вимкнути дудлвключити дудл

Як роботизація робить юридичні послуги доступними. Артем Афян

GLV_9409Юридична компанія Juscutum відома своїми передовими технічними розробками. Два роки тому компанія почала працювати над створенням та вдосконаленням ботів. Сьогодні на цей напрямок вона покладає великі надії. Juscutum розвиває відразу п’ять ботів, кожен з яких створений для максимального спрощення життя користувачам. Над якими ботами працює компанія, чому вони є такими важливими в юриспруденції і як вона буде розвивати їх надалі – розглянемо нижче.

Досвід зі створення юридичних ботів

Особливості та можливості штучного інтелекту яскраво описуються в купі художніх кіноробіт. Однак сьогодні це вже є не фантазією авторів фільмів, а абсолютною реальністю, в якій ми живемо. Чого тільки варта робот Софія, яка їздить по світу з прес-конференціями та спроможна повноцінно спілкуватись на різні теми.

Небезпека штучного інтелекту часто стає темою виступів світових діячів різних галузей. Зокрема, Ілон Маск закликає бути обережним з подібними творіннями, оскільки вони спроможні поневолити навіть своїх розробників. Наша команда вже відчула потужний вплив роботів на людину. Проте, враховуючи той факт, що наші здобутки можуть допомагати людям, ми готові взяти участь у цих перспективах.

Почалося все з елементарного спостереження. Ми помітили, що людський фактор, іноді, створює більше проблем, аніж користі. Це яскраво демонструється на прикладі звичайної процедури реєстрації торгової марки. Близько 90% заявок представляють собою типовий шаблон за одним класом. Власне, подання заявки передбачає відповіді на стандартні запитання в анкеті. Для заповнення документа може бути витрачено навіть кілька годин. До того ж, це все тягне за собою значні фінансові витрати. Врахувавши ці факти, ми вирішили автоматизувати процес, що і призвело до створення бота. Звичайний робот робить все те ж, що і передбачено традиційними інституціями, але в онлайн-режимі та значно швидше. Першого бота було вирішено зробити жіночої статі з особливою харизмою. Ідея зародилась і негайно почала втілюватись у життя з небаченою швидкістю та запалом.

1200_500_2_(2)

Враховуючи те, що в Україні основним середовищем ділового спілкування є соціальна мережа Facebook, було вирішено створювати бота саме там. Крім того, формат мережі прекрасно підходить для розгортання маркетингової активності. Виокремивши стандартні запитання анкет, ми склали перелік запитань, які пов’язані з реєстрацією торгової марки. На етапі складання дерева діалогів ми зіткнулись з першими проблемами. Кількість версій таких діалогів виявилась дуже великою і старі відповіді перемішувались з новими. Саме тоді ми і зрозуміли, що легко не буде і потрібно працювати, засукавши рукави.

Наступним етапом розробки було програмування і це стало справжнім випробуванням для юриста, оскільки бот не працював і незрозумілою була причина несправності. В процесі подання заявки чи навіть скарги програма просто не відповідала. Наталія Володимирова навіть почала вчитись програмуванню, щоб краще розуміти причину несправності програми. Однак череда невдач не припинялась і програма часто просто відмовлялась відповідати, на що отримувала наші сумні обличчя. Як наслідок, повний спектр робіт зайняв у нас на місяць більше, ніж було заплановано початково.

Незабаром ми запустили перший робочий функціонал, який полягав у пошуку за торговою маркою. Очікувано, що перша версія програми працювала прямолінійно та знаходила в мережі торгові марки лише за ідентичним збігом із запитом. Незважаючи на це, вже за перший місяць роботи боту до нього звернулось більше 200 осіб. Це повернуло нам віру в себе і в те, що бот все ж має майбутнє. Стартував етап вдосконалення функціоналу, який ми викотили через місяць. Ми і незчулися, як через бот була зроблена перша покупка. Цікаво, що угода відбулась ще до запуску релізу бота. Мабуть, клієнт випадково зайшов на сторінку бота в момент, коли все було готово та провів реєстрацію.

