вимкнути дудлвключити дудл

Запитайте у юриста: що треба знати про зміни в нарахуванні зарплат працівникам та про працевлаштування сезонників? Наталія Радченко.

Наталья РадченкоЩо робити у зв’язку зі збільшенням розміру мінімальної зарплатні, як перебудувати роботу ФОПу, що робити, якщо ви не можете стільки платити та як оформлювати сезонників, розповідає Наталія Радченко, партнер практики податкового права Juscutum.

Що змінилось у порядку нарахування зарплат з першого січня 2017 року? 

– Зміна розміру мін. зарплати. З 1 січня розмір мінімальної заробітної плати становить 3200 грн. Наразі роботодавці повинні виплачувати дохід своїм працівникам у розмірі не менше цієї суми. Навіть якщо посадовий оклад встановлений менше цієї суми, роботодавець повинен здійснити донарахування до розміру мінімальної заробітної плати і відповідно нарахувати та сплатити ПДФО, військовий збір та ЄСВ з суми 3200 грн. У той же час не слід забувати, що мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) не може бути менше прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Станом на 01 січня 2017 прожитковий мінімум в Україні становить 1600 грн.

Якщо працівник оформлений на умовах неповного робочого часу? На що звернути увагу? 

– Але з загального правила є виключення. Оплата праці працівників на умовах неповного робочого часу провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. У зв’язку з цим місячний фонд оплати праці працівника може бути меншим за мінімальну заробітну плату і відповідно в такому випадку ЄСВ нараховують, виходячи з нарахованої зарплати. Але при цьому в умовах нормальної тривалості робочого часу заробітна плата працівника повинна бути не нижче встановленого законодавством рівня мінімальної заробітної плати.

Слід дуже уважно ставитись до оформлення працівників на умовах неповного робочого часу, адже трудовим законодавством передбачені досить значні штрафні санкції за оформлення працівника на неповний робочий час в разі фактичного виконання роботи повний робочий час встановлений (штраф у розмірі 96 000 грн )

За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – штраф в десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (320 000 грн), встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Що робити та про що треба знати, якщо ви зареєстровані як ФОП? 

– З 1 січня ФОПи повинні сплачувати ЄСВ у розмірі 704 грн. Такі зміни у законодавстві викликали значний резонанс серед індивідуальних підприємців, адже значно збільшився розмір ЄСВ, так як змінилася база нарахування внеску. Так званим «сплячим» ФОПам у випадку не змоги сплачувати встановлені на сьогоднішній день податки та збори, як це не прикро, необхідно припиняти діяльність.

За даними OpenDataBot на 24 лютого 2017 року, з моменту прийняття змін щодо ЄСВ припинили роботу понад 249 000 ФОП. Динаміка закриття ФОП досить вражаюча. Єдиним позитивним моментом, якщо це можливо так назвати, є те, що Мінюст запроваджує онлайн проект, який передбачає припинення ФОП за 1 день.

Як правильно оформлювати сезонних робочих? 

– Для роботодавців с/г сектору дійсно досить актуальним є питання виконання сезонних робіт. Сезонні роботи передбачають виконання  робіт протягом певного проміжку часу, але не більше 6 місяців. Із сезонними працівниками укладають строкові трудові договори. Якщо у трудовому договорі не буде визначено тривалість роботи, то такого працівника вважатимуть прийнятим на невизначений строк.

Згідно із законодавством всі мінімальні гарантії, надані державою працівникам, поширюються і на сезонників. Це, зокрема, стосується і мінімальної заробітної плати, і добових під час відрядження. Такі працівники зазвичай одержують оплату за фактично виконаний обсяг роботи за відрядними розцінками.

Щодо особливостей нарахування ЄСВ. Для осіб, які працюють у сільському господарстві, зайняті на сезонних роботах, виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами,  та які отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.

Підприємство може залучити особу для виконання робіт на підставі цивільно-правового договору. Але в цьому випадку  слід дуже акуратно складати такі договори, адже оформлені цивільно-правові договори можуть бути визнані контролюючими органами трудовими договорами, якщо буде доведено, що фізична особа фактично виконувало трудову функцію, і як наслідок, можуть бути застосовані санкції за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору  (штраф 96 000 грн.), а також донарахування податків, якщо за такими договорами виплачувалося винагорода менше мінімальної заробітної плати.

agravery.com