вимкнути дудлвключити дудл

Юридичний стартап-handbook. Kyivstar Business Hub. Дмитро Гадомський та Назар Поливка

Чому юристи навчають технологічні стартапи і навпаки.

Часто доводиться чути від юристів, що технологічний стартап – це звичайний бізнес, і його юридичне обслуговування нічим не відрізняється від іншого проекту. Але це не так. І немає нічого гіршого для бізнесмена-початківця, ніж звернутися до такого фахівця.

Як технарям не втрапити в халепу і навіть заощадити на послугах юристів, розповіли юристи практики IT і медіа права АО «Юскутум» Дмитро Гадомський і Назар Поливка.

Рік тому фахівці «Юскутум» вели переговори про отримання ангельських інвестицій для свого клієнта, але раунд зірвався саме через юристів потенційного інвестора. «Проект був із хмарної технології, а непрофільний інвестор (припустимо, з будівельного бізнесу) хотів вкласти у нього усього лише $100 тис. Угоду з його боку вели «будівельні» юристи. Гроші потрібні були на розробників і трохи на маркетинг. Одначе троє юристів інвестора малювали на дошці корпоративну структуру з холдингом у Швейцарії і субхолдингами для зберігання активів і виведення роялті», – розповідає адвокат, партнер практики IT і медіа права АО «Юскутум»  Дмитро Гадомський.

У результаті перечепилися через те, що фаундери проекту не змогли гарантувати у протоколі про наміри (TermSheet) усе те, що запропонували юристи. Інвестор відмовився.

«Ті юристи дійсно класні специ. Але неправильні для венчурного бізнесу. Стартап – це не той бізнес, до якого звикли юристи, які обслуговують великих клієнтів. Стартап зазвичай одразу не приносить прибутку фаундерам, і попервах не повинен. Венчурний інвестор вкладає гроші у стартап для того, щоб потім вигідно продати його іншому інвесторові або вивести на IPO. Причому вклавши гроші у десять стартапів, лише продаж одного з них покриє вкладення в інші дев’ять», – додає старший юрист практики IT і медіа права АО «Юскутум» Назар Поливка.

Ось запитання, які найчастіше ставлять стартапи. Ми структурували відповіді на них таким чином, щоб вийшов такий собі юридичний порадник.

Чи потрібно реєструвати іноземну компанію?

В українському корпоративному законодавстві багато заборон. Наприклад, не можна видати співробітникові опціон, не можна домовитися з партнерами про розподіл голосів у правлінні, про випадки обов’язкового продажу часток, не можна надати конвертовану позику.

Враховуючи це, стартапи до отримання першого раунду інвестицій взагалі утримуються від реєстрації компанії. Відносини між фаундерами у цьому випадку оформляються партнерською угодою. Цей документ не має юридичної сили і виконується доти, поки його виконують усі фаундери. Інакше компанія просто припиняє існувати. Попри відсутність юридичної сили, важливість цього документа багато хто недооцінює.

Щойно на горизонті з’являються перші інвестиції, слід подумати про інкорпорацію компанії в іноземній юрисдикції. Уся наявна в Україні структура автоматично має трансформуватися таким чином, щоб підпорядковуватися іноземній компанії, яка відтепер називатиметься холдинговою.

Якщо стартап планує працювати на ринку США або інвестори перебувають у Штатах, то інкорпоруватися потрібно там. Традиційно компанії реєструють у Делавері. Якщо і ринок, і інвестори з Європи, то можна зареєструвати компанію у Великій Британії чи Естонії.

Чи потрібно реєструвати права інтелектуальної власності?

«Коли у відповідь на захопливу розповідь про нову технологію ми не радимо отримувати патент, зазвичай усі дивуються. Ось, приміром, iPhone захищений 200 патентами. Так, Apple, Google та інші можуть дозволити собі патентувати і, що найголовніше, можуть дозволити собі судитися щодо захисту своїх патентів. Це робить патентних юристів одними з найбагатших серед нас», – каже Гадомський.

Партнери завжди пропонують стартапу порахувати, у скільки йому обійдеться отримання патенту, скільки часу, сил і грошей треба витратити на його захист у суді. «При цьому ми в жодному разі не заперечуємо патентування. А лише пояснюємо, що патентування не пристосоване для інформаційних технологій, де технологія не живе довше року (а патент діє 25 років). Чи не краще гроші витратити на те, щоб розвивати технологію? Ця рекомендація дієва набагато частіше, ніж ви думаєте», – додає Поливка.

Якщо плануються продажі в Україні, то зазвичай для роботи достатньо зареєструвати одного з фаундерів приватним підприємцем (ФОП) на третій групі єдиного податку. І необов’язково для цього реєструвати ТОВ

Як заощадити на юридичних послугах і вижити?

А тепер найцікавіше. За належної посидючості і творчого підходу можна отримати відповіді на всі юридичні запитання, не виходячи з браузера. Юриспруденція як професія втратила колишню загадковість, щойно юридичні знання стали доступними в інтернеті.

Конкуренція між юристами настільки велика, що у гонитві за клієнтами правники згенерували величезний масив абсолютно безкоштовних консультацій. А венчурні фонди та інкубатори роздають усім свої стандартні документи.

Та попри це, найкращий варіант для стартапа – домовитися з юридичною компанією про надання пакета безкоштовних послуг або послуг взамін на частку в капіталі. Однак перед цим слід упевнитися, що юристи раніше мали справу зі стартапами.

«Якщо стартап вирішує вкладати гроші і сили в отримання патенту, потрібно робити це у країні, на яку припадає основний ринок і в якій розміщена розробка. Отримання патенту в Україні іноземні інвестори серйозно не сприймають». Назар Поливка — «Юридична робота прямує до спрощення, стандартизації, автоматизації та здешевлення. Навіть така невелика компанія, як наша, створила свій додаток для AppStore».

«Ті юристи, які й надалі працюватимуть за погодинними ставками, не виживуть. Виживуть лише адвокати диявола і ті, хто зможе конкурувати з Google», — Дмитро ГАДОМСЬКИЙ.

Щотижня упродовж двох років «Юскутум» влаштовує безкоштовні консультації для фаундерів у коворкінгах по всій Україні («Часопис» у Києві, «Комуна» у Львові та «І» у Дніпропетровську). З одного боку, це наш внесок у розвиток технологічної екосистеми в Україні, з іншого – ми чуємо, чого потребує цей бізнес, і розуміємо, які юридичні послуги пропонувати ринку.

За матеріалами Kyivstar Business Hub