За законом, треба розв'язувати питання в досудовому порядку. Наприклад, реструктуризувати заборгованість. Відповідне право закріплено в законі
«Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію». За договором реструктуризації доведеться сумлінно сплачувати поточні платежі, але розраховуватися з боргом можна буде поступово.
Звертатися за реструктуризацією боргу за послуги ЖКГ можна й тепер. Але після того, як ухвалять
закон № 3613 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг», це стане обов'язковим.
Звернутися за реструктуризацією боргів, накопичених на 1 жовтня 2020 року, буде потрібно протягом місяця з моменту перевищення суми заборгованості, яку встановлюватиме Кабінет міністрів. Цю суму визначатимуть по кожній окремій комунальній послузі, а борг реструктуризуватимуть на термін до 60 місяців (5 років).
Зараз, щоб реструктуризувати заборгованість, споживач укладає з управителем та виконавцями послуг ЖКГ договори про щомісячне рівномірне погашення заборгованості та своєчасну сплату поточних платежів.
Звісно, набувач послуг за цим договором може достроково погасити свою заборгованість. На період погашення реструктуризованої заборгованості з оплати ЖКП загальна сума платежів споживачів на оплату поточних сум і реструктуризованої заборгованості не може перевищувати 25% доходів, визначених при нарахуванні субсидій для громадян, що працюють, і 20% – для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги.
Якщо доходів на повне погашення заборгованості за договором про реструктуризацію не вистачає, термін дії договору продовжується до повного її погашення. Утім, укладення договору реструктуризації означатиме вашу автоматичну згоду з усіма нарахуваннями, тому перед укладенням такого договору є сенс проконсультуватися в юристів.
Якщо справа через борг вже в суді, відповідно до
статті 207 Цивільного процесуального кодексу України можна укласти з позивачем мирову угоду. Це дозволить припинити судовий розгляд і домовитися про реструктуризацію.
Олег Голубенко наголошує, що спокійніше і дешевше не стикатися з проблемою стягнення боргів через суд. На думку експерта з питань ЖКГ, краще не накопичувати борги, захищати свої інтереси як споживача, якщо вони порушуються. У разі ж неможливості сплати – звертатися за допомогою до підрозділів соцзахисту й органів місцевого самоврядування, благодійних організацій/фондів тощо.
«У всіх бувають скрутні ситуації, варто пам'ятати, що це тимчасово, – каже Олег Голубенко. – Важливо не відкладати розв'язання проблеми на потім, звертатися до постачальника щодо реструктуризації заборгованості, вживати заходів щодо зменшення наявного боргу, зменшення витрат на житлово-комунальні послуги надалі».
Також потрібно взяти до уваги, що, за роз'ясненням Мінрегіону,
опублікованому на сайті міністерства, наразі, на час дії карантину заборонено примусове виселення боржників по комуналці з житла, яке їм належить, під час примусового виконання рішень судів по стягненню заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Автор: Дмитро Саламаха
молодший юрист практики вирішення спорів Juscutum
Спеціально для Finance.ua