вимкнути дудлвключити дудл

Як юридично грамотно оформити відносини кіностудії з актором. Семен Астапов

51200760_2338076329800622_7897123540720156672_n«Фокус! Звук! Увага…. Розгін… Працюємо!». Після набору цих команд режисера актори починають виконання своєї частини роботи. Йде перший дубль, за ним другий і так далі, до самої довгоочікуваної команди для всієї знімальної групи – «Знято!». Потім постпродакшн, отримання студією останнього грошового траншу за договором і вихід роботи в світло.

Шлях до успіху в створенні аудіовізуального контенту тернистий і, як правило, дуже динамічний, особливо для продюсерів. Останні «працюють в полі» і підписують всі папери з акторами безпосередньо на знімальному майданчику – така українська практика. Як кіностудії максимально убезпечити себе при роботі з акторами? Виділимо основні параметри:

  • Кажуть, починати потрібно з себе. На етапі кастингу буде корисним завести форму анкети кандидата, в яку також потрібно включити пункт про дозвіл кандидата на обробку персональних даних.
  • Слід подбати про те, щоб у особи, яка підписує будь-які папери від імені кіностудії, були відповідні на те повноваження.
  • Потрібно видати довіреність на продюсерів і / або юристів і додати в договір після назви кіностудії такий текст: «В особі ПІБ, що діє на підставі довіреності № 1-23 від дд.мм.рррр».
  • У довіреності бажано чітко обмежити права продюсера на дії від імені кіностудії. Довіряй, але перевіряй, чи не так? При знайомстві з вашим акторським складом важливо розуміти, чи є вони громадянами України чи ні. Навіщо це? Для того, щоб було ясно, на яких підставах вони будуть співпрацювати з вами, так як в разі залучення іноземців для зйомок необхідно оформити для них ідентифікаційний код в Україні. Паспорт закордонного гостя, його нотаріальний переклад на українську та довіреність в сумі дають ідентифікаційний код.

Познайомилися? Чудово. Ні, постривайте! Не слухайте вашого режисера, у якого «горить зйомка». Ніяких «фокусів» та «розгонів», поки ручка, керована рукою вашого актора, не пройдеться по папері, видавши такий знайомий скрегіт.

Якщо ви ще не стали «договірним занудою», або людиною «в кодексі написано», то зараз – саме час. У договорі з актором його обов’язки повинні прописуватися максимально чітко і ємко. На кожну обов’язок актора повинна бути встановлена ​​санкція за її невиконання. Навіть в договорах є творчий аспект: визначення санкцій – теж творчість.

Особливо пильної уваги заслуговують такі речі:

– Час присутності на знімальному майданчику на кожному етапі виробництва (передпродакшн, продакшн, постпродакшн). Введення санкцій за запізнення на зйомку, догляд зі знімального майданчика раніше відпрацьованого часу і поява в нетверезому або будь-якому іншому стані, не передбачає ефективну роботу.

– Позначення ролі, яку грає актор, і відповідної їй зовнішності. Варто ввести обов’язок актора привести свій зовнішній вигляд у відповідність образу і встановити санкції за зміну зовнішності без попереднього узгодження з продюсером.

– Вказівка ​​обов’язки акторів брати участь в будь-яких рекламних акціях, які стосуються контенту, а також незайнятість актора в інших проектах, які можуть не обмежуватися зйомками. Сюди ж можуть бути включені, наприклад, гастролі та участь в концертах.

– Репетиції, проби гриму, примірка костюмів і інші дії стадії передпродакшена, участь в будь-яких фотосесіях, дозйомка трейлерів і участь в озвучці і дубляжі не «само собою зрозуміле», обов’язок на участь в цих заходах краще завжди прописувати – вони можуть обійтися досить дорого.

– Не забуваймо про інтелектуальну власність. Найкраще – прописувати право студії використовувати матеріали за участю актора як у фільмі / рекламі, так і поза останніх, а також з будь-якою комерційною некомерційною метою. Сюди ж входить будь-яке право інтелектуальної власності аж до діалогів і реплік.

«Слід зазначити, що ринок кіновиробництва в Україні в останні роки активно розвивається, багато акторів уважно читають умови договору самі і активно залучають юристів. Актори стали наполягати на застереженні про додатковому узгодженні з ними комерційного використання. Окреме узгодження = окрема оплата. Без додаткових узгоджень можна використовувати виконання актора в некомерційних цілях, включаючи все, що пов’язано і з просуванням фільму.

Закон дозволяє виконавцю передавати (відчужувати) свої майнові права третім особам, але обов’язково повинна бути винагорода. Його розмір повинен бути справедливим. Якщо ви вкажете символічну винагороду в 0 грн, cтудія-виробник ризикує залишитися без майнових прав на таке виконання. Така винагорода можуть визнати несправедливим, договір – не відповідає вимогам закону. У гіршому випадку такий договір можна визнати неукладеним, оскільки не дотримано істотна умова – оплата. Якщо договір не укладено, то і обов’язки не виникають.

Склали, підписали, вдарили по руках – «Фокус! Звук! Увага … Розгін… Працюємо!». Після першого вдалого дубля б’ємо тарілку, це ви вже й самі знаєте.

Семен Астапов, юрист Практики управління конфліктами ЮК Juscutum.

BROADCAST