Juscutum - Новини

Як сплачувати податки з доходу від інвестицій в Україні

Найчастіше інвесторів цікавить 2 питання: який дохід може принести той чи інший актив і які існують ризики. Але є ще один важливий момент, про який багато хто забуває: це податки з доходу від інвестицій, які інвестор зобов'язаний сплатити державі.

У більшості випадків податки на інвестиційний дохід сплачуються за загальною схемою: 18% податку на доходи фізосіб (ПДФО) плюс 1,5% військового збору. Але при інвестуванні в різні активи можуть бути свої нюанси. У них варто розібратися.

Податок на дохід за депозитами

Дохід за банківськими вкладами в Україні, незалежно від валюти і терміну, оподатковується за правилами, встановленими ще у 2016 році.

Дохід за депозитом у банку або кредитній спілці (але не тіло вкладу!) обкладається ПДФО за ставкою 18% плюс військовий збір 1,5%. Разом, вкладник віддає у скарбницю 19,5% отриманого доходу. Іншими словами, реальний дохід за депозитом дорівнює 0,805 від оголошеної ставки.
Наприклад, ви розмістили на банківському депозиті 100 000 грн. Термін депозиту — 12 місяців, відсоткова ставка — 12% річних.
Після закінчення депозитного договору сума (разом з нарахованими відсотками) складе 112 000 грн. З них 12 000 грн — відсотки за вкладом. Саме з цієї суми доведеться заплатити податки. Тобто банк перерахує в бюджет: ПДФО 2 160 грн і військовий збір 180 грн. Тобто вкладник отримає на руки 109 660 грн.
Самому вкладнику в податкову йти не потрібно, це зробить за нього банк або кредитна спілка, які є податковими агентами. Вони самостійно нараховують, утримують та сплачують до бюджету всі необхідні платежі.

Базою оподаткування також є:

 • відсотки за поточними рахунками;
 • відсотки за депозитними сертифікатами;
 • відсотки за вкладами у кредитних спілках.

У листопаді 2019 року було зареєстровано законопроект № 2422, який передбачає скасування податку на дохід за депозитами. Але депутати за нього так і не проголосували.

Податок на дохід за ОВДП

Дохід за облігаціями внутрішньої держпозики не обкладається податком.
Раніше з отриманих відсотків потрібно було сплатити 1,5% військового збору. Але в травні 2020 року до Податкового кодексу були внесені зміни, які скасували цю вимогу.
Подивимося, як оподаткування впливає на реальну дохідність. Припустимо, ви купили річні ОВДП на 100 тис. грн., а також розмістили таку ж суму на депозиті. В обох випадках ставка становить 9% річних. У такому випадку, за облігаціями ви отримали б дохід в сумі 9 тис. грн. З доходу за депозитом потрібно відняти 1620 грн. податку і ще 135 грн військового збору. Тобто сумарно державі потрібно віддати 1755 грн, а «на руки» вкладник отримає 7245 грн.
Незважаючи на відсутність податку на інвестиційний дохід за ОВДП, власники облігацій зобов'язані подати податкову декларацію.
Наприклад, інвестор володів облігацією, яку придбав за 998 грн, а при погашенні Міністерство фінансів погасило її з розрахунку 1000 грн. за облігацію. Таким чином, номінальна (викупна) сума виявилася більшою за суму придбання. Тобто у клієнта з'явився дохід, який він зобов'язаний задекларувати. Навіть незважаючи на те, що податки платити не потрібно.

Податок на дохід за корпоративними облігаціями

На відміну від ОВДП, дохід за корпоративними облігаціями оподатковується.
Інвестор повинен заплатити податок з доходів фізосіб за ставкою 18% і військовий збір 1,5% — всього 19,5%.
Обов'язкові платежі з інвестора стягнуть податкові агенти. Депозитарій, де зберігаються облігації, утримає податок з купонного доходу. А торговець, через якого проходять угоди, відніме податок з торгових доходів.
Про отримані доходи потрібно буде відзвітувати при подачі щорічної податкової декларації.

