Juscutum - Новини

Винагорода пильним громадянам за фотовідеофіксацію порушень правил дорожнього руху

Українці найближчим часом отримуватимуть винагороду за фотовідеофіксацію порушень правил дорожнього руху.

Про це свідчить текст законопроєкту № 5798 щодо посилення ролі суспільства у заходах контролю за безпекою дорожнього руху та дотриманням правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, яким пропонується дати право очевидцям порушень правил дорожнього руху спрямовувати до Нацполіції відповідні докази та отримувати за це грошову «подяку».

Проєкт закону передбачає фіксацію порушення правил дорожнього руху на будь-який мобільний пристрій, де буде встановлено певне програмне забезпечення.
На перших етапах планується запустити фіксацію таких порушень правил дорожнього руху:
  • перетин подвійної смуги;
  • проїзд на червоне світло світлофора;
  • проїзд смугою громадського транспорту;
  • проїзд залізничного переїзду на заборонений сигнал;
  • перешкоджання проїзду спецтехніки, зокрема: пожежним автомобілям, поліцейським автомобілям, каретам швидкої допомоги.

Досвід країн ближнього та далекого зарубіжжя свідчить про те, що кожен смартфон (планшет) у авто, за наявності спеціальної програми, може фіксувати порушення правил дорожнього руху. Водію при цьому достатньо клікнути на екран і автоматично відправити до поліції відповідний контент.

Для легалізації такого механізму проєктом закону також пропонується доповнити статтю 251 КУпАП терміном «електронні докази», порядком їх подання та зберігання.

Коли поліцейський побачить, що на отриманому записі справді зафіксовано факт порушення, чітко проглядаються номерні знаки автомобіля-порушника, то надалі, як і при автофіксації, в автоматичному режимі виноситиметься постанова про накладення штрафу. Його відправлять «листом щастя» за місцем проживання власника авто.
Оскаржити таку ухвалу можна буде через суд.

Громадяни, які зафіксували порушення з використанням спеціального додатку та звернулися з відповідною інформацією до поліції, набувають статусу оповідача й, у разі притягнення винної особи до відповідальності та сплати їм накладеного штрафу, зможуть отримати винагороду у розмірі 10% від цього штрафу.

Для недопущення зловживань з боку оповісників запропоновано встановити кримінальну відповідальність за подання підроблених або штучно створених матеріалів фотозйомки (відеозапису).
Водночас гарантується конфіденційність та нерозголошення відомостей про таких громадян.

Серед переваг нововведень можна відзначити потенційну можливість прискорення реагування патрульної поліції на правопорушення, а водії стануть обережнішими на дорозі, знаючи, що за ними стежать «з-за кожного рогу».

Відповідно, завдяки цьому закону має зменшитися кількість безкарних правопорушників. Примітно, що така автофіксація порушень правил дорожнього руху не суперечить нормам Конституції у розумінні авторів законопроєкту, оскільки її мета – не збирання штрафів, а збереження життя та здоров'я людей.

Також завдяки такому громадському контролю порушення ПДР фіксуватимуться навіть у найвіддаленіших куточках України, які поки що не охоплені камерами відеофіксації.
Недоліки ж майбутнього закону на перший погляд неочевидні, проте вони можуть стати очевидними вже в першій судовій практиці.

У країнах, де вже активно застосовується подібний досвід, спочатку суди почали скасовувати штрафи, винесені на підставі даних з мобільних додатків, оскільки зйомка за допомогою телефону не вважається автоматичною фіксацією порушення, адже комплекси фіксації порушень правил дорожнього руху повинні працювати без будь-якого безпосереднього впливу на них людини.
Втім, такі нюанси усуваються шляхом внесення змін до відповідних процесуальних норм.

Автор: Олег Онищенко, юрист практики вирішення спорів.
Джерело: UBR
Вирішення спорів