вимкнути дудлвключити дудл

Вилучення серверів силовиками: як мінімізувати втрати. Денис Овчаров. Елеонора Салова.

DenysСервер і комп’ютерну техніку можуть вилучити в підприємства як під час тимчасового доступу, так і в ході обшуку.

Тимчасовий доступ до речей та документів — це захід забезпечення кримінального провадження, який здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду. Він полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити (здійснити їх виїмку). Однак тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку повинен здійснюватися шляхом зняття копії інформації, що міститься в них, без їх вилучення (ст. 159 КПК). Тимчасове вилучення зазначених систем (їх частин), терміналів для вивчення фізичних властивостей, які мають значення для кримінального провадження, можливе, лише якщо вони безпосередньо зазначені в ухвалі суду (ч. 2 ст. 168 КПК).

IMG_6714Обшук — слідча дія, яка здійснюється на підставі ухвали слідчого судді з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя такого правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також установлення місцезнаходження розшукуваних осіб (ст. 234 КПК). Під час обшуку слідчий, серед іншого, має право оглядати й вилучати документи, тимчасово вилучати речі, які мають значення для кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не згадані в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном. Воно підлягає поверненню на підставах, передбачених ст. 169 КПК.

Важливо відзначити, що відповідно до ч. 9 ст. 236 КПК у разі проведення обшуку на підприємстві його керівникові або представнику обов’язково вручаються другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів і тимчасово вилучених речей (за наявності).

Не буде зайвим нагадати, що будь-яке вилучення серверів, комп’ютерів та іншого обладнання правоохоронними органами може завдати відчутної шкоди інтересам компанії. У такій складній ситуації компанія може спробувати мінімізувати потенційні втрати. Як саме, розповімо далі, відповідаючи на декілька головних запитань.

Який алгоритм дій допоможе знизити втрати від вилучення?

  1. Перевірте, кому належить ваша комп’ютерна техніка. Уся комп’ютерна техніка повинна бути на балансі компанії або мати власника. Обов’язково повинні бути документи, які підтверджують право власності. Якщо на вашій фірмі буде знаходитися техніка невідомого походження, то шанси її повернути прирівнюються до нуля.
  2. Пропонуйте копіювання. У чинному КПК не міститься обов’язок здійснення копіювання даних із комп’ютерної техніки при проведенні обшуку. При цьому фіксуйте те, що без цієї техніки ваша господарська діяльність буде обмежена або зупинена. Робіть акцент на недоцільності вилучення техніки.
  3. Використовуйте самостійність слідчого. Слідчий може самостійно перевірити, чи наявні на комп’ютерній техніці документи, які мають стосунок до кримінального провадження. Такі дії здійснюються шляхом пошуку конкретної інформації в комп’ютері. Тож можливо мінімізувати вилучення техніки до конкретно тієї, яку зафіксовано в ухвалі слідчого судді. Але майте на увазі, що в разі надання доступу до комп’ютера слідчий може отримати доступ до всіх документів і даних.
  4. Підготуйте свої бізнес процеси. Ви повинні бути готові до того, що у вас вилучать всю техніку. У більшості випадків головною цінністю в комп’ютері є інформація, завдяки якій працює ваша компанія. Створюйте резервні копії, майте напоготові додаткові ресурси, розробляйте алгоритми дій із збереження такої інформації та відключення своїх серверів.
  5. Швидко реагуйте. Найефективнішим періодом для повернення техніки є перші десять днів після проведення обшуку. Важливо не проґавити строк звернення до суду для повернення вилученої техніки. Строки можливо поновити, але судді не завжди їх поновлюють, а тому повертатимете майно довше ніж зазвичай, оскільки будете вимушені звертатися повторно до суду.
  6. Правильно обирайте стратегію. У більшості випадків майно одразу визнають речовим доказом і направляють на експертизу. Якщо чекати її закінчення, може пройти декілька років. Тому одразу після отримання ухвали суду про повернення майна надсилайте рішення не тільки до слідчого, а й експертної установи.
  7. Притягуйте до відповідальності. Якщо слідчий не повертає ваше майно навіть після отримання ухвали про повернення майн, подавайте заяву про злочин, а саме – щодо невиконання рішення суду.

Чи є можливість домогтися копіювання даних замість вилучення?

Законодавчо дане питання не врегульовано, але копіювання замість вилучення можливе та залежить від декількох чинників:

чи вдалося вам викликати спеціаліста на обшук. Слідчі в більшості випадків розуміють, що таке належний доказ. У разі копіювання це забезпечити може тільки спеціаліст. Фіксуйте своє клопотання про здійснення копіювання одразу при отриманні ухвали про проведення обшуку;

— чи вдалося вам налагодити комунікацію зі слідчим. Мовиться про поведінку особи, яка спілкується зі слідчим. Якщо особа відрізняється емоційною поведінкою, то в 99,9 % випадків слідчий не буде прислухатися до порад або пропозицій. Але якщо комунікація налагоджена добре, використовуйте самостійність слідчого.

Експерти наголошують на тому, що при проведенні експертизи, вони одразу роблять копію з носія інформації та вже після цього проводять експертизу. Є випадки, коли неможливо обмежитись тільки копіюванням, але це здебільшого виняток.

Як готувати працівників на випадок санкціонованого обшуку та допиту?

Найдієвіший спосіб підготовки співробітників – занурення їх у стресову ситуацію. Це можна здійснити шляхом проведення імітованого обшуку або допиту. Проводити тренінги для співробітників необхідно після засвоєння практичних навичок.

Співробітник повинен чітко розуміти, що у випадку обшуку або допиту, компанія може забезпечити наявність адвоката та необхідний супровід.

Які шляхи отримання компенсації матеріальних втрат IT-компаній?

На сьогодні відсутня позитивна судова практика щодо відшкодування витрат або збитків. Законодавство передбачає: шкода, заподіяна неправомірними діями посадових осіб, відшкодовується за рахунок держбюджету. Безперечно, є механізми, які дозволяють звернутися до суду та стягнути кошти з державного органу, але наразі вони не діють.

Отже, мінімізувати втрати можливо, але найголовніше – комплексно та завчасно перевірити, чи готові ви до вилучення всієї техніки та чи зможе ваша компанія після цього працювати. На завершення наголосимо, що 08.09.16 р. Верховна Рада України прийняла за основу проект закону № 3719, який передбачає заборону вилучати комп’ютери та сервери під час обшуків. Якщо зміни будуть підтримані Законодавцями у другому читанні, вилучення техніки буде відбуватися лише у виняткових випадках.

Денис Овчаров, партнер практики безпеки бізнесу Juscutum Attorneys Association;

Елеонора Салова, старший юрист практики безпеки бізнесу Juscutum Attorneys Association.

БухОблік. №106

18.11.2016