вимкнути дудлвключити дудл

За тих, хто в морі. Що важливо знати про крюінгових агентствах. Ксенія Проконова

Ксения Проконова_полурост 1Є два типи людей, яким знайоме слово «крюінг» – це одесити і моряки. Це аналог кадрового агентства, посередник між моряком і судном. Крюінгові компанії допомагають моряку укласти контракт і піти в рейс. Як і на будь-якому ринку, тут є простір для шахрайства.

Що потрібно знати, звертаючись в крюінгове агентство?

  1. Перевірте, чи є ліцензія Міністерства соціальної політики за посиланням.
  2. Подивіться відгуки. Репутація дуже важлива.
  3. Ніколи нікому не платите без підтвердження. На цьому ринку прийнято багато обіцяти, але нічого не робити. В якості підтвердження оплати підійде квитанція або навіть проста розписка, завірена 2 свідками із зазначенням їх паспортних даних. В цьому випадку у вас з’являються шанси відсудити свої гроші, якщо послугу вам так і не нададуть. Всі оплати на території України здійснюються в гривні.
  4. Оформляйте необхідні документи самі або ж за допомогою свого юриста. Левова частка чорних крюінгів заробляють саме на цих додаткових послугах. Якщо на вашу пропозицію оформити необхідні документи самостійно інтерес до вас пропадає, ви тільки що уникнули шахрайства.
  5. «Відстрочений» контракт. Це коли вам пропонують заплатити зараз, а відправка на судно буде мінімум через місяць. Платити можна тільки коли підписаний контракт, отримана суднова роль і є деталі перельоту до місця посадки. Важливий момент: затримка по відправці на судно – це форс-мажор. Наприклад, судно потрапило в шторм, судно заарештували і т.п. Як бачите, ці причини не можна було передбачити. «Відстрочений» контракт ж заздалегідь говорить вам про якусь затримку.

Роботу можна шукати самостійно. Якщо ж ви звернулися до посередника, потрібно контролювати кожен його крок. Зобов’язання перед вами повинні бути зафіксовані письмово, оплати – проходити за безготівковим розрахунком.

Якщо щось пішло не так. Яку відповідальність несе крюінг перед моряком?

Крюінгова компанія закінчує свою роботу, як тільки ви підписали договір про працевлаштування на судно, акт виконаних робіт. Далі залучити її до відповідальності буде вкрай проблематично.

Головне, що повинна забезпечити крюінгова компанія – щоб моряк поїхав з підписаним договором про працевлаштування. Його відсутність буде порушенням ліцензійних умов. Це загрожує припиненням діяльності.

Що робити, коли йдете в рейс? Кілька простих дій зможуть убезпечити вас і полегшити роботу вашому адвокату, якщо у вас виникнуть неприємності:

  1. Залиште своїй сім’ї / адвокату копії всіх документів, які ви оформляли і отримували, і інформацію про майбутнє місце роботи.

– назва судна, його IMO номер;

– контакти крюінгового менеджера, або тієї особи, через яке відбувалося працевлаштування;

– контактні дані судновласника / менеджера судна;

– копія індивідуального контракту і копію договору з крюінгу;

– копію колективного договору (якщо є);

– копію application form. Саме в цій формі вказується найближчий родич, який має право на отримання компенсації при загибелі моряка;

– копію медичної довідки про придатність до рейсу. Цей документ буде аргументом при суперечці про відшкодування медичних витрат або компенсації за втрату працездатності.

Якщо документи оформляються, підписуються на борту, обов’язково сфотографуйте їх і відразу ж відправте сім’ї / адвокату.

Отримайте контакти представника роботодавця і страхової компанії, що працюють в режимі 24/7.

Подивіться ситуацію в країні, куди прямуєте. Чи немає там загроз.

Запишіть контакти посольств і консульств України.

Ваші колеги можуть в майбутньому стати свідками якихось подій. Обміняйтеся контактами з ними і вишліть їх сім’ї. У разі неприємностей їм буде, з ким зв’язатися.

Подумайте про комфорт своєї сім’ї і заздалегідь оформіть довіреність на представництво ваших інтересів під час вашої відсутності.

Моряки на суші, на жаль, мають вибирати між сім’єю і бюрократичними нюансами. Для оформлення документів дешевше і ефективніше буде найняти юриста. Подумайте заздалегідь про безпеку своєї роботи.

Ксенія Проконова, адвокат, партнер Практики управління конфліктами АТ Juscutum.

Юридична Практика