Документ запроваджує нову форму трудового договору: з нефіксованим робочим часом ця форма розрахована на фрілансерів. Давайте розберемося, що саме цей законопроект означатиме для ринку фрілансу, якщо набуде чинності.
Що пропонують у проекті закону для фрілансерів?
Цим законопроектом пропонуються зміни до законодавства, спрямованих на врегулювання праці фрілансерів. Основна новела законодавства — запровадження нової форми трудового договору: договори з нефіксованим робочим часом.За умовами такого договору співробітник зобов'язується виконувати роботу тільки за умови її надання роботодавцем, без гарантій, що ця робота надаватиметься постійно.
Це — позитивна зміна у трудовому законодавстві і вона адаптує до неї відносини, які сьогодні є дуже поширеними на ринку праці, особливо в IT-сфері.
Що пропонують у проекті закону для роботодавців?
Не обійшлося без обмежень для роботодавців, які зловживають такими стосунками із співробітниками. Цим вони ставлять під загрозу права таких працівників, які передбачені трудовим законодавством. Роботодавці не можуть укладати більше 10% трудових договорів із нефіксованим робочим часом від загальної кількості укладених ними трудових договорів.Чи стануть такі договори звичайними для фрілансерів?
Головне питання: чи це стане дієвим механізмом врегулювання відносин з фрілансерами. І, найголовніше: чи роботодавці та фріналсери укладатимуть трудові договори з нефіксованим робочим часом? Скоріше ні ніж так.Нині замість таких трудових договорів складають цивільно-правові договори, а самі фрілансери оформлюються як підприємці. У такому разі фрілансери позбавлені базових прав та гарантій, передбачених Кодексом законів про працю. Але, навіть такі зміни не мотивуватимуть фрілансерів укладати трудові договори за новою формою. Адже форма взаємодії за цивільно-правовим договором є вигіднішою для кожної зі сторін таких відносин, хоч і несе у собі інші ризики.
Джерело: AIN