Мене завжди бентежать лекції про партнерство у юрбізі. Навіть маючи 12-річний досвід в цій сфері, вважаю, що розумію в цьому зовсім небагато. Тому, коли серед лекторів бачу людей, які практикують року три від сили, починаю заздрити їх мудрості й прогресивності.
У Juscutum не так давно з'явився формат бізнес-партнерства. Це те, на що компанія зараз робить ставку. Перш ніж розповісти про те, як ми до цього прийшли, я зроблю розбір наших попередніх моделей партнерства, яким явно був потрібний рефреш.
Перше - це звичне юрбізу salary-партнерство. Напевно, будь-яка компанія починає з того, що наймає партнера на зарплату, даючи йому якусь премію. Найманого працівника, який отримує додатковий бонус, ні в якому іншому бізнесі словом "партнер" не називають. Довгий час ми теж так намагалися працювати, бажаючи зберегти свою маржу і побудувати вертикально інтегровану компанію. Але, як показала практика, по-справжньому яскраві юристи рано чи пізно розгадують суть такої моделі та вважають за краще відколотися в автономне плавання.
Давайте будемо відвертими. Якщо юрист серйозний, він все одно починає рахувати чужі гроші, забуваючи про те, скільки компанія в нього вклала. А оскільки юристи - гуманітарії, то дуже примітивно: «Скільки б я заробив, працюючи на себе, якби вів тих же клієнтів сам?» Як тільки ця думка приходить в голову юристу, потрібно лише включати таймер, коли він відчує, що його зв'язок з клієнтом може винести такий стрес, як відкол. Щоб цього не сталося, існує багато різних методів. З позитивних — утримання і мотивування людини, з негативних — залякування, контракти non-compete, контроль пошти й т.д. Але все це працює досить складно. І зміст такого апарату стримування з'їдає частину маржі, через що юрист недоотримує свою зарплату і швидше приходить до вирішення відколотися. Це замкнуте коло.
Другий поширений формат — це equity-партнерство. На мій погляд, теж вельми збиткова модель. Особливо коли equity-партнером стають не з самого початку, а за вислугу років. Юриспруденція — це операційний бізнес, тут неможливо піти на пенсію і насолоджуватися дивідендами тільки виключно від частки. Плюс продати його теж зазвичай нікому не можна, тому що частки в юридичних компаніях — не дуже ходовий товар. Найчастіше, equity — це якийсь формальний стимул. Будучи досвідченими в консалтингу клієнтів, юристи часто самі будують собі союз без чітко обумовлених функцій і прив'язки розподілу часток до функцій. Такий собі чобітний кооператив босоногих.
Найглибша проблема з партнерством — це його визначення. В жодному іншому бізнесі цей термін не використовується так широко, як у нас. Хоча, напевно, тільки в млм-пірамідах. Причина, ймовірно, в професійному захворюванні юристів — марнославстві. Звідси й тисячі партнерств між вчорашніми випускниками в дрібних фірмах. Далеко ходити не треба, адже і я сам зробив фірму з партнерством відразу після випуску. І дуже часто спостерігав, як слово «партнер» компенсувало недолік зарплати.
Чим особливе бізнес-партнерство? Для мене партнер — це людина, яка бере участь в управлінських рішеннях у фірмі. Причому вага голосу цілком може відрізнятися. Якщо людина на фірму не впливає і лише приймає волю провідного, найяскравішого партнера, то це не партнерство. Я спочатку визначив, що в бізнес-партнерстві хочу займатися тим, що у мене виходить. Будувати інфраструктуру і продавати. Вважаю, що оптимальний вид партнерства — той, в якому чітко розділені функції. Модель, за якої інфраструктура є платною, а партнер працює сам на себе. Таким чином, ми прийшли до ідеї об'єднання бутиків. Тільки об'єднання ще й на рівні стандартів і цінностей.
Juscutum переходить від управління персоналом до ком'юніті-менеджменту. Бізнес-партнер рахує свою маржу, працюючи з основним офісом як з інфраструктурою, і впливає на вибір інших партнерів. Ця система — щось на зразок матриці зі свободою всередині, але досить жорстким каркасом. Як автор, я, звичайно ж, вважаю, що на цей момент така система є найбільш перспективною.
Ділюся тільки задумом і першими результатами. Як то кажуть, практика — критерій істинності. Тому через рік я ще раз напишу колонку на цю ж тему. Подивимося, чи буде моя відповідь відрізнятися. Або ж я зійду з розуму і почну читати лекції про те, як побудувати партнерство в юридичній фірмі.
Автор: Артем Афян, керуючий партнер адвокатського об'єднання Juscutum