вимкнути дудлвключити дудл

Закон про допомогу переселенцям – черговий декларативний пшик. Голос Столиці. Антон Куц

Президент мав усі підстави накласти вето на новий закон, оскільки в ньому не прописані реальні механізми надання допомоги вимушеним мігрантам з Криму та Донбасу, вважає юрист Антон Куц.

Президент Петро Порошенко ветував закон про допомогу переселенцям з Криму та Донбасу. За його словами, закон не визначає порядок надання державної допомоги вимушеним мігрантам і не відповідає міжнародним стандартам захисту внутрішніх переселенців. Петро Порошенко вважає, що закон у цілому має декларативний характер і не надає жодної допомоги цим особам. Детальніше про недоліки документа радіостанція Голос Столиці поговорила з адвокатом, керівником практики судових спорів і медіації АО «Юскутум» Антоном Куцом.

Виходячи зі слів президента, створюється враження, що цей закон створювали просто для галочки.

– Це так. Законопроект не передбачає нормального порядку дій державних органів, також не описано, яку допомогу і гарантії повинні отримати внутрішні переселенці. Є досить багато питань з приводу визначення статусу переселенців. Зазначено, що вони повинні самі доводити, що вони покинули місце проживання у зв’язку з АТО або ситуацією в Криму. При цьому в законі не вказано, які документи переселенці повинні подавати, хто визначатиме вагомі причини виїзду тощо. Тобто всю юридичну тяганину закон покладає на цих людей. У зв’язку з цим я вважаю, що президент має всі підстави відмовити у його підписанні.

Крім цього, ще є проблема у формулюванні понять. Наприклад, поняття «вимушене покидання людиною місця проживання». На думку експертів, воно не має визначення в міжнародному законодавстві.

– Цей закон взагалі не враховує міжнародні норми і стандарти з приводу переселення, в тому числі всередині країни. Законодавство України теж не передбачає такого терміну. І сам закон теж не розкриває це поняття.

До речі, в документі також нічого не сказано з приводу грошового відшкодування. У даному законі всі норми мають відсильний характер до постанов Кабінету міністрів, які будуть прийняті в майбутньому. Тобто закон, загалом, декларативний.

Скільки часу може піти на доопрацювання цього документа?

– Я думаю, що це може зайняти більше 3-4 місяців, якщо брати всю процедуру. До речі, іншими нормативними актами не встановлено перебування вимушених переселенців в інших регіонах. Я так розумію, допомога надається вже місцевими громадами на підставі наявних можливостей.

До слова, раніше в ефірі радіостанції Голос Столиці низка експертів зійшлися в думці, що переселенців з Донбасу підтримують громадські організації, а не держава.

За матеріалами радіостанції «Голос Столиці»