«Зі сплином 30 років немовля все ще тягнеться до купюри». Чи можна використовувати фото дітей без їх згоди: кейс з обкладинкою Nevermind

Артем Афян
Спеціально для MC.today
Від редакції:

30-річний американець Спенсер Елден подав до суду на колишніх учасників групи Nirvana. Він звинуватив їх у розповсюдженні дитячої порнографії через своє фото у віці чотирьох місяців, яке використовували для культової обкладинки альбому Nevermind.

Чи можливий такий прецедент в Україні? Як діти та підлітки можуть захистити себе, якщо підозрюють, що їхні фото або відео використовують в сумнівних цілях.

Прокоментував історію керуючий партнер юридичної фірми Juscutum Артем Афян.
Головний герой історії - жертва капіталізму

Вся ця ідея з позовом, на мій погляд, є феєричною виставою. І тільки зараз вона завершена і розкрита в усій красі задуму. Можливо, навіть ненавмисного. Обкладинка альбому Nevermind ілюструвала залежність людей від цінностей капіталізму. Немовля, яке тягнеться до купюри - уособлення сучасного суспільства.

І ось, через 30 років він подає позов і керується безпідставною корисливістю. Зображення стало реальністю.
Актор з обкладинки став втіленням того, про що співала група, через тридцять років. Не знаю, чи був такий задум спочатку, але, як то кажуть, у геніальних людей творіння завжди перевершує задум автора.

Кажу вам як давній фанат групи Nirvana. І культурний підтекст тут набагато важливіше юридичного. Хоча як адвокат більше я можу розповісти саме про останній.

Обкладинка альбому не порушує жодних прав

У багатьох юристів є мода коментувати закордонні судові процеси без знань тонкощів законодавства. Але я спробував розібратися в темі. Для цього прочитав кілька американських аналітичних статей і навіть порадився зі своїм партнером з США.

У підсумку - професійний погляд не надто поки відрізняється від диванного. Позов має дуже слабкі і формальні підстави - його навряд чи задовольнять.
Знімок не можна вважати порнографічним.
І, очевидно, він не створений з метою викликати у глядача сексуальне збудження.

Це основний критерій, який відрізняє мистецтво від порнографії. І навіть те, що на фото немовля зображене голяка, не змінює юридичної оцінки ситуації.

Абсурдність очевидна ще більше, якщо піти від зворотного. Якщо це фото - порнографія, то, виходить, мільйонна аудиторія слухачів Nirvana - розповсюджувачі дитячого порно?

До речі, батьки героя зйомки свого часу отримали за неї гонорар, що також виключає можливість пред'явлення претензій щодо порушення авторських прав.
Цікаво також те, що кілька років тому хлопець сам відтворив цю обкладинку і спокійно коментував зображення. Якби не його проактивна позиція, мало хто впізнав його на фотографії. У дитинстві, наприклад, у мене був друг, який стверджував, що це він на обкладинці нашого улюбленого альбому.

Всі, хто переживає за почуття молодої людини, можуть спати спокійно: увесь цей час фотографія його НЕ поранила. Єдине, здається, що ранить цього персонажа - неможливість монетизувати власну популярність за рахунок доходів групи.

Але як юрист змушений заявити: ображене почуття жадібності не може бути захищене в суді. Особисто мені глибоко несимпатичний цей персонаж, але неймовірно подобається вся ця історія.

Чи можуть батьки без згоди дитини використовувати її фото

В Україні батьки представляють інтереси дитини і можуть укладати угоди у її інтересах до 18-річчя. Вони мають повне право надавати дозвіл на використання фото дитини без її згоди. Єдине обмеження - випадок, коли дитина вже може досить ясно висловлювати власну думку.

Відстежувати випадки комерційної (і будь-якої іншої) експлуатації дитини повинна спеціальна служба по захисту прав дітей.

В Україні вкрай рідко відбуваються ситуації, коли органи втручаються. Недавній гучний кейс - пильна увага суспільства і уряду до восьмирічної моделі, яка нібито зустрічалася з одинадцятикласником. Ідею втілили і розвинули батьки дівчинки заради монетизації профілю. Це й обурило людей.

Діти в Instagram

Зараз багато батьків ведуть Instagram і навіть заводять окремі акаунти для дітей «на майбутнє», куди викладають їх фотографії. У таких питаннях є два випадки, коли права дитини можуть бути захищені.