Спершу була радість від замовлень і того, що наш бот працює, але з часом вона змінилась менш радісними емоціями. Справа в тому, що в процесі роботи бота довелось вирішувати безліч уточнень і проводити повторні перевірки, щоб сервіс працював максимально якісно. В перші дні офіційної роботи бота, він лише вітався, а ми виконували всю іншу роботу. Це стало результатом недостатнього тестування програми.

Робота кипіла і за перші два тижні ми викотили цілих п’ять оновлень програми. В команді панувала атмосфера перегонів та напруженого поспіху кудись. Вже за перший місяць роботи бот прийняв та обробив достатньо велику кількість заявок. Це додало оптимізму та переконання, що програма має попит.

На жаль, не можна просто взяти і запустити в роботу інноваційну програму, не зіткнувшись при цьому з критикою. Наш бот став справжнім фурором у професійному середовищі, де викликав бурхливу реакцію колег. Нам довелося перечитувати довгі та детально обґрунтовані доводи того, що у нас нічого не вийде і взагалі ідея бота в юридичній сфері є недоречною. Чимало колег схиляли нас до того, щоб зупинитись, зайнятись розробкою програми та вибачитись перед користувачами.

Цікаво, що один з таких критиків навіть влаштував акцію «Я НЕ ЛЮБЛЮ БОТІВ», у рамках якої надавав промокод на знижку до придбання певних товарів.

Також нам довелось зіткнутись із незадоволеними коментарями з боку користувачів. Справа в тому, що вартість реєстрації торгової марки через нашого бота складає 499 гривень, у той час як середня ціна традиційної реєстрації складає 1500 гривень. Однак у нашу вартість також включене мито, про що ми сповіщали в окремому повідомленні бота, детально пояснюючи формулу. Тим не менш, зустрічались користувачі, які, елементарно не прочитавши деталі формування ціни, писали масивні повідомлення та претензії про те, як їх ошукали. Саме тому, на питання щодо вартості реєстрації конкретної торгової марки ми просто можемо похитати головою та відповісти, що не знаємо.

Після величезної кількості оновлень нині наш бот працює значно впевненіше і практично без втручання людського фактору. Програма якісно та доступно відповідає на питання користувачів, надаючи розгорнуту інформацію. Порівняно з першими версіями програми сьогодні діалоги є зрозумілішими.

Звісно, успіх проекту не значить, що ми перестали його вдосконалювати. В наших планах — значно розширювати функціонал бота. До того ж, у найближчому майбутньому бот буде частим інструментом на ринку США, над чим ми зараз активно працюємо. Після візиту на Техкранч нам підтвердили, що наш проект цілком може вписатися в американський ринок. Тож працювати ще є над чим і поки наш віртуальний помічник допомагає користувачам швидше та дешевше зареєструвати торгову марку, ми, як і раніше, активно працюємо над покращенням роботи бота. Створення ботів – це не шлях до заробітку, нічого не роблячи, а насправді масштабна робота з непередбачуваним результатом.

Наші боти та їх роль в автоматизації юридичних послуг.

PatentBot

Розроблений співробітниками Prima Veritas, Juscutum і lexnet.io, бот працює через Facebook Messenger та веб-версію. Він допомагає реєструвати торгові марки, супроводжуючи клієнта більш простим шляхом. Крім того, на відміну від традиційної процедури оформлення заявки PatentBot доступний цілодобово. Якщо раніше реєстрація торгової марки представляла собою процедуру, яка вимагає багато грошей та часу, то з ботом це не складніше, ніж сходити в магазин.

Звернувшись до бота, ви зможете отримати інформацію про те, чи зайнята потрібна торгова марка. Заповнення заявки займає порівняно мало часу, як і власне оформлення ТМ. Весь процес реєстрації контролюється, про що вас регулярно повідомляють. Після оформлення заявки дані потрапляють до «Укрпатенту», де реєстрація відбувається за традиційним алгоритмом. Власне, повністю виключити людський фактор неможливо, адже так проводиться контроль роботи.

