вимкнути дудлвключити дудл

Відточена репутація. Український юрист. Артем Афян

Операція «Репутація»

Питання репутації юридичних фірм є дуже делікатним, оскільки консалтинговий бізнес залежить від клієнтів, яких він обслуговує. І коли клієнт потрапляє у немилість, автоматично туди ж потрапляють і всі ті, хто надавав йому послуги.

Навіть якщо ти робив абсолютно те саме, що й твій конкурент для іншого клієнта, який на даному етапі опинився «на коні і в білому».З нашою політичною нестабільністю не знаєш, де впадеш і яким чином організувати стовідсотковий захист від плям на репутації.

З іншими випадками, які можуть вплинути на імідж, ситуація дещо простіша — є можливість передбачити наслідки і за розробки правильної PR-кампанії можна повернути все у позитивне русло.

У будь-якому разі юрфірмам нині доводиться докладати чимало зусиль для управління репутацією. Цим частково пояснюється і величезна кількість заходів та КСВ проектів, і активне просування фірм у медіа. І той факт, що донедавна юридичний бізнес не прагнув особливої публічності, дає змогу сьогодні багатьом компаніям ліпити цю репутацію практично «з нуля».

Тим, хто встиг своїми діями «прославитися» на ринку й у суспільстві раніше, значно важче, проте, як показує практика, вони теж успішно додають «плюсів» до своєї карми.

Отже, тема цього номера — репутація. І, звичайно, реформи. Без них сьогодні жити вже неможливо, хоча й із ними подеколи також.

Які прояви репутаційних ризиків спостерігаються останнім часом на юридичному ринку? Якими є основні способи нейтралізації негативних інформаційних хвиль, спрямованих проти іміджу юрфірми? Яких заходів необхідно вживати юридичним компаніям для зміцнення іміджу?

Артем Афян, керуючий партнер АО «Юскутум»

Репутаційні ризики на юридичному ринку найчастіше пов’язані з репутацією клієнта. Ми можемо навести багато випадків, коли під публічне цькування підпадають юристи за те, що вони представляли інтереси того чи іншого клієнта.

Досить часто поряд з іменем юриста ставиться ім’я клієнта, накшталт «це юрист такого-то». Якщо клієнт, а зазвичай це політик, має негативну репутацію, то цей негатив легко поширюється на юриста.

Що цікаво, позитивна репутація клієнтів жодним чином не допомагає юристам. Тож основний фактор ризику, переконаний, це клієнти. У нас люди досі вважають, що якщо юрист допомагає клієнту, то він розділяє його погляди, інтереси і несе частку провини за все те, що його клієнт зробив, міг зробити чи зробить у майбутньому.

Звісно, цьому дуже важко протидіяти. Утім, на мою думку, основна зброя юристів — максимальна відкритість, настільки, наскільки це можливо. Якщо вже правова доля вивела на представництво публічного, а тим паче одіозного клієнта, то необхідно чітко вибудовувати й свою публічну позицію.

У багатьох конфліктах має місце елемент публічного піару. У цих випадках юристу варто приділяти увагу своїй ролі в ньому. Він не повинен ставати прес-секретарем клієнта. В окремих випадках потрібно вже постфактум проводити окрему невеличку кампанію.

Це може бути або пост у фейсбуці, стаття, інтерв’ю, що пояснює роль та позицію юриста щодо окремої чи певної справи. Також варто зазначити, що, звісно, репутація юриста — це вкрай крихка цінність.

Наше суспільство й досі апріорі виходить з того, що юрист — це людина, яка допомагає прикривати злочини та носить хабарі. Прикро те, що це справедливо для частини юридичного ринку. І тим, хто не хоче йти цією стежкою, втричі важче вибудовувати своє ім’я.

pdf-версія статті