вимкнути дудлвключити дудл

Юристи з Juscutum створили бота і заробили близько $100 000. Тепер компанія працює ще над чотирма

Юридична фірма Juscutum відома своїми технічними розробками. Два роки тому компанія почала працювати над ботами – і тепер покладає великі надії на цей напрямок. Зараз Juscutum розвиває відразу п’ять ботів.

Першого бота Juscutum створила ще в 2016 році. Він отримав назву Paralegal bot і повинен був допомагати в реєстрації компаній: перевіряти назви, підказувати КВЕДи, систему оподаткування. Втім, Paralegal bot так і не вийшов повноцінно на ринок – за словами Афяна, бот не ніс реальної цінності без впровадження в країні mobileID і BankID.

Але завдяки роботі з Paralegal bot команда Juscutum отримала досвід в цій сфері і змогла зробити потрібні висновки. Головне – компанія зрозуміла, що хоче і далі працювати над ботами.

За словами Афяна, Juscutum звернула увагу на цю технологію, тому що вона дозволяє багато шаблонізувати – а це дуже важливо в юридичній сфері: «Якщо ви хочете зв’язатися з людиною на іншому кінці землі, ви натискаєте одну кнопку. Але якщо ж вас затопив сусід, то ви змушені наймати людину на погодинній ставці, щоб пояснити цю ситуацію судді. Це виглядає якось неправильно».

PatentBot

Після пробної спроби з Paralegal bot Juscutum приступила до створення PatentBot. Він допомагає реєструвати торгові марки в кілька кліків через Facebook Messenger і веб-версію. Афян виділяє три переваги PatentBot перед традиційним способом: користуватися ботом простіше, його послуги дешевше в два-три рази по ринку (від 790 грн), і, нарешті, він доступний цілодобово.

Раніше реєстрація торгової марки була складним і незрозумілим процесом. Багато людей відкладали цю процедуру або взагалі її не робили. Ми ж зробили її такою ж звичайною, як замовлення піци.

Але головні надії Juscutum пов’язує з іншою функцією бота, яку Афян називає «кроскордонною реєстрацією». За допомогою PatentBot резидент однієї країни може швидко і дешево зареєструвати торгову марку в абсолютно в іншій юрисдикції – наприклад, житель США в країні Євросоюзу.

За трохи більше, ніж рік роботи PatentBot став «флагманом» компанії і завоював успіх. Він став ботом 2017 року за версією ProductHunt, але важливіше – в нього інвестував найбільший гонконгський акселератор Betatron при оцінці в $750 000. За словами Афяна, така угода свідчить про великі перспективи розробки, так як Juscutum стала першою legaltech-компанією на пострадянському просторі, яка привернула гроші з Китаю.

32777613_1020752344754794_8250045302694739968_n-948x538

Адвокат зазначає, що не готовий озвучувати кількість витрачених коштів на створення бота. Але він підкреслює, що компанія витратила набагато менше, ніж якби бота робила команда не з цієї сфери. Крім цього, у юридичної фірми є власні програмісти – це також дозволило заощадити на розробці.

Зараз в Україні за допомогою PatentBot реєструється кожна 50 торгова марка. У Juscutum відзначають, що весь дохід з бота реінвестується, тому сказати про конкретні доходи складно. Афян впевнений, що розробка могла б приносити більше, якби команда не допустила серйозну помилку – проігнорувала маркетинг: «Ми нічого не робили для його просування і тільки зараз починаємо налагоджувати систему продажів. Нам, юристам, патентним повіреним і розробникам, знадобився майже рік, щоб усвідомити просту банальність – мало створити хороший продукт, його потрібно вміти продати».

Можна прикинути, що за трохи більше року роботи PatentBot заробив нам до $100 000. Нормально, якщо б ми хотіли робити внутрішньоукраїнський бізнес – це хороший показник для невеликого патентного бюро. Але у нас амбіції більші.

Під великими амбіціями Афян має на увазі роботу на глобальному ринку – і вона не обов’язково повинна бути пов’язана тільки з реєстрацією торгових марок: «Ми хочемо зробити з PatentBot такий собі універсальний сервіс – єдине вікно для реєстрації будь-якої інтелектуальної власності по всьому світу. При цьому бот буде не тільки просити дані, але і представляти необхідні консультації, причому завжди дуже оперативно, якісно і з гумором».

TradeBot

Після PatentBot Juscutum з партнерами почала працювати над наступним ботом – його позиціонують як повноцінну систему автоматизації закупівель. TradeBot допомагає у формуванні контрактів постачання продукції без посередників. «Бот прискорює і спрощує співпрацю закупника і постачальника. Крім цього, він допомагає організувати роботу без порушення закону – наприклад, з його допомогою можна уникнути ситуації, коли на складі залишаються невраховані залишки», – підкреслює Афян.

Компанія обережно підходить до виведення TradeBot на ринок, так як підприємствам доведеться міняти свої бізнес-процеси: в деяких випадках віддавати закупівлі на аутсорс, реформувати бухгалтерський відділ.

