вимкнути дудлвключити дудл

«Згорів сарай – гори і хата». Навіщо ми зробили ребрендинг, якщо і старий дизайн був непоганим

Днями Juscutum представив ребрендинг. Його навряд чи можна назвати стандартним, оскільки, по-перше, він був зроблений без залучення сторонніх креативників, а по-друге, весь візуал був надиктований внутрішніми змінами в команді. Черговість дій, всупереч загальній традиції, не починалася з невдоволення минулим дизайном, десятків брейнштормів, сотень погоджень та пошуку креативної команди ззовні.

Непроханий ребрендинг

Я не горів бажанням зробити апгрейд заради інфоприводу. Вважав минулий дизайн досить непоганим, але все частіше помічав, що він вже недостатньо добре зчитує нашу ідею клієнтам та транслює наші цінності не в повному обсязі.

Говорячи відверто, Juscutum не потрібен був ребрендинг. Ребрендинг сам взяв і прийшов в компанію, адже ми давно були внутрішньо до нього готові. Це найглобальніша зміна логотипу за всі 13 років існування компанії. Але якщо подивитися на зміни, що відбулися з нами за останній рік, то боязнь зміни картинки тут абсолютно недоречна.

Ми кардинально змінили бізнес-модель, яка стала революційною в юридичному бізнесі України, запустили частину процесів оновлення офісу, встановили нові внутрішні правила. У нас все зовсім інше, чому б не змінити айдентику? Згорів сарай – гори і хата! Зовнішня частина – це логічне продовження (і далеко не останнє) того, як ми виробляємо зміни та адаптуємося до оновлень.

Останнім часом серед власників бізнесу витає обов’язковий тренд – залучення креативного агентства для «упаковки» бренду. Нічого не маю проти залучених фахівців і досить часто бачу у колег гідний результат. Але сам не дуже вірю в креатив «з боку».

Мені здається, що будь-яка брендинг-історія повинна йти зсередини колективу. Найкраща схема – це коли дизайн йде слідом за ідеєю, а не перед нею. Ми не намагаємося обдурити ринок, не видаємо себе за інших та не дотримуємося нав’язаного образу й стратегії.

Акула VS щит легіонерів

Одна з найяскравіших змін – щит, який поміняли на акулячі плавники в останній літері логотипу. Я навіть не пам’ятаю, з чого почався цей акулячий мейнстрім. Спочатку при вході в офіс з’явилося графіті із зображенням акули, потім офіс почали поступово заселяти м’які іграшки у вигляді акул. Хтось із співробітників одного разу придбав краватку з акулами, хтось купив запонки.

logo-1-1

Найцікавіше те, що ніякого центрального рішення від імені керівництва в цьому питанні не було. Виявилося, колектив набагато краще керівництва знає, які символи нам підходять.

Наша маркетинг-директор, Ірина Мягка, одного разу просто запитала, чому б не помістити в логотип акулу? Це питання замінило сотню брейнштормів, ідея була очевидна. Корпоративна культура матеріалізувалася в новий візуал. Дійсно, акула має бути присутня на нашому логотипі. Це дух постійного руху і позиціонування себе як кращих хижаків юридичного океану.

Щит легіонерів, які захищають Римську імперію – це те, з чого ми починали 13 років тому. Ми були маленькими і фундаментальними, а зараз великі, гнучкі та агресивні.

Чи продає упаковка?

Багато хто вважає, що брендинг в юридичних компаніях впливає на збільшення продажів. На мій погляд, це не зовсім так. Безумовно, є тісний зв’язок між упаковкою та духом компанії. А ось корпоративний дух вже конвертується в продаж. Найголовніше – щоб упаковка не відлякувала.

Наприклад, моє особисте багатолітнє табу в дизайнерських рішеннях, пов’язаних з юридичними компаніями – ваги та колони. Якщо говорити про найлегший спосіб вивести мене з себе, то це пропозиція подібного елемента в якості візуального супроводу.

Якщо упаковка вдала, то вона служить додатковою вартістю до цінностей, які ти несеш для свого клієнта. Є компанії, які можуть продавати і без упаковки, але з нею набагато цікавіше.

Найважливіший інсайт, який я виніс для себе в процесі ребрендингу – це важливість змін та їх баланс з традиціями. Не буду приховувати: ми пишаємося тим, що вже 13 років існуємо на юридичному ринку і з кожним роком все ближче до ТОП-5 кращих компаній в Україні. Але робота над айдентикою та цінностями показала, що Juscutum 5 років тому й зараз – компанії, які кардинально відрізняються одна від одної. Це треба приймати та підкреслювати.

Компанія повинна оновлюватися, відштовхуючись від змін у світі, свого віку, настрою в колективі і планів керівників. Я не вірю в привнесений ззовні брендинг, під який потрібно внутрішньо підтягуватися, але дуже вірю в ефективність природних історій.

Логотип

Irina-Myagkaya-300x379

Ірина Мягка, директор з маркетингу Juscutum

Акулячі плавники в логотипі відображають партнерство. Ми довго шукали, в якій же літері їх «зашити». На вигляд лого здається простим, але серед інших можливих варіантів було виділено через досить тривалий час. Відмалювали його набагато швидше.

Серед інших варіантів були досить сміливі рішення, які нам, як маркетингу, дуже подобалися. Ми їх навіть майже затвердили, але потім вирішили, що узгодити можна багато чого, а от змусити команду та клієнтів полюбити нав’язані ідеї – неможливо.

У підсумку зупинилися на намальованій від руки Артема «м», яку він особисто трансформував в плавнички. З кольорами визначалися набагато швидше: ясно було, що наша бірюза залишається, але до неї потрібно було додати серйозності (13 років – пристойний вік для юридичної компанії) та невеликої таємниці, яку ми знайшли у фіолетовому.

Весь процес заміни візуала, починаючи з розмови про необхідність ребрендингу й закінчуючи зміною каверів в наших соціальних мережах, тривав трохи більше місяця.

Логотип полюбився команді відразу, а ось дескриптор «The Right Firm» ми вже придумували на партнерському рівні. Кожен бізнес-партнер хотів бачити в ньому свої сенси. У підсумку знайшли єдиний знаменник: Juscutum – найкраща компанія для представництва ваших інтересів. Про це знають та говорять наші клієнти, це втілюють в життя партнери, цим діляться співробітники.

Артем Афян, керуючий партнер юридичної компанії Juscutum

MC Today