вимкнути дудлвключити дудл

Як карантин може допомогти інвесторам отримати громадянство

Епідемія коронавируса вже почала змінювати індустрію інвестиційної міграції. Через жорстку кризу багато країн раді залучити в економіку інвестиції. Навіть в обмін на громадянство.

Які країни вже спростили процедури отримання громадянства в обмін на інвестиції і які можливості відкриває наявність другого паспорта, «Мінфіну» розповів керівник практики міжнародного бізнесу АТ Juscutum Максим Греков.

Межі можливостей

Громадянство за інвестиції – це легальний спосіб не тільки отримати ще один паспорт, але і вкласти гроші в нерухомість. На цьому плюси не закінчуються. Громадянство відкриває можливість подорожувати в деяких випадках без віз, згідно з міграційним режимом країни.

Ви отримуєте всі права громадянина: освіту, медицину, податкові пільги, усунення заборон на придбання нерухомості або ведення бізнесу, більш легке відкриття рахунків у банках країни. Програми передбачають отримання громадянства і для інших членів сім’ї при дотриманні додаткових умов.

Процедура отримання

Кожна країна запитує перелік документів, такі як: паспорт, свідоцтво про народження, про шлюб, банківські виписки, довідку про працевлаштування, довідку про несудимість, заповнені анкети. Як правило, завжди потрібно пройти ретельну перевірку на благонадійність, підтвердити походження коштів.

Подача заяв проходить через авторизованих осіб. Відвідування країни навіть для отримання паспорта не завжди є обов’язковим, як і постійне проживання в обраній країні. Процедура проходить найчастіше тільки через авторизованих агентів.

Програму пропонують багато країн світу: Австрія, Болгарія, Туреччина, Мальта, Молдова, Чорногорія, Кіпр, Камбоджа, Йорданія, Вануату, Сент-Люсія, Сент-Кітс і Невіс, Гренада, Антигуа і Барбуда.

Кризові спрощення

Пандемія COVID-19 змушує країни йти на поступки потенційним інвесторам. Спостерігається тенденція адаптації до ситуації і впровадження нових методів подачі документів, а також демонструється лібералізація і прискорення процесу отримання громадянства. Розглянемо країни, які вже потурбувалися про мінімізацію відтоку інвестицій.

Кіпр прискорює процеси

Кіпр заявив про прискорений процес видачі паспортів за інвестиції, щоб дати поштовх для економіки в складний період. Запущена програма дистанційної купівлі нерухомості без необхідності відвідування країни. При цьому обов’язковим є відвідування посольства Кіпру для оформлення документів, що дозволяють юристам діяти в інтересах покупця. Біометричні дані будуть прийматися пізніше, після стабілізації обстановки.

Термін отримання паспорта – близько 7 місяців. Можливості, які дає громадянство Кіпру, такі:

 • подорожувати без віз до Великобританії і Канади,
 • немає вимог до проживання,
 • один з найнижчих податків на прибуток у Європі -12,5%,
 • можливість застосовувати знижену ставку ПДВ у розмірі 5%.

Кіпр пропонує дві умови інвестування:

 1. на суму €2,150,000 з них €2 млн піде на купівлю житлової нерухомості, а €150 тис. розподіляються між двома фондами, як благодійний внесок;
 2. на суму €2,650,00, з них €2 млн. на житлову, комерційну нерухомість, на відкриття компанії, інвестиційні фонди, а решта €150 тис. знову ж таки віддаються в якості безповоротних внесків.

Через 5 років інвестор може вигідно продати кіпрську нерухомість, але зобов’язаний залишити собі житлову нерухомість на суму від €500,000.

Сент-Кітс і Невіс йде «на дистанційну роботу»

Сент-Кітс і Невіс спростить процедуру подачі документів, завантаження буде проходити онлайн в електронному варіанті, щоб зробити можливим закриття фізичних офісів у зв’язку з карантином.

Проживати на території країни не обов’язково, паспорт можна отримати навіть дистанційно протягом 6 місяців.

Громадянство має ряд переваг:

 • дозволяє подорожувати без віз у Великобританію,
 • юрисдикція сприятлива для фізичних осіб-податкових резидентів (немає податку на дохід, податку на спадщину, дарування, багатство, на продаж активів, які у володінні більше 12 місяців).

Для юридичних осіб встановлено високий корпоративний податок 35%, але при певних умовах ведення бізнесу, компанія звільняється від сплати.

Сент-Кітс і Невіс пропонує три способи інвестування:

 1. у Фонд сталого зростання на суму від $150 тис.
 2. у Фонд диверсифікації цукрової промисловості на суму від $250 тис.
 3. вкластися в нерухомість на суму від $400 тис. і залишатися власником мінімум 5 років або ж на суму $200 тис., але володіти нею мінімум 7 років.

Експрес-громадянство від Домініки

З 25 березня 2020 Домініка дозволила агентам подавати заяви в електронному варіанті, а оригінали дозволено направити пізніше. У Співдружності Домініки найдоступніша програма серед карибських країн і при цьому отримати паспорт можна всього за 3 місяці.

Серед переваг громадянства Домініки:

 • відкриває безвізовий режим у Великобританію,
 • паспорт оформлюється дистанційно,
 • немає вимог постійно проживати в країні,
 • не оподатковуються доходи, отримані за межами країни, а також дивіденди на спадщину і багатство,
 • перші 20 років після реєстрації компанія не платить податок на дохід, податок на прибуток, багатство, спадщину,
 • податку на нерухомість немає, лише необхідно оплачувати муніципальний збір, який становить у середньому 1-2%.

Варіанти інвестування дуже лояльні:

 1. $ 100 тис. виділити на благодійність,
 2. $ 200 тис. вкласти в нерухомість мінімум на 3 роки, після чого можна продавати.

Другий варіант вважається ризиковим через урагани.

Чи можливе подвійне громадянство в Україні?

Згідно ст. 4 Конституції України в країні існує єдине громадянство. У Законі «Про громадянство України» зазначено, що у разі подвійного громадянства, Україна визнає лише українське. Хоча законодавство передбачає в такому випадку втрату громадянства України і українець повинен сам відмовитися від іноземного громадянства протягом 2 років, але і прямої заборони на біпатризм немає.

Президент вніс на розгляд законопроект №2590, який впроваджує деякі послаблення в питанні подвійного громадянства. Але і без майбутніх можливих змін у законодавчій базі серед українців поширене множинне громадянство.

Максим Греков, керівник Практики міжнародного бізнесу Juscutum.

Мінфін