вимкнути дудлвключити дудл

За захистом авторського права в інтернеті маскують цензуру. Радіо Свобода. Артем Афян

Україна погіршила свій результат у рейтингу свободи в інтернеті на 4 пункти порівняно з минулим роком
У 2015 році Україна потрапила до групи «частково вільних» країн у рейтингу свободи інтернету в звіті правозахисної організації Freedom House зі США.

За цим рейтингом, де аналізується ситуація в 65 країнах, Україна отримала 37 негативних балів зі 100 порівняно з 33 минулого року. Про погіршення ситуації говорять і в «Інтернет-асоціації України», наводячи приклад законопроектів щодо авторського права, які у разі ухвалення, на думку експертів, посилять цензуру і опустять Україну у міжнародних рейтингах набагато нижче.

Свобода в інтернеті згортається вже 5-й рік поспіль, констатують у цьогорічному звіті експерти американської правозахисної організації Freedom House. Все більше урядів цензурували інформацію, що становить громадський інтерес, продовжувалися арешти користувачів інтернету за їхні онлайн-дописи, а радикальні угруповання публічно карали тих, хто критикував їх в інтернеті, заявляють автори звіту. Так, із 65 країн 32 показали негативну тенденцію занепаду свободи в інтернеті (починаючи з червня 2014 року). Найгірша ситуація серед досліджених країн, за словами експертів, – в Ірані, Сирії й Китаї (відповідно, 87, 87 й 88 негативних балів). Росія отримала 62 бали, Білорусь – 64 бали. Та найбільш відчутний занепад цього року – у Лівії, Франції й… Україні.

«Тиск з боку бойовиків на сході України призвів до тимчасового блокування проукраїнського контенту на серверах, розміщених у регіоні. У квітні 2015 року 30 тисяч сайтів були тимчасово закриті, коли Служба безпеки України вилучила сервери з центру даних, що, як вважали, містив «антиукраїнський» контент. Більшість сайтів відновили роботу протягом кількох тижнів, проте деякі залишаються закритими», – йдеться у цьогорічному звіті Freedom House.

Онлайн-журналісти, активісти й блогери в Східній Україні стали суб’єктами неправового залякування і були побиті, катовані, викрадені або зазнавали інших нападів за цей період через проукраїнські погляди, додають в організації.

Негативну тенденцію ілюструють експерти і конкретними прикладами. Зокрема, діяльністю проросійського «Кібер-Беркуту», «Українських кібервійськ», створених Міністерством інформаційної політики, справами Руслана Коцаби з одного боку та Марії Варфоломєєвої з іншого.

Про погіршення ситуації зі свободою в українському сегменті всесвітньої павутини говорять і в «Інтернет-асоціації України» (ІнАУ). Найбільшу увагу її експерти звертають на захист авторського права і боротьбу з піратством, щодо якого у парламенті нещодавно зареєстрували два схожих законопроекти (№3353 та №3081-1), перший з яких урядовий. У документах пропонується блокувати або навіть видаляти контент на 10-14 днів без рішення суду, що є кричущим порушенням не лише діючого українського, але й міжнародного законодавства.

«Аргументація, чому цей механізм позасудовий – тому, що нам треба швидко. От, наприклад, іде фільм (піратський), і нам треба його швидко заблокувати», – обурюється голова Комітету ІнАУ з питань електронної комерції Олександр Ольшанський.

Пропоновані законодавчі зміни призведуть до цензури та виведуть сервіси за кордон, доповнює адвокат, керуючий партнер юридичної компанії «Юскутум» Артем Афян.

«Закон передбачає видалення контенту за електронною скаргою. Такі правила строгіші, ніж на сьогодні є у Facebook чи популярних файлообмінниках. Це чіткий сигнал глобальним сервісам, що в Україні їм працювати не варто, а українським, що їм потрібно використовувати інші юрисдикції для роботи в мережі інтернет і розміщення серверів – ті ж самі США чи Європу», – каже він.

Більше того, через зміни до законодавства постраждають і урядові сайти, додає юрист.

«З цим законом ботам достатньо буде періодично подавати скарги на порушення авторських прав, і у нас «ляжуть» всі офіційні сайти – президента, МВС – лише тому, що фотографія, яка ілюструватиме новину, порушує авторські права», – пояснює Афян.

У Кабміні, натомість, вважають, що законопроект пропонує дієві механізми протидії інтернет-піратству, а отже – покращує інвестклімат у країні, яка має погану славу з точки зору забезпечення авторського права.

«Дуже важливо позбутися сумнівного іміджу країни з високим рівнем інтернет-піратства. Для цього необхідні дієві механізми блокування піратського контенту», – зазначила перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Юлія Ковалів, представляючи у жовтні цей законопроект.

По-справжньому захистити авторське право в інтернеті може регламентована законом система електронних скарг, де і людину, яка подає скаргу, і людину чи компанію-порушника буде легко ідентифікувати, пропонують в ІнАУ. При цьому, суперечки повинні вирішуватись лише у судовому порядку з чітко визначеною відповідальністю.

Наголошуючи на необхідності доопрацювання існуючих або ж внесення альтернативних законопроектів, експерти вкотре нагадують, що законодавство в царині захисту авторських прав дуже легко перетворюється на інструмент цензури. Так відбулось у Росії, це намагались зробити і в часи Януковича, коли працівники СБУ приходили до провайдерів з «проханням» встановити пристрої, схожі на «чорні скриньки», для відслідковування інформації і поведінки в інтернеті, і коли за кіберзлочини пропонували карати тюрмою на 3-5 років.

Наразі ж, за даними Міжнародного союзу електрозв’язку, з майже 43 мільйонів українців доступ до інтернету мають 43%. Левова частка з них досі живе у великих містах.

За матеріалами Радіо Свободи