вимкнути дудлвключити дудл

Відеоспостереження в офісі. Чому боятися не варто. Олександр Горобець

ГоробецВідеофіксація в офісах компаній викликає бурхливу дискусію. Де закінчується особисте життя і починаються питання безпеки бізнес-процесів? І при чому тут персональні дані? Відтоді як в Третьому Рейху проводилися випробування ракети “Фау-2″ на полігоні Пенемюнде, де система відеоспостереження складалася всього з двох камер, багато що змінилося. Системи відеоспостереження встановлюються повсюдно — на вулицях, в офісах, в кафе, і далеко не завжди наші права захищені табличками “Ведеться відеоспостереження”. Тож суспільство всерйоз задумалося, як обмежити повноваження Старшого Брата.

Наведу декілька справжніх історій моїх клієнтів — власників бізнесу, які використовують у себе системи відеоспостереження.

Історія 1.

Відеостеження в пивоварні

В одній з пивоварень власник залучений в усі процеси приготування пива. Він зацікавлений у правильному поводженні з технологічним обладнанням, тому встановив камери відеоспостереження з можливістю віддаленого перегляду. Поки пиво дозріває або знаходиться в приміщенні для зберігання готової продукції, він може контролювати процес. На вимикачах встановили таблички “НЕ вимикати”. Передбачена також система штрафів за вимкнене світло у виробничих і складських приміщеннях. Завдяки відеоспостереженню, за словами клієнта, він отримав два позитивних результати: відеоспостереження та сигналізація дешевше особистої охорони (окупність — шість місяців); клієнт може онлайн контролювати показники дозрівання пива.

Історія 2.

Око Старшого Брата в IT-компанії

Фахівці однієї з вітчизняних IT-компаній займаються розробкою програмного забезпечення, а також адмініструванням роботи декількох десятків сайтів. Загальна площа офісних приміщень — майже 3 тис.кв.м, чисельність співробітників — понад 200 осіб. Завдання власника — вести ефективний бізнес. З цим справляється служба охорони, розташована в офісі та за його межами. Співробітники, заходячи в офіс і залишаючи його, проходять через турнікет електронної системи контролю. Ніхто, звичайно, не проводить хронометраж робочого часу і не вираховує час, проведений в курилці. Але в даному випадку наявність електронних систем доступу і відеоспостереження дисциплінує штат.

Як у сусідів

Відеоспостереження за громадськими місцями особливо поширене у Великобританії, де співвідношення кількості камер до кількості населення найбільше серед усіх країн.

На рівні Ради Європи розроблені й з 2003 р. діють принципи і рекомендації щодо збору та обробки даних засобами відеоспостереження.

Питання збереження персональних даних при відеофіксації розглядалося в Європейському суді з прав людини. Так, у справі “Перрі проти Великобританії” суд визнав неправомірними дії поліції, яка з порушеннями встановила камери відеоспостереження за дотриманням громадського порядку на вулиці. Кут постановки камери був відрегульований так, щоб якісно ідентифікувати обличчя перехожих,

в тому числі особу позивача, який не давав своєї згоди на відеозйомку.

Таким чином, в Європі відносно давно впроваджені стандарти і принципи відеоспостереження, що передбачають необхідність збереження персональних даних.

А що у нас

У липні 2010 р. Верховна Рада України ратифікувала Конвенцію про захист осіб у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних. Було прийнято Закон “Про захист персональних даних”, однак він не містить чітких норм щодо обробки даних в системах відеоспостереження. Із змінами, але продовжує діяти Закон “Про оперативно-розшукову діяльність”, який надає право здійснювати візуальне спостереження в громадських місцях із використанням фото-, кіно-, відеозйомки, оптичних та радіоприладів, інших технічних засобів.

Ну і, мабуть, найголовніше:