Перше - коли психіці, честі і гідності дитини буде завдано шкоди. Сюди можна віднести виснажливий процес зйомок і образливий для дитини контент, який висміює, наприклад, його фізичні особливості.

Другий випадок - це права на доходи від комерційної діяльності. Тут можна згадати Брітні Спірс і її претензії до батька, який привласнив її гонорари. Такі позови часто зустрічаються між молодими зірками і їх батьками.

І в США, і в Україні є навіть особлива процедура, яка дає неповнолітньому повну юридичну самостійність. Вона називається емансипацією і настає за українськими законами з 15 років.

Дитина може звернутися до суду і захищати свої права. Це реально зробити, якщо звернутися в службу по справах дітей, до правоохоронців і навіть відразу до суду. У таких випадках інтереси дитини буде відстоювати прокурор. В Україні поки таких справ немає. Тренд на розвиток дитячого Instagram-блогинга ще надто свіжий.

Випадки звернення дітей за захистом своїх прав є. Але реалії такі, що дітям доводиться шукати захист не від фото, а від фізичного насильства.

Які фотографії викладати не можна

Закон не дає формальних інструкцій. Планку поведінки тут задають самі соціальні мережі. Адміністрація моніторить спірний контент і видаляє його. Хороший приклад в цьому випадку - Instagram. У цього процесу є і зворотна сторона: безповоротньо можуть бути видалені сімейні альбоми.
Справа в тому, що за сучасними правилами соціальних мереж паперова книжка зі старими фотографіями у вашої мами - це джерело дитячої порнографії.
Дилема полягає в тому, що суспільство зараз тільки вибудовує відношення до так званої сексуалізації дитини: коли образи дітей роблять максимально схожими на дорослі. Сюди ж можна віднести дорослий макіяж, манірні пози та інші елементи поведінки дорослого, які пов'язані зі статевими стосунками.

Очевидно, що залучати в цей процес дитину - нездорова поведінка. Але, повторюся, поки ніяких формальних критеріїв немає. Звичайні фото дітей, які публікують батьки, не обурюють користувачів. Але соціальні мережі можуть заблокувати такі знімки. Що вже говорити про фото немовлят, на яких зображені геніталії.
Молодим батькам можна порадити ліпити смайлик не тільки на обличчя дитини, але і на зону з оголеними статевими органами. Хоча інформативна цінність таких фотографій, на мій погляд, викликає питання.
Якщо взяти кейс з альбомом Nirvana, то тут краще повернутися до моменту укладення угоди. Зазвичай будь-яку несправедливість договору можна побачити на старті. Але в період, коли група вибирала фото для обкладинки альбому Nevermind, багато батьків були б раді надати знімки свого чада. До того ж отримати за це певну суму.

Як діяти батькам, якщо дитина знімається в рекламі

Якщо ви погоджуєтеся на зйомку дитини в комерційних цілях, захищайте її від негативних емоцій, піклуйтеся про її особистий простір.

Чи не травмуйте дитину. Виключайте, наприклад, сцени, які пов'язані з її страхом, болем або стражданнями. Такі сцени зараз прийнято знімати так, щоб дитина не бачила елементів, які потім будуть лякати і шокувати глядача.

Хороший приклад - відомий фільм режисера Елема Клима «Іди і дивись». Там неповнолітній актор був занурений в жахи Другої світової війни. Сьогодні на Заході подібні сцени з дитиною було б дуже складно зняти, а то й неможливо.

Не робіть дітей дорослішими. Причому в першу чергу заради психіки чада. Уникайте сцен з оголеним тілом дитини. Інакше ваша дитина може стати об'єктом жадання блукаючих в мережі педофілів.

Так, нещодавно адміністрація YouTube видалила відео зі змагань з художньої гімнастики, де педофіли спеціально відзначали тайм-коди моментів з спокусливими, на їхню думку, позами дітей.

Поки закон не встановлює правила і заборони на зйомку контенту за участю дітей. Швидше це питання до здорового глузду батьків та їх цілей захистити дитину від психічно хворих представників суспільства.

Автор: Артем Афян, керуючий партнер Juscutum. Спеціально для МС Today (російськомовний текст - за посиланням)