вимкнути дудлвключити дудл

Як звільнити співробітника без наслідків для компанії. Віктор Шульга

3 DSC_7245Якщо в контексті створення сім’ї вислів “беручи шлюб, думай про розлучення” можна віднести до цинічних, то в трудових відносинах він має повне право на існування. Приймаючи на роботу, думайте, як будете звільняти співробітника. Два реальних приклади з серії конфліктних звільнень.

ПРИКЛАД 1. Керівництво головного офісу фірми з виготовлення обладнання запідозрило регіональних менеджерів в махінаціях: за останні вісім місяців доходи філії в області різко знизилися. Вирішили розібратися й обрали оригінальний спосіб перевірки підприємливих працівників. У колективі з’явився новий менеджер, та такий, що своєю поведінкою і зовнішнім виглядом викликав лише сміх. Тому “засланого козачка” співробітники сприймали серйозно лише перші два дні. Вже за півтора місяця він передав керівництву аудіозаписи розмов, копії потрібних документів, скріншоти і роз’яснення до них. У них вказувалося, що заявлені раніше партнери, з якими нібито були змушені працювати за заниженими цінами заради обіцяних обороту і прибутку, зовсім такими не були. Насправді закупівля в регіональній філії проводилася своїми ж менеджерами за оптовими і клієнт-орієнтованими цінами. А після проходження процедур за схемою продукція виходила на ринок через інтернет-магазин іншої компанії, але вже за завищеною ціною. Що і треба було довести. Накрадене майно повернули, а горе-менеджери написали заяви про звільнення за власним бажанням.

ПРИКЛАД 2. Старший касир банківської установи приймав у громадян депозити за підробленими договорами і квитанціями. Депозити лягали на тривалий термін, проте не до банку, а до кишені касира. Відповідно, у банківській програмі обліку вони не від ображалися. Коли цей факт виявили, було проведено службову перевірку, а матеріали передано до правоохоронних органів. Касира звільнили “за статтею”, гроші повернути не вдалося, кримінальне провадження розглядалося довгі роки. Зіпсована репутація призвела до відтоку клієнтів з відділення банку. Тепер про ризики компаній в разі скандальних звільнень. Два різних кейса. Два різних сценарії розвитку подій. Який з них дієвий? Який слід застосовувати на практиці? Якщо в першому вдалося повернути гроші, то це зовсім не означає, що понятійні рішення дають результат, а дії за законом заводять у глухий кут. Кожна компанія вимагає індивідуального підходу — залежно від її величини, індустрії, наявності регіональних мереж і стилю управління, її внутрішніх процесів. Не варто виключати людський фактор.

Будь-яке звільнення має бути заздалегідь спланованою операцією

І все ж можна виділити типові ризики більшості компаній, які можна передбачити заздалегідь в разі скандальних звільнень співробітників. Серед них такі:

  • “Дебіторка” залишиться непогашеною. Добровільно ніхто не захоче повертати награбоване перед звільненням, подбайте про це заздалегідь.
  • “Проблемні” підуть до правоохоронців. До цього якнайбільше схиляють особливості ведення українського бізнесу.
  • Підуть разом з клієнтськими базами. Доступ до серверів — можливо, хтось зі співробітників вже зараз наповнює своє портфоліо на перспективу. Подбайте про розмежування прав доступу, формування контрольних точок.
  • Відновлення на роботі через суд. Здебільшого шість з 10 трудових спорів про незаконне звільнення вирішуються не на користь роботодавця. Причина — некваліфіковане документування звільнень.
  • Менеджер переманить за собою ключових співробітників. Це не сильний удар по компанії, але деякий час він впливатиме на її процеси.

Початок процедури звільнення без попередньої нейтралізації ризиків може призвести до фатальної помилки для компанії. Звільнення на емоціях провокують хаос і можуть спричинити фінансові втрати, удар по іміджу.

Як свідчить мій досвід, будь-яке звільнення має бути заздалегідь спланованою операцією. І чим вища посада, тим ретельнішою повинна бути підготовка. Фахівці ззовні допоможуть безпечно вирішити найпроблемніші випадки так, щоб співробітник пішов без негативу, а компанія залишилася цілою і неушкодженою. Розгляньте запропоновані ними варіанти і спільно реалізуйте процедуру. Як мінімум, у вас буде кілька точок зору.

Бизнес