44602202_688241658227147_6091010022324568064_n

Завдяки використанню останньої версії бота можна проводити реєстрацію ТМ за кордоном. За допомогою PatentBot резидент однієї країни може без особливої складності та швидко зареєструвати потрібну торгову марку в іншій країні.

На сьогоднішній день, за допомогою PatentBot в Україні реєструється кожна 50-а торгова марка, що, безумовно, є успіхом. Водночас програма постійно оновлюється і в найближчому майбутньому бот може стати універсальним сервісом, який реєструє не лише торгові марки, але й будь-яку інтелектуальну власність у всьому світі.

TradeBot

У великих торгових компаніях часто виникає проблема надто довгого оформлення документів на оформлення контрактів про постачання певної продукції. TradeBot був розроблений для автоматизації даного процесу та представляє собою повноцінну систему швидкого оформлення документів без посередників. Бот значно спрощує роботу постачальника та закупника. Це абсолютно легальний формат оформлення угод, який також дозволяє уникнути наявності залишків товарів на складі, які не враховані в облікову документацію.

Наразі TradeBot працює лише в тестовому режимі, оскільки його впровадження в роботу компаній передбачає реформацію бухгалтерського відділу та, в деяких випадках, передання закупок на аутсорс. Поки що бот демонструє позитивну тенденцію та допомагає спрощувати роботу, для якої раніше потрібно було докласти багато зусиль.

StaffBot

У вересні 2018 року був запущений StaffBot, створений для спрощення роботи продакшн-студій. Бот допомагає кастинг-менеджерам оформлювати договори з акторами. Наразі активно ведуться роботи з вдосконалення програми, метою чого є створення повноцінного менеджера з роботи з акторами – Фігаро. Менеджер дозволить не лише спростити процедуру оформлення договорів, але й скласти актуальну базу даних акторів, що надасть можливість кастинг-менеджерам легше керувати проектами.

StaffBot зберігає масу часу для менеджерів, уникаючи купи непотрібної роботи з паперами. В програму внесені стандартні рішення та задачі користувача. В перспективі бот зможе виконувати більше функцій, пов’язаних з кіновиробництвом.

SudoBot

Питання розлучень давно є больовою точкою для багатьох пар, які вирішили покінчити з шлюбом. Проблема в тому, що процедура розлучення часто затягується на невизначений термін та тягне за собою чималі фінансові витрати.

На відміну від юристів, SudoBot допомагає користувачам самим оформити заяву та відправити її до суду, оплативши при цьому державне мито. Кожен етап оформлення користувач може контролювати. Разом з тим, все відбувається в конфіденційному режимі, що важливо для багатьох пар, не бажаючих ділитись своїм рішенням ще з кимось.

Принцип роботи SudoBot полягає в простому переході на сторінку в Facebook, де можна відправити боту повідомлення. В процесі листування користувачу потрібно просто надати необхідні дані про себе та свого чоловіка чи про дружину. Фіналом спілкування є готова заява до суду.

Крім самої допомоги в оформленні заяви, SudoBot надає поради, як себе правильно вести в суді та як поводитись після отримання повістки. Доступність бота цілодобово значно спрощує процедуру надання консультацій, оскільки питання можуть виникнути в будь-який момент.

Онлайн-платформа AILO

Однією з найновіших розробок у форматі бота від Juscutum є платформа AILO. Дана програма вже запущена, знаходиться у тестовій версії та спрямована для спрощення юридичної підтримки криптобізнесу. Власне, саме за допомогою бота AILO можна швидко та просто обрати юрисдикцію для оформлення власної компанії, отримати консультації від локальних юристів у Швейцарії, на Мальті, у США, Білорусі, отримати консультації з актуальних питань. У разі потреби, програма також передбачає спілкування з юристом з питань криптобізнесу.

Платформа AILO дозволить значно дешевше та швидше оформляти потрібні документи. Крім того, після запуску вона працюватиме не лише в країнах пострадянського простору, але й Європейського Союзу, у США, Африці. На перспективу впровадження AILO передбачене і в країни Азії та Південної Америки.

