вимкнути дудлвключити дудл

Відповідальність за порушення строків виплати заробітної плати, наслідки несплати штрафів за порушення трудового законодавства. Коментар Дмитра Кулика

MG8A0282Відповідальність за порушення встановлених строків виплати заробітної плати для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців встановлена частиною 4  ст. 265 Кодексу законів про працю. Зокрема визначено, що за такі порушення встановлюється штраф . у розмірі трьох мінімальних заробітних плат, тобто 9 600 гривень (3х3200 гривень).

При цьому такий штраф застосовується незалежно від кількості працівників, яких стосується таке правопорушення, про що чітко Держапраці зазначило у своєму листі від 04.01.2017 р. № 54/4.1/4.1-ДП-17 .

Також слід звернути увагу на те, що штрафи, накладення яких передбачено трудовим законодавством, є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій, а відтак роботодавців також можуть притягувати до адміністративної чи навіть  кримінальної відповідальності.

Статтею 41 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 510 до 1700 грн, але варто зазначити, що застосовується вона незалежно від строків затримки, тобто навіть менше одного місяця.

Найстрашнішим для роботодавця є кримінальна відповідальність, яка передбачена частиною 1 ст. 175 КК України, але на практиці досить складно довести умисел роботодавця не виплачувати заробітну плату, оскільки складу злочину не буде, якщо її невиплата зумовлена об’єктивними причинами. Наприклад,  відсутністю грошових коштів у підприємства.

Processed with VSCO with a5 presetШтрафні санкції, передбачені трудовим законодавством, сплачуються на підставі постанови про накладання штрафних санкцій у добровільному порядку протягом одного місяця з дня винесення постанови або після набрання законної сили рішенням суду, за оскарження такої постанови у судовому порядку.

У разі несплати протягом визначеного строку штрафу у добровільному порядку, стягнення відбувається органами виконавчої служби України без судового рішення про стягнення такого штрафу. Наслідками невиконання постанови про накладання штрафів у добровільному порядку може бути накладання арештів на рахунки та майно суб’єктів господарювання з подальшою можливою реалізацією такого майна через державні торги та списанням коштів, які містяться на рахунках суб’єкта господарювання для погашення заборгованості.

Журнал Agroexpert, #8(109), 2017. с.113