вимкнути дудлвключити дудл

Вимушені інновації, які запустив карантин

Рік, що минає, пройшов під знаком вимушених інновацій — внаслідок карантинних обмежень юрфірмам довелось шукати нові рішення, що не могло не змінити загальну картину робочих процесів.

Юридичному ринку довелось опановувати та розвивати відразу декілька нових напрямів та робити певні акценти. На основних ми й зупинимось та спробуємо звернути увагу на нюанси.

Дистанційна робота. 2020 рік змусив усіх перейти частково чи повністю в онлайн-формат. Компанії розділилися на тих, хто раніше впроваджував інструменти віддаленого зв’язку та тих, для кого це стало новим викликом, співмірним з обмеженням на пересування.

Викликом стало навчити працівників працювати онлайн. Компаніям, в яких працюють люди з різними навичками роботи з технологіями, довелося особливо важко.

Іншим великим викликом стало збереження синергії, корпоративної культури під час роботи розсерджених команд. До того ж дистанційна робота збільшила тривалість робочого дня юристів. Через велику кількість запитів у багатьох стерлася межа між роботою та домом. Викликом став і контроль за роботою співробітників, а також оцінка їхньої роботи. Розв’язувати цю проблему намагалися за допомогою звітів, регулярних нарад, а також контролю робочих місць. Офіс перестав бути чимось обов’язковим.

Кібербезпека. 2020 рік запам’ятався рекордною кількістю кібератак. З одного боку, перехід роботи в онлайн додав юристам гнучкості. З іншого — збільшилася кількість кіберзагроз. Багато юридичних фірм включили до своєї статті витрат і витрати на захист інформації.

Турборежим усіх процесів. Найбільшим викликом став запит на швидкість. Бізнесу, в тому числі юридичному, за лічені дні довелось навчитися запускати нові проєкти. Важливо було негайно реагувати на зміну обставин та законодавства, швидко адаптовуватися.

Карантин запустив процеси, які тривали роками, і став стимулом до цифрової трансформації. Уявіть, на щорічних конференціях обговорювали майбутнє, яке настане через п’ять років, а за фактом майбутнє настало за кілька місяців. По всьому світу почали слухати справи онлайн у режимі відеоконференцій, навіть за допомогою звичайних Zoom та Skype. Нарешті суди почали приймати документи через електронний суд, хоча дехто ще вимагає паперові документи.

Взаємодопомога. Важливо, що бізнес став допомагати один одному. На час карантину декілька компаній роздали безкоштовні ліцензії до їх програмного забезпечення, юридичні фірми допомагали лікарням  та закуповували ШВЛ. Для підтримки бізнесу Juscutum запустив сервіс Legal Alarm COVID-19 з безкоштовними юридичними консультаціями для представників  малого   бізнесу в Україні. Уже через тиждень американська компанія Rocket Lawyer анонсувала аналогійний проєкт для малого бізнесу в США. І таких прикладів безліч.

Зустрічі з клієнтами в онлайні. Збільшилася кількість дзвінків з клієнтами через Zoom. Багато компаній почали використовувати корпоративні месенджери на кшталт Microsoft Teams та Slack для спілкування як усередині команд, так і з клієнтами.

Ера вебінарів. Юридичні фірми почали настільки часто проводити вебінари, організовувати онлайн-доступ  до дефіцитної інформації в будь-якій частині світу, що підштовхнули Law & Events провести вебінар «Як вижити в часи вебінарів».

Втрачена приватність. Держави почали  активно користуватися додатками з відстеження місць перебування та контактів людей. Причина, здавалося б, благородна: перешкодити поширенню вірусу COVID-19, але всі ми  розуміємо, які можливості за цим криються. Особливо активним у  продукуванні таких додатків виявився Китай, там під приводом боротьби з вірусом просто-таки нав’язувалося використання «апок», що обмежують право на конфіденційність. Зрештою, тему підхопила й решта країн, без прив’язки до рівня захисту персональних даних на законодавчому рівні.

Швидше за все, держави шукатимуть нові приводи для застосування подібних додатків. Як бачите, юристам із захисту персональних даних роботи додалося.

Петро Білик, Директор з інновацій Juscutum