вимкнути дудлвключити дудл

Закінчення ери співпраці з фізособами-підприємцями. Марія Фельмецгер

_MG_4014ФОП зможуть донарахувати податки, а роботодавець – отримає штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат за приховування реальних трудових відносин.

Дефіцитний пенсійний фонд країни вимагає наповнення, а ЄС все менш охоче виділяє кредитні кошти.

Альтернативний спосіб виконання передвиборних обіцянок про підвищення пенсій – наповнення бюджету за рахунок штрафних санкцій з підприємств і донарахування податкових зобов’язань підприємцям.

Законопроект Мінсоцполітики “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників і протидії застосуванню незадекларованого праці” вже назвали законним рекетом українського бізнесу.

Які загрози можуть стати реальністю і що необхідно знати підприємцю?

Резюмую нововведення, які сколихнули підприємницьке середовище.

Законопроект закріплює сім ознак трудових відносин, при наявності хоча б трьох з яких правовідносини будуть перекваліфіковані в трудові. це:

Періодична виплата винагород ФОП (два і більше разів).

Регулярні щотижневі покупки в магазині, зареєстрованому на ФОП, користування аутсорсинговими бухгалтерськими, юридичними, SMM-послугами c періодичної їх оплатою, вказує на наявність трудових відносин. Чи означає це, що потрібно постійно міняти підрядників або зручну періодичність надання та оплати послуг?

Особисте виконання ФОП роботи (надання послуг) за дорученням та під контролем замовника.

Виходячи з визначення, наведеного в Законопроекті, трудовими є відносини між працівником і роботодавцем, які передбачають виконання роботи, визначеної роботодавцем.

Працівник виконує таку роботу особисто, за винагороду, під керівництвом і контролем роботодавця і з обов’язковим дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку.

Невже тепер, щоб керувати процесом установки ФОП-підрядником забору на вашій дачній ділянці або контролювати якість виконання роботи вашим майстром манікюру, необхідно приймати їх на роботу?

Винагорода за виконувану роботу (надані послуги) є єдиним джерелом доходу ФОП або становить 75% і більше його піврічного доходу.

Тепер, замовляючи дорогі послуги у ФОП потрібно цікавитися, чи не стане виплачений вами гонорар левовою часткою його піврічного доходу, інакше доведеться приймати його в штат.

Робота виконується (послуги надаються) на місці, визначеному замовником, з дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку.

Як провести, наприклад, дезінсекцію та дератизацію, чистку кондиціонерів або налагодити обладнання на діючому виробництві, щоб не порушити цей принцип?

ФОП виконує ті ж роботи (надає послуги), що і штатні співробітники роботодавця.

Якщо корпоративом для компанії займався організатор заходів (ФОП), в той час як в штаті працевлаштований івент-менеджер або при наявності посильного, додатково скористалися службою кур’єрської доставки… пиши пропало – незадекларована праця.

Організація умов праці, надання коштів виробництва (устаткування, інструментів, матеріалів, сировини, робочого місця) замовником.

Пошиття у кравця (ФОП) костюма з вашої тканини, ремонт автомобіля з використанням куплених вами запчастин, виклик майстра з манікюру додому – все це тепер ознаки трудових відносин.

Встановлення замовником тривалості робочого часу і часу відпочинку.

Роблячи ремонт в офісі/квартирі, не домовляйтеся з виконавцями про зручний для вас час, інакше доведеться оформляти їх в штат.

Згідно з Законопроектом, трудові відносини виникають при укладенні трудового договору або з моменту встановлення факту наявності таких трудових відносин.

Встановити факт трудових відносин може інспектор праці під час перевірки або суд. При цьому документ передбачає презумпцію трудових відносин, що покладає на відповідача обов’язок доводити факт їх відсутності.

З чим на практиці зіткнеться бізнес і ФОП

На перший погляд “місія нездійсненна” і піти від описаних в Законопроекті ознак в роботі з ФОП неможливо. Держпраці отримає check list, з появою трьох галочок в якому, факт наявності трудових відносин буде вважатися встановленим.

При цьому, важливим фактором є одночасне наявність мінімум трьох ознак трудових відносин, що веде ситуацію з розряду абсурдною, а при грамотному оформленні документів дозволяє максимально знизити рівень ризику.

Законопроект зовсім не революційний, адже на практиці при перекваліфікації відносин в трудові інспектори Держпраці керуються саме цими критеріями.

Однак в суді тепер контролюючій стороні буде легше відстояти свою позицію, оскільки інспектори будуть посилатися на норму закону, а не на внутрішні переконання або практику.

Для ФОП це підвищує ризик донарахування податкових зобов’язань (ПДФО за ставкою 18% і військового збору), а для роботодавця – отримати штраф за приховування реальних трудових відносин.

До речі, проект Закону диференціює розмір штрафних санкцій:

– при виявленні маскування трудових відносин в цивільно-правові без сплати ЄВС або сплатою в розмірі меншому за мінімальний страховий внесок – 30 мінімальних заробітних плат за одного співробітника;

– те саме порушення з оплатою ЄСВ в розмірі, що не меншому за мінімальний страховий внесок зменшує штраф удвічі.

У разі виявлення порушення вперше штрафу можна уникнути, за умови його усунення у встановлений в приписі строк.

На даний момент Законопроект знаходиться на етапі громадських слухань. З огляду на кількість критики на його адресу і заяву міністра соціальної політики про те, що нововведення не торкнуться сфери IT та журналістів-фрілансерів, очікувано, що документ будуть неодноразово змінювати і вносити уточнення.

Днями про Законопроект заговорив сам Президент, заявивши про намір ознайомитися з ним і взяти активну участь в його обговоренні.

Ймовірність прийняття парламентом закону залежить від розстановки політичних сил, оскільки зацікавленість держави в даному законопроекті протиставляється його непопулярності, що в світлі прийдешніх виборів також є вагомим фактором.

Марія Фельмецгер, юрист Практики корпоративного права АТ Juscutum.

БизнесЦензор