вимкнути дудлвключити дудл

Зворотний бік «Привату». Коментар Дениса Овчарова.

pr_pb_new_1Чи перевірять власників рахунків у ПриватБанку на податкову бездоганність.

Разом із націоналізацією 100% акцій Приватбанку, українські державні органи отримали доступ до баз даних банку та інформації про рахунки близько 20 мільйонів громадян. Очевидно, що в державі з широкою «сірою зоною» якась частина власників рахунків у «Приваті» могли, м’яко кажучи, забувати сплачувати податки зі своїх надходжень на ці рахунки. Як вітчизняні податківці можуть розпорядитися цією інформацією?

Після націоналізації найбільшої фінансової установи в країні уряд отримує повний доступ до баз даних про стан справ клієнтів ПриватБанку. Поки що ця інформація залишається під грифом «банківська таємниця», і зняти цей «гриф» може тільки суд або зміна нормативів, якщо таке буде потрібно.

Разом з тим загальносвітова практика свідчить, що все більша кількість контролюючих органів на рівні держав та їх об’єднань прагнуть до нагляду за транзакціями своїх громадян як у національному банківському полі, так і за його межами. Це робиться з метою боротьби за чистоту фінансів, в рамках деофшоризації або протидії податковим ухильникам.

Наприклад, кілька років тому Німеччина отримала в своє розпорядження інформацію про рахунки її громадян на території Швейцарії. Після низки розслідувань влада ФРН мала чітке уявлення, до кого з німців слід навідатися з податковою перевіркою і подальшими штрафами.

«Держава отримала великий подарунок: держоргани фактично мають доступ до баз даних і знають, хто, кому і скільки переказав грошей. Далі логічно, якщо держава збере аналітиків, представників податкової адміністрації, антикорупційного бюро та прокуратури. Кожен із них виділить свій сектор, який йому цікавий. Податкова зі свого боку буде шукати людей, які не декларували доходи і не платять податки», ─ припускає адвокат, партнер практики правової безпеки бізнесу АТ «Юскутум» Денис Овчаров. Потім, за його словами, увагу може бути проявлено до компаній, що здійснювали будь-які платежі через іноземні юрисдикції, ─ зі звірянням руху грошей по рахунках.

«Щороку ми повинні подавати декларацію про доходи. Якщо податки заплачені, питань не буде. Якщо ж тепер є ризик, що держава дізнається, що податок не сплачено, отже, воно стимулюватиме до сплати», – каже Овчаров.

Forbes.net.ua