вимкнути дудлвключити дудл

Захист бізнесу в руках комплаенса. Лана Голян

Лана Голян_полурост1“Спочатку потрібно пройти комплаенс”, “Комплаенс завернув” наш проект “. Ми часто чуємо ці фрази серед фінансистів і банкірів. Але буде великою помилкою вважати, що термін “комплаенс” притаманний виключно фінансово-банківській індустрії.

Комплаенс (від англ. Compliance) – це відповідність, а пройти комплаенс означає пройти перевірку на відповідність. І тут починаються варіації, чому потрібно відповідати? Яким еталонам і стандартам? Хто їх встановлює і за якими критеріями оцінює? А головне, з якою метою? Можна, звичайно, вірити в теорію “світової змови”, але насправді все набагато прозаїчніше.

Ідеальний клієнт

Першість в комплаенс-процедурах займають банки та фінансові установи. І не дивно, адже вони з чужими грошима працюють. На першому етапі банківського комплаенса менеджери і приват-банкіри оцінюють клієнта: чи відповідає він портрету ідеального клієнта банку. Якщо цільова аудиторія банку – заможні особи, щомісячний дохід яких становить від $ 100 тис., То вони навряд чи візьмуть клієнта, у якого річний дохід – до $ 100 тис. Такий клієнт не пройде первинний комплаенс. А це вже можлива причина відмови в обслуговуванні. Слід зазначити, що підбір клієнтів відповідно до встановленого профілем банку – це прерогатива, перш за все, швейцарських, австрійських, кіпрських та інших “заморських” банків. Хоча сьогодні вже і українські банки вводять неформальну процедуру і критерії оцінки профілю клієнта.

Ризик – благородна справа…, але тільки при дотриманні AML законодавства

Після попереднього комплаенса з боку приват-банкіра, досьє клієнта переходить до відділу фінансового моніторингу на AML / KYC-комплаенс. Тут починається процедура ідентифікації особи клієнта, його верифікації, перевірки документів та джерел походження доходів. Якщо клієнт, його діяльність або його доходи пов’язані з порушенням закону, то банк, крім відмови від співпраці, повинен проінформувати правоохоронні органи про такого клієнта.

Вам лист!

Підозра в порушенні закону – це не єдина причина для передачі інформації правоохоронцям. AML директива віддає на розсуд банків визначення ступеня ризику і прийняття відповідних заходів. Так, німецький банк може попросити вас закрити рахунок і видасть кошти у вигляді готівки (наприклад, з причини відсутності іншого рахунку), а потім повідомить поліцію про угоду, що відбулася. Пізніше поліція передасть цю інформацію в службу внутрішніх розслідувань, а ті, в свою чергу, проінформують правоохоронні та податкові органи країни вашої резидентності. В результаті, отримаєте “листи щастя” від податкових інспекторів.

Я можу відзвітувати за кожен зароблений мною мільйон, крім першого (Дж. Рокфеллер)

Оцінка джерела походження коштів, на мій погляд, найважливіший нюанс роботи з іноземними банками. Чи відповідає він заявленому виду діяльності, чи можна підтвердити факт сплати податків, подана податкова декларація – відповіді на ці запитання є важливими не тільки для відкриття рахунку і депонування коштів, а й для подальшої роботи із засобами на рахунку. Чого коштує мільйон на банківському рахунку, якщо його не можна витратити?!

“PEP” ти мені чи не «PEP”

Особлива увага при комплаєнсі приділяється особам, які мають відношення до політики чи до підприємств державного сектора – так звані політично значимі персони (Political Exposed Person). Зовсім не означає, що банки відмовлять в обслуговуванні такому клієнтові, але процедура перевірки буде більш ретельною. “Once PEP – PEP forever”, – говорять в Сполучених Штатах. І багато європейських країн дотримуються того ж принципу. Українське законодавство розділяє національних і іноземних публічних персон, в той час як в Швейцарії поняття “національний громадський діяч” не існує. Позиція швейцарців проста: якщо гроші неправомірно виведені з бюджету Швейцарії, то навіщо їх зберігати в Швейцарії? У більшості країн приналежність до “вищих чинів” означає підвищені тарифи і увагу з боку комплаенс-відділу.

Санкції! Санкції! Свіжі санкції!

Поки український бізнес ще тільки починає залучатися до комплаенс-процедури, міжнародні корпорації та світові компанії ретельно стежать за своїми клієнтами і контрагентами. Новий пакет американських санкцій щодо компаній і осіб з РФ тільки підтверджує впевненість в необхідності вводити комплаенс в бізнес-процеси. Зараз ці санкції здаються чимось далеким і примарним, мовляв, проходили: он Лукойл вивіску змінив на Amic, ТНК – на Glusco, і нічого – всі працюють. Однак черговий пакет санкцій, запланований на листопад цього року, може поставити під сумнів не тільки прямі переклади з США до Росії, але і будь-які інші угоди, в яких простежується російський слід. “Чужих грошей не буває” – так прийнято вважати в Америці. А це означає, що заборона на здійснення фінансових транзакцій може торкнутися не тільки американських компаній і банків, а й інших підприємств, які здійснюють платежі в доларах США.

Законодавча геополітика

В українському правовому полі антикорупційний комплаенс ще тільки зароджується: Закон про попередження корупції прийнятий в 2014 році, Національний антикорупційний суд створений в 2018 році. Щоб відповідати світовим вимогам, компаніям більшою мірою варто орієнтуватися на англійську Bribery Act 2010 року і на американський Foreign Corrupt Practices Act (FCPA) 1977. Саме американське законодавство на сьогоднішній день є мірилом чистоти походження активів і ведення бізнесу. Ліквідація банків, блокування рахунків, обмеження доларових переказів – це результат діяльності американських законів і держорганів, FCPA і FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) – спеціальний Відділ (Бюро) Департаменту казначейства США, який збирає і аналізує інформацію про фінансові операції з метою боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму. І, як показує практика, зокрема, справа Лазаренка, FBME, ABLV банків, для фінансової розвідки США не існує ні кордонів, ні “чужих” грошей.

Комплаенс сьогодні – запорука існування бізнесу завтра

Український бізнес прагне вийти на міжнародні ринки – європейські, азіатські, американські, але при цьому історично має тісні зв’язки і з Росією. Досвід останніх років доводить, що повністю відмовитися від російського ринку і економічних відносин з РФ він не готовий – економічно не зацікавлений. Але в світлі чергового етапу санкцій щодо громадян і компаній РФ йому просто необхідно робити перевірку і проводити комплаенс внутрішніх процесів. Комплаенс-політики і процедури можуть впроваджуватися незалежно від типу і розміру бізнесу. Головне – визначити, які є бізнес-ризики і як з ними потрібно працювати. Комплаенс – це якраз і є інструмент управління ризиками і захисту бізнесу. Його слід використовувати, а не боятися.

Лана Голян, партнер практики Міжнародного бізнес адміністрування Juscutum.

biz.nv.ua