Нерухомість

Заробляти на нерухомості можна двома способами: вкласти кошти в купівлю квартири, щоб потім її перепродати або здавати житло в оренду.
У першому випадку Податковий кодекс зобов'язує платити податки як покупців, так і продавців нерухомості.

Покупець зобов'язаний сплатити держмито в розмірі 1% від вартості житла і відрахування в Пенсійний фонд (1% від суми угоди.

Для продавців все складніше. Сума, яку продавець повинен віддати державі, залежить від терміну володіння житлом.
Якщо на продаж виставлено об'єкт, який належить інвестору більше трьох років, і він вперше за календарний рік продає квадратні метри, то з продавця стягується тільки мито в розмірі 1% від ціни об'єкта, зазначеної в договорі, але не нижче його оціночної вартості.

Якщо квартиру продають раніше, ніж закінчився 3-річний термін, або ж продавець вже продавав за рік інші квартири, — сплатити доведеться:
 • 1% від ціни об'єкта державного мита;
 • податок на доходи фізосіб у розмірі 5% від вартості житла (для нерезидентів 18%)
 • 1,5% військового збору.

Пільгові групи. Від сплати держмита звільнені інваліди Другої світової війни, а також сім'ї загиблих, зниклих безвісти військовослужбовців і прирівняних до них осіб, а також ліквідатори аварій на ЧАЕС.
Крім того, 23 вересня 2020 року Кабмін прийняв рішення, яким звільнив від сплати внеску до Пенсійного фонду громадян, які купують квартиру вперше або перебувають на квартирному обліку. Раніше українці, які купували житло вперше, могли повернути пенсійний збір тільки через суд.

Податки при здачі нерухомості в оренду. При здачі в оренду кімнати, квартири, дачі або будь-якої іншої нерухомості, отриманий дохід також оподатковується. Власник повинен заплатити 18% податку на доходи фізосіб і 1,5% військового збору.
Зробити це потрібно протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу. Суми сплачених протягом року податків відображаються у річній податковій декларації.
Тобто, якщо ви здаєте нерухомість у 2020 році, то подати податкову декларацію потрібно буде до 1 травня 2021 року.

При цьому чотири рази на рік, протягом 40 календарних днів після останнього дня звітного (податкового) кварталу, необхідно:
 • підрахувати доходи від оренди квартири;
 • вирахувати суму податків (ПДФО за ставкою 18% і військовий збір — 1,5%);
 • в податковій за місцем реєстрації дізнатися реквізити для сплати і здійснити оплату.

Як порахувати

Наприклад, ви протягом 2020 року здаєте квартиру в Києві за 5000 грн.
ПДФО, який потрібно сплатити за кожен місяць, складе 900 грн (5000 грн х 18%) і військовий збір 75 грн (5000 грн х 1,5%).

При цьому ПДФО в сумі 2700 грн (900 грн х 3 місяці) і військовий збір 225 грн (75 грн х 3 місяці) потрібно сплатити до:
 • 10 травня — за перший квартал;
 • 9 серпня — за другий квартал;
 • 9 листопада — за третій квартал;
 • та 9 лютого 2021 року — за четвертий квартал.

Штраф за несплату податку — 25% від суми податкового боргу, в залежності від того, на скільки ви прострочили час оплати податку.

Податок на виплати з НПФ

У випадку з Недержавними пенсійними фондами ставка оподаткування залежить від декількох факторів:
 • суми грошей, яку вдалося накопичити до пенсії,
 • віку пенсіонера,
 • того, як він має намір використовувати накопичення — забрати всю суму відразу або отримувати регулярні виплати.

Відповідно до Податкового кодексу України, при отриманні одноразової виплати з НПФ вона обкладається 18% податком на доходи фізосіб. Додатково утримується 1,5% військового збору.
Якщо клієнт отримує регулярні виплати з Фонду, ПДФО та військовий збір нараховуються тільки на 60% виплати.
Повністю звільнені від сплати податків при отриманні виплат з НПФ особи старше 70 років та інваліди 1 групи. У разі смерті пенсіонера, його прямі спадкоємці також не повинні платити податки.

Відповідно до Закону України про недержавне пенсійне забезпечення, одноразову виплату з НПФ можна отримати в разі:
 1. якщо сума накопичень на пенсійному рахунку вкладника менше, ніж 50% прожиткового мінімуму для недієздатної особи, який розрахований на 10 років. З 1 липня 2020 року — це 102 720 грн;
 2. інвалідності учасника фонду;
 3. критичного стану здоров'я (онкозахворювання, інсульт та інше) учасника фонду;
 4. виїзду учасника фонду на постійне проживання за кордон;
 5. смерті учасника фонду (виплата спадкоємцям за заповітом).

При одноразовій виплаті при досягненні пенсійного віку податком обкладається 100% суми заощаджень.

Податки на користь держави утримує НПФ. При цьому суму податку можна зменшити. Тобто інвестор може частково повернути суму сплаченого податку за вклади в НПФ, скориставшись податковою пільгою, роз'яснення про яку представлені нижче.

Оподаткування виплат за накопичувальним страхуванням

Накопичувальне страхування життя має декілька переваг. По-перше, воно дозволяє накопичити певну суму до пенсії. По-друге, убезпечити своє майбутнє на випадок непередбаченої хвороби або нещасного випадку.
У разі смерті — виплату отримають спадкоємці застрахованого або особа, яка зазначена в договорі як вигодонабувач.
Відповідно до Податкового кодексу України, страхові виплати оподатковуються. Страховик, як податковий агент, сам утримує його з клієнта. Розмір податку залежить від декількох факторів.
Якщо до моменту закінчення терміну накопичення застрахований захоче забрати відразу всю суму, йому доведеться сплатити 18% ПДФО + 1,5% військового збору. Якщо ж виплату отримуватиме інша людина, наприклад, дружина або дитина, то ці податки будуть нараховані тільки на 60% виплати.
У разі, якщо договір передбачає ануїтетні (регулярні) виплати, як щомісячну надбавку до державної пенсії, то податок за сумарною ставкою 19,5% також стягується лише з 60% кожної виплати.

Від оподаткування звільнено виплати:

 • в разі діагностування у застрахованого критичного захворювання або тимчасової непрацездатності після госпіталізації в результаті нещасного випадку або хвороби, перелому і/або опіку;
 • в разі постійної непрацездатності внаслідок нещасного випадку (інвалідність);
 • через смерть застрахованого, якщо виплату отримує прямий спадкоємець (резидент України);
 • при здійсненні виплат у формі ануїтету, якщо їх отримує неповнолітній або особа у віці старше 70 років.
В разі смерті застрахованого нерезидента зі страхової виплати буде стягуватися 18% ПДФО плюс 1,5% військового збору.
А якщо виплату буде отримувати не прямий спадкоємець, а більш далекий родич, то ставка оподаткування становитиме 5% ПДФО + 1,5% військового збору.
Зменшити суму сплачених податків при укладенні договору страхування життя також можна, використовуючи податкову пільгу.

Податок з доходу від акцій

Оподаткування операцій з акціями залежить від того, який саме дохід отримав інвестор.
 • Якщо, володіючи акціями компанії, він отримав дивіденди — йому доведеться заплатити державі 9% ПДФО і 1,5% військового збору.
 • Якщо він продав акції і отримав дохід від цієї операції, то податок буде вищим — 18% ПДФО + 1,5% військового збору.
Податковим агентом виступає брокер, але декларацію подає сам інвестор.
Українці можуть інвестувати свої заощадження в акції не тільки українських емітентів, але й провідних світових компаній за кордоном. Валютна лібералізація дозволила нашим інвесторам вкладати гроші в іноземні акції на суму до 100 тис. євро на рік.

