє е-резидентство України для іноземців та економіки

Минулого тижня закон щодо запровадження е-резидентства в Україні було направлено на підпис президента. Так, відповідний законопроєкт#nbsp;№5270#nbsp;Верховна Рада ухвалила більше ніж за рік після ухвалення в першому читанні, 6 жовтня. Що змінилось у документі до другого читання і які можливості все-таки отримають іноземці із запровадженням електронного резидентства України, розповів юрист практики Технологій і Інвестицій Juscutum#nbsp;Єгор Огурцов.#nbsp;

Верховна Рада України, попри повномасштабну війну з російською федерацією, встигає ухвалювати закони, що можуть дати поштовх економіці України для розвитку та підняти авторитет нашої держави на міжнародній арені. Саме таким можна назвати законопроєкт № 5270 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів», також відомий, як «Закон про е-резидентство».

Номер і дата реєстрації:#nbsp;№ 5270 від 18.03.2021.

Автори:#nbsp;поданий народними депутатами Железняк Я. І., Рудик К. О., Рущишин Я. І., Совсун І. Р., Василенко Л. В., Цабаль В. В., Гетманцев Д. О.

Хронологія.#nbsp;Законопроєкт був зареєстрований 18.03.2021, але тільки 06.10.2022 його було ухвалено.

Альтернативи.#nbsp;На сьогодні не має альтернативних законів та законопроєктів.

Етап.#nbsp;Від 10.10.2022 очікує підпису Президента України.

Ціна питання.#nbsp;

Прийняття цього законопроєкту не передбачає збільшення видатків з Державного бюджету України, зазначається у Пояснювальній записці до законопроєкту.

Це твердження можна оцінити як таке, що частково не відповідає дійсності, тому що необхідно витратити гроші на розробку інформаційної системи «Е-резидент» для старту проєкт в Україні.

Зміст.#nbsp;

Е-резидентство – це спеціальна реєстрація іноземця в Україні, яка надає йому право надалі зареєструватися фізичною особою-підприємцем на 3-й групі спрощеної системи оподаткування з певними особливостями для е-резидента. Наприклад, е-резиденти ведуть зовсім інший бухгалтерський облік та на них не розповсюджуються обмеження спрощеної системи оподаткування щодо дозволених видів діяльності.

Для реєстрації е-резидентом необхідно подати заяву до інформаційної системи «Е-резидент». Е-резидентом може стати будь-яка 18-річна людина, крім:
 • громадян та податкових резидентів України;
 • іноземців, які мають право на постійне проживання в Україні;
 • особи без громадянства;
 • осіб, які отримують доходи з джерелом походження з України за товари, роботи, послуги (крім пасивних доходів, наприклад дивідендів, процентів та роялті);
 • особи, що є громадянами або резидентами російської федерації, держав-офшорів зі списку FATF та інших держав, що можуть бути внесені до спеціального переліку.

Після успішної реєстрації е-резиденти зможуть:
 • зареєструвати бізнес в Україні віддалено, створити банківський рахунок онлайн, отримати особистий електронний цифровий підпис, керувати бізнесом віддалено;
 • експортувати будь-які послуги з України;
 • стати платником податку 3-ї групи спрощеної системи оподаткування, а саме податку з обороту за ставкою у 5%;
 • отримувати дохід у рамках ліміту ФОП 3-ї групи, а саме 7 805 500 грн на рік;
 • оподатковувати весь дохід вище ліміту за ставкою у 15%, але виключно дохід, отриманий за експорт послуг з України;
 • відкрити онлайн-рахунок в банку;
 • вести всі розрахунки з контрагентами у безготівковій формі;
 • банк, як податковий агент, сплачує всі податки та подає звітність за е-резидентства;
 • вести все листування з податковою та іншими державними органами, подавати звітність в електронній формі, без паперу.

Позиція юристів.#nbsp;

Почнемо з традиційного підходу до створення бізнесу. У більшій частині держав світу, в тому числі й Україні, для відкриття власної справи необхідно пройти тривалу та дорогу процедуру:
 1. Важливо знайти досвідчених юристів, які добре орієнтуються в законодавстві держави реєстрації, та видати їм нотаріально засвідчену довіреність для представництва.
 2. Варто обрати організаційно-правову форму майбутньої компанії, систему оподаткування, знайти місцевих директорів, агентів тощо.
 3. Зареєструвати компанію та відкрити банківський рахунок у фінансовій установі (в багатьох випадках вимагається виключно особиста присутність.

Ця схема дуже просто зображує кроки зі створення бізнесу, але може передати всю складність процесу.

Ми вважаємо, що законопроєкт №5270 спростить цей процес та зробить Україну привабливішою юрисдикцією для старту власної справи для підприємців з усього світу через те, що е-резидентство створює можливість зареєструвати бізнес в Україні в декілька простих кроків через інтернет, не полишаючи власної домівки у країні проживання, відкрити рахунок в українському банку без особистої присутності та вести справи через Україну.

Крім цього, отримання статусу е-резидента в Україні не заважає іноземцю одночасно з цим:
 • заснувати, наприклад, товариство з обмеженою відповідальністю в нашій країні та отримувати дивіденди як засновник;
 • укласти договір позики з юридичною особою та отримувати проценти за використання позичених грошей;
 • укласти ліцензійний договір про передання прав, наприклад, на програмне забезпечення з фізичною особою та отримувати роялті як винагороду.

У всіх вищезазначених випадках іноземець сплачує податки не як е-резидент України. З дивідендів, роялті та процентів будуть сплачені податки як з фізичної особи відповідно до Податкового кодексу України та міжнародних договорів з державою податкового резидентства цієї особи.

Хто буде в плюсі.#nbsp;

Запровадження е-резидентства та створення можливості реєстрації статусу підприємця для іноземців позитивно вплине на економіку України, тому що:
 • спростить створення бізнесу та зможе призвести до збільшення податкових надходжень до бюджету України;
 • підтвердить лідерську позицію України у галузі цифрової трансформації у всьому світі та підвищить попит на наші здобутки в цій галузі;
 • може призвести до збільшення іноземних інвестицій в Україну та покращення обізнаності іноземців про можливості для розвитку бізнесу в Україні;
 • може збільшити кількість робочих місць, фізичних осіб-підприємців та позитивно вплине на певні галузі економіки, наприклад IT та юристів;
 • може призвести до збільшення імміграції в Україну іноземців з високим рівнем освіти та доходів, так званих цифрових кочівників та інших;
 • може збільшити попит на послуги українських юристів серед іноземців та іноземного бізнесу.

Хто буде в мінусі.#nbsp;

Запровадження е-резидентства також має свої мінуси. Так,#nbsp;е-резиденти не зможуть укладати трудові договори, але вони мають можливість співпрацювати з фізичними особами-підприємцями.

Висновки.#nbsp;

Законопроєкт №5270 та запровадження інституту е-резидентства в Україні має більшу кількість плюсів, ніж мінусів для країни, її економіки та суспільства в цілому.


Автор: Єгор Огурцов,#nbsp;юрист практики Технологій і Інвестицій Juscutum

Джерело: Mind


2022-10-17 15:25 Технології та інвестиції