Зараз TradeBot працює в тестовому режимі на підприємстві харчової промисловості, а вихід на ринок Juscutum планує здійснити на початку наступного року. Заробляти на боті компанія збирається за допомогою фіксованої комісії. Зараз вона становить 30 грн за кожен контракт, але, за словами Афяна, ця сума згодом може змінитися.

SudoBot

Найгучніший маркетинговий хід в сфері ботів Juscutum зробила під час запуску SudoBot, який допомагає парам оформити розлучення. Компанія випустила його 14 лютого зі слоганом «Подаруй їй/йому свободу». Афян розповідає, що ідея створити подібного бота прийшла до команди, виходячи з цікавої статистики: «Україна – один з лідерів за кількістю розлучень в Європі. У нас майже кожна друга пара припиняє шлюб. Але для цього їм потрібно звертатися до юриста – а навіть в регіонах звичайний фахівець візьме за таку процедуру 1500 грн».

SudoBot допомагає скласти позовну заяву, відправити її в суд і сплатити держмито. Його послуги коштують 740 грн. «Ще одна перевага – конфіденційність, – каже Афян. – Багатьом парам, котрі розлучаються, соромно розповідати про свою ситуацію живій людині. Тому вони охочіше звернуться до боту. Йому ж все одно».

bot-razvod

За час роботи за допомогою SudoBot користувачі подали близько 200 заяв. У Juscutum відзначають, що це зовсім небагато – виною такого показника став, знову ж таки, неналагоджений маркетинг. «Ми невірно таргетували аудиторію. Думали, що розлучатися будуть молоді люди, які перебувають у шлюбі менше року. Але справа в тому, що розводяться 20% таких пар – такий же показник у подружжя, які разом від 5 до 8 років».

У Juscutum великі плани на SudoBot. Компанія хоче розширити сферу його послуг від подачі заяви про розлучення до подачі позову з будь-якої причини. За словами Афяна, команда планує почати роботу над цим через півроку, щоб доопрацювати поточну версію. Juscutum, наприклад, часто просять навчити бота допомагати при ДТП, але в компанії поки не вирішили, які функції будуть додавати далі.

StaffBot

Ще одним «флагманом» Juscutum, на думку Афяна, може стати StaffBot. Він призначений для продакшн-студій і допомагає кастинг-менеджерам оформляти необхідні договори з акторами для зйомок. Робота з папером – тільки перший етап розвитку StaffBot. Афян розповідає, що в подальшому Juscutum зробить з нього повноцінну кастинг-систему і персонального менеджера для акторів.

Компанія працювала над StaffBot з початку 2018 року і запустила його в вересні. Зараз з ботом працює вже кілька продакшн-студій: «Бот вирішує дійсно насущну проблему. І наша перевага перед конкурентами полягає в тому, що ми підходимо до процесу з юридичного боку. Ми переконані, що наше рішення буде дешевше і ефективніше для компаній». Заробляти на StaffBot Juscutum планує за моделлю передплати.

thumbnail-5

Онлайн-платформа AILO

Нарешті, до запуску, який відбудеться приблизно через місяць, готується ще одна технологічна розробка Juscutum – AILO. Це онлайн-платформа, яка працює в форматі бота. Вона призначена для юридичної підтримки криптобізнесу: AILO допомагає вибрати юрисдикцію для реєстрації своєї компанії, створює контракти і дає консультації. Через неї також можна зв’язатися з юристом з криптосфери або подати заяви в різні держоргани і регулятори.

Афян розповідає, що платформа буде дешевше і зручніше, ніж послуги юристів. Ще одна його особливість – розуміння живої мови, тобто керувати нею можна буде звичайними питаннями, а не певними командами.

AILO – глобальний продукт, після запуску він буде працювати в США, ЄС і на пострадянському просторі. Далі Juscutum планує розширити географію бота на Азію і Південну Америку. «Криптоюристів зараз майже немає. Ті, хто є, мало що розуміють в корпоративному праві, в податках, в цінних паперах – але при цьому призначають високі ставки. Зараз ми одна з лідируючих юридичних компаній у цій сфері на пострадянському просторі. І ми хочемо зміцнити ці позиції за допомогою технологій».

Майбутнє проектів

Афян розповідає, що спочатку компанія стала розвивати боти не для заробітку. Але в процесі команда зрозуміла, що це дуже перспективний бізнес. За оцінками Афяна, зараз боти приносять лише 5% від загальної кількості доходу Juscutum, але в найближчі роки ця цифра може суттєво збільшитися.

Часто юристів сприймають як фахівців, які несуть мало додаткової вартості. По суті, так і є. Багато процесів тут можуть бути автоматизовані – цього ми і хочемо добитися.

Афян допускає, що через 5 років заробітки від ботів перевищать дохід від традиційної діяльності компанії і каже, що Juscutum прагне до цього: «Звичайно, ми не забуваємо про свою традиційної діяльності, роботі з людьми. Але ми хочемо, щоб частка наших технологічних продуктів збільшувалася. Якщо це трапиться, ми вважатимемо це успіхом, а не поразкою».

AIN.UA