Роботизація роботизацією, а класичну юридичну допомогу ніхто не відміняв.

Разом з розробкою ботів, компанія Juscutum також впроваджує нові юридичні продукти, які спроможні значно спростити роботу компаній та життя їхніх працівників.

Ділова гра-квест «Обшук на підприємстві»

Гра-квест дозволяє якісно оцінити поведінку співробітників конкретної компанії під час проведення в ній обшуків. Детально розроблена та протестована імітація моделює ситуацію обшуку в компанії. До гри залучені всі співробітники підприємства, які виконують свої звичні обов’язки. Варто відмітити, що всі деталі обшуку максимально наближені до реальних: костюми правоохоронців, ролі та декорації. Все це взято з реальних практичних прикладів та наочно демонструє, що можна виконувати в процесі обшуку, на що відповідні органи мають право, а де вони переступають закон. Крім того, гра готує самих співробітників підприємства правильно себе поводити в подібних ситуаціях.

Онлайн-гра «Обшуки на підприємствах»

Проблема неправильної поведінки під час обшуків на підприємствах актуальна як ніколи, тому додаткова гра в онлайн-форматі створює імітацію обшуку на майданчику клієнта. В процесі гри, яка займає близько 30 хвилин часу, використовується імітація погроз, тиску правоохоронців та стресових ситуацій. Це дозволяє якісно оцінити рівень стресостійкості керівників чи працівників компанії до слідчого процесу. Як показує практика, гравці забувають про те, що насправді все не є реальністю та з головою поринають в ігровий процес.

Legal Alarm

Ніколи не знаєш, де та коли може знадобитися юридична допомога. Мобільний додаток Legal Alarm, який представляє собою екстрений виклик юриста, дає змогу повідомити вашого адвоката про неприємність, яка з вами трапилась. Кнопка-SOS екстреного виклику адвоката є проектом лабораторії юридичних інновацій lexnet.io та вже встигла довести свою ефективність.

Як показує практика, правоохоронні органи не завжди виконують все в рамках закону. Порушення можуть відбуватись у процесі затримання, допиту, раптового виконання слідчих дій чи інших випадках. Програма Legal Alarm створена для надання оперативної юридичної допомоги задля припинення порушення прав правоохоронними органами по відношенню до вас.

Встановивши програму на власний смартфон, ви відразу отримуєте пакет базових порад від юристів Juscutum, а також номера телефонів служб допомоги. Встановлена програма представляє собою основну кнопку «Адвокатська тривога». Натискання на кнопку активує маячок, який відстежує ваше пересування, щоб адвокат мав уявлення, де ви знаходитесь. Це дозволяє юристу прибути вам на допомогу максимально швидко. Крім того, кнопка дає змогу розмістити інформацію про своє місцезнаходження в Twitter. Програма поширюється на всю територію України, а адвокатську допомогу надають юридичні партнери Legal Alarm у всіх куточках країни.

Додаткова опція «Social Media Alarm», у разі потреби, дає змогу оповістити ваших близьких чи партнерів про активізацію кнопки. Зв’язатись з юристом можна практично в будь-який час, оскільки оператори центру підтримки програми працюють у режимі 24/7. Так ви зможете максимально швидко отримати кваліфіковану допомогу і убезпечити свої інтереси цілодобово.

Продукти компанії Juscutum створені не для того, щоб люди звертались за кваліфікованою юридичною допомогою, не лякаючись затягування процесу чи значних витрат. Наразі компанія акцентує свою увагу на розробці ботів, які автоматизують процес надання юридичних послуг у різних сферах. Поки що люди з обережністю користуються послугами, які створила Juscutum. Однак ті, хто вже встиг оцінити їх на власному досвіді, переконані в легкості рішень та їх користі в майбутньому.

Ми впевнені, що вже через кілька років практика ботів стане звичною в нашій країні. І ми стараємось зробити все для цього. Юридичні послуги повинні бути простими і доступними для кожного.

Артем Афян, адвокат, керуючий партнер ЮК «Juscutum».

Інтелектуальна власність