вимкнути дудлвключити дудл

Захист від споживачів. Альона Оленич

photo_2019-03-14_10-05-00Щоб захиститися від необгрунтованих претензій недобросовісних споживачів, продавець повинен відповідально ставитися до своєї діяльності і виконувати всі обов’язки, покладені на нього нормами закону.

Конституція України і Закон України «Про захист прав споживачів» (далі -Закон) гарантує споживачам захист їх прав при взаєминах з виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг. Останнім часом юридична і споживча обізнаність громадян зросла, кількість ресурсів з інформацією про захист прав збільшується, вони знаходяться у вільному доступі в мережі. Незважаючи на позитивний ефект у вигляді формування громадянської свідомості, це спричинило за собою почастішання випадків зловживання захистом прав споживачів.

Недобросовісні покупці використовують широкі можливості, надані законодавством, з метою стягнення коштів з продавця. Серед іншого Закон надає споживачеві право вимагати відшкодування шкоди як майнового, так і морального, причиною якого послужили недоліки продукції, а також звертатися до суду та інших державних органів за захистом порушених прав. Саме ці права і стають об’єктом маніпуляції.

Крім того, велика кількість випадків зловживання стосуються права на обмін непродовольчого товару належної якості на аналогічний або на повернення грошей в розмірі вартості товару, що підлягає поверненню.

Обов’язки продавця

Продавцям, щоб убезпечити себе від виникнення подібних ситуацій, необхідно суворо дотримуватися букви закону. Законодавець передбачає чіткий перелік інформації, яка повинна бути надана покупцеві:

– назва товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, під якими вони реалізуються;

– дані про основні властивості продукції, номінальну кількість (масу, об’єм і т. п.), умови використання;

– інформація про вміст шкідливих для здоров’я речовин та попередження щодо особливостей застосування окремих видів продукції;

– інформація про наявність у складі продукції генетично модифікованих організмів або складових частин товару, отриманих з їх використанням;

– ціна, умови та правила придбання продукції;

– дата виготовлення продукції;

– інформація про умови зберігання продукції;

– гарантійні зобов’язання виробника (виконавця);

– правила і умови ефективного і безпечного використання продукції.

Варто також пам’ятати, що в разі якщо продавець виявить недостовірну інформацію про продукцію, він зобов’язаний протягом тижня зняти з реалізації таку продукцію і привести інформацію про неї до відповідності з чинним законодавством.

Порушення продавцем вказаних норм дає козир в руки недобросовісним споживачам і спрощує залучення продавця до відповідальності. Щоб уникнути цього необхідно надавати покупцеві в повному обсязі інформацію про продукт або товар, який він збирається придбати.

Розпродаж за правилами

Важливий момент, на який слід звернути увагу, – це залучення покупців за допомогою надання інформації про зниження цін. Закон дозволяє використання таких понять виключно з дотриманням певних умов. Для понять «знижка» і «знижена ціна», а також будь-яких інших, схожих за значенням, цими умовами є застосування їх до продукції, яку безпосередньо реалізує продавець, застосування протягом певного і обмеженого періоду часу, низька, в порівнянні зі звичайною, ціна продукції.

Вживання поняття “розпродаж” або аналогічних йому дозволяється лише з додержанням таких умов:

– якщо здійснюється розпродаж усіх товарів у межах певного місця або чітко визначеної групи товарів;

– якщо тривалість розпродажу обмежено;

– якщо ціни товарів, що підлягають розпродажу, нижче їх звичайної ціни.

Споживач, який помітив такі порушення, може подати скаргу в Державну службу України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів. За результатами її розгляду можливе застосування в межах повноважень, передбачених законодавством, заходів щодо усунення порушень вимог Закону та притягнення винних у таких порушеннях осіб до відповідальності.

Чек як доказ

Факт наявності правовідносин між продавцем і покупцем підтверджується договором. Для сфери рітейлу згоду сторін щодо ціни, якості та інших істотних умов договору підтверджується товарним чи касовим чеком. Наявність підтверджуючого документа про покупку служить підставою для регулювання спірних питань між двома сторонами в правовому полі.

Закон передбачає, що будь-які вимоги споживача можуть розглядатися виключно після пред’явлення розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, – технічного паспорта чи подібного документа з позначкою про дату продажу.

Наявність документа, що підтверджує покупку, покладає на продавця зобов’язання розглянути заяву покупця, прийняти товар неналежної якості і задовольнити вимоги. Необхідно звернути увагу, що продавець оплачує при цьому доставку великогабаритних товарів і товарів вагою понад п’ять кілограмів.

Слід зазначити, що судова практика, зокрема, постанову Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про захист прав споживачів» № 5 від 12 квітня 1996 року, говорить про те, що втрата підтверджуючих документів, неотримання або неможливість їх відновлення не виключає право споживача довести факт здійснення купівлі-продажу за допомогою показань свідків. Таким чином, тягар доведення укладення договору лежить безпосередньо на споживача.

У той же час тягар доведення обставин, які звільняють від відповідальності за невиконання або виконання не в повному обсязі зобов’язань, лежить на продавцеві. Для обгрунтування наявності таких фактів продавцем може бути замовлено проведення експертизи, а якщо під час гарантійного терміну виникає необхідність визначення причин втрати якості продукції, продавець зобов’язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи товару. Така експертиза проводиться за рахунок продавця, проте витрати на неї можуть бути відшкодовані покупцем. Продавець має право вимагати у покупця відшкодування вартості експертизи, якщо буде встановлено, що недоліки товару виникли внаслідок порушення споживачем правил використання, зберігання, транспортування або дій третіх осіб.

Працювати за законом

Сьогодні в Україні права споживача захищаються Конституцією України, Цивільним кодексом України, нормами спеціального законодавства, працюють організації із захисту прав споживачів. Але продавці і виробники, маючи велику кількість обов’язків, практично не мають можливості захищатися від несправедливих, необґрунтованих і нечесних дій покупців.

Єдиний спосіб захисту від згаданих дій недобросовісних споживачів – вести господарську діяльність відповідно до чинного законодавства, виконувати всі обов’язки, покладені нормами закону, відповідально ставитися до своєї діяльності. В такому випадку у покупців не буде підстав пред’явити звинувачення, що допоможе не витрачати ресурси і тільки зміцнить репутацію бізнесу.

Альона Оленич, юрист Практики корпоративного права АТ Juscutum.

«Юридична практика», березень, № 12, 2019.