Модель оподаткування тут така сама:

Інвестори, які вкладають кошти в акції іноземних компаній на довгий термін, повинні щорічно звітувати в декларації лише про доходи з дивідендів. Вони обкладаються за ставкою 9% плюс 1,5% військового збору. Податок на дохід виникає тільки в той момент, коли інвестор продає актив. Він сплачується з різниці між сумою, за яку інвестор придбав цей актив, і сумою, за яку він його продав. Ставка податку становить 18% плюс 1,5% військового збору.
При інвестуванні в акції іноземної компанії важливо не потрапити під подвійне оподаткування — коли інвестор сплачує податок і в тій країні, в якій він отримав дохід, і в Україні. Якщо наша країна уклала конвенцію про уникнення подвійного оподаткування з країною, де іноземна компанія є резидентом, інвестору можуть зарахувати сплачений за кордоном податок при сплаті ПДФО в Україні.
Така можливість не поширюється на військовий збір, який підлягає сплаті в повному розмірі.

Податки при інвестуванні в інвестфонди

Як і у випадку з акціями, модель оподаткування при отриманні доходу від інвестфонду залежить від того, отримує інвестор дивіденди на свої інвестсертифікати чи продає їх.
За найнижчою ставкою — 9% — обкладаються тільки дивіденди, що виплачуються фондом на користь фізичних осіб. У цьому випадку також утримується 1,5% військового збору.
Якщо ж інвестор вклався в інвестфонд, а потім вирішив продати інвестсертифікати за вищою ціною — заплатити потрібно 18% ПДФО + 1,5% військового збору.
Є можливість легально оптимізувати податкове навантаження. Залежно від обставин придбання таких акцій/паїв, фізична особа може зменшити отриманий дохід на суму витрат на їх придбання та сплатити ПДФО і військовий збір з різниці між доходами і витратами.
Залежно від способу виходу з інвестиції, податок може бути сплачений безпосередньо інвестором або покупцем акцій/паїв, як податковим агентом.

Податки при інвестуванні у дорогоцінні метали

Доходи від інвестицій у дорогоцінні метали, як і в готівкову валюту, не обкладаються податком. Іншими словами, якщо ви купите злиток банківського металу (золото, срібло, платина, паладій тощо) і через деякий час продасте його банку за вищою ціною — ділитися доходом з державою не доведеться.
Інша річ, якщо ви відкриєте депозит у банківських металах. В цьому випадку з відсотків за металевим вкладом доведеться заплатити 18% ПДФО + 1,5% військового збору. Податок утримує сам банк, інвестору не потрібно платити його самостійно.

Криптовалюта

Оподаткування доходу, отриманого від інвестування в криптовалюту, досі законодавчо не врегульовано. Хоча спроби це зробити вже були. Зокрема, наприкінці 2019 року до Верховної Ради було подано законопроект № 2461. Але депутати за нього так і не проголосували.
У процесі обговорення знаходяться питання, пов'язані з базою оподаткування доходу від криптовалюти, джерел інформації про вартість крипти для оподаткування операцій з нею, а також порядком проведення платежів за участю податкових агентів.
«Здійснення операції з криптовалютами за відсутності попередньо отриманої індивідуальної податкової консультації може призвести до податкових донарахувань та застосування штрафних санкцій», — попереджає Олена Слюсар, консультант практики податків та бухгалтерського супроводу Juscutum.
Але, за її словами, через те, що операції з криптовалютою не встановлено нормами податкового законодавства, надання індивідуальної податкової консультації не є можливим. Про це пише ДФСУ у своїй ІПК.
У зв’язку з цим виникають проблеми у процесі оподаткування та взаємодії з контролюючими органами. 
З огляду на відсутність чітко визначених правил оподаткування, у випадку декларування фізичними особами доходів від операцій, пов’язаних з продажем криптовалюти, такі доходи оподатковуватимуться за основними ставками, визначеними законодавством: ПДФО — 18% та військовим збором — 1,5%.
З підприємцями теж все складно. 
«У випадку проведення операцій з криптовалютою ФОП-ми, що обрали спрощену систему оподаткування, потрібно відповідально підійти до вибору КВЕД, режиму оподаткування. Наразі чітко визначеного КВЕД, який можна застосувати, не передбачено. Також є ризик виключення таких ФОП з реєстру платників єдиного податку, якщо такі операції будуть систематичними», — попереджає Олена Слюсар. 

Р2Р кредити

В Україні P2P-кредитування набирає обертів. Безліч онлайн платформ пропонують приватним інвесторам позичити підприємцям-початківцям гроші безпосередньо, без участі банку. Гарантій, що ваша інвестиція повернеться, звичайно ж немає. Але позичальники обіцяють повернути борг і заплатити високі відсотки.
Порядок сплати податку з доходу від цього виду інвестицій не врегульовано законом. Теоретично оподаткування відбувається відповідно до правил Податкового кодексу. При отриманні доходу від інвестування у Р2Р кредити, необхідно самостійно сплатити 18% ПДФО + 1,5% військового збору.

Форекс

Фізичні особи — резиденти мають право купувати та продавати іноземну валюту в уповноважених банках та інших кредитно-фінансових установах, що одержали ліцензію НБУ. Вони також можуть купувати валбту за їх посередництвом — у інших фізичних осіб — резидентів і нерезидентів .
Купівля/продаж іноземної валюти є частиною операцій з торгівлі валютними цінностями, що може здійснюватися на міжнародному фінансовому ринку форекс, що заснований в 1976 році.
«Статтею 165 Податкового кодексу України (ПКУ) встановлено, що до загального (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов'язаних з переходом права власності на такі валютні цінності. Виключення становлять доходи, оподаткування яких прямо передбачено іншими нормами», — зазначає Марина Томаш, бізнес-партнер практики податків та бухгалтерського супроводу Juscutum.

Згідно з ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 цього Кодексу.
«Враховуючи таке уточнення, доходи від операцій з конвертації валюти не можуть бути об'єктом оподаткування для ПДФО та військового збору, оскільки окремою нормою виведені з об’єкта оподаткування», — каже експерт.

Податкова декларація

Якщо податок від інвестиції було сплачено податковим агентом, як у випадку з депозитом, то подавати декларацію не обов'язково.
У всіх інших випадках, коли податок не було утримано фінустановою або посередником, інвестор повинен заплатити його сам. У випадку з доходами від ОВДП — вказувати їх у декларації обов'язково, хоча податком вони і не обкладаються.
Подати декларацію можна у паперовому або електронному вигляді на веб-сайті ДПС у кабінеті платника податків. У декларації потрібно вказати всі доходи, отримані за звітний рік, за якими не було сплачено податок.
Після перевірки декларації податкова нарахує вам суму податку для оплати в держскарбницю. Штраф за неподання декларації символічний — 170 грн.
Але якщо податківці самі виявлять, що ви отримали дохід і не сплатили з нього податки, доведеться заплатити не тільки податок, але і штраф в розмірі 25% від несплаченої суми. А якщо ДПС протягом трьох років знову донарахує податкові зобов'язання, штраф зросте до 50%.

Податкова знижка

Частину сплачених державі податків можна повернути, якщо оформити податкову знижку. Так можна отримати назад до 18% коштів.
Держава частково відшкодовує лише деякі витрати:
 • страхові внески за накопичувальними договорами страхування життя
внески до недержавного пенсійного фонду
 • внески на банківський пенсійний рахунок.
Податки можна повернути як за своїми договорами, так і якщо ви платили внески за своїх найближчих родичів (50% податкової пільги).
Для застосування податкової соціальної пільги сплачені внески не мають перевищувати граничну суму, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

Як порахувати

Сума місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи на 01 січня 2020 року складала 2102 грн.
Отже:
2102 × 1,4 = 2942,80 грн;
Округлюємо до найближчих 10 гривень – 2940 грн/міс.;
2940 грн х 12 міс = 35280 грн/рік.
Тобто, розмір податкової знижки не може бути більшим за 2940 грн у розрахунок на календарний місяць та, відповідно, 35280 грн – за звітний календарний рік.Джерело: Мінфін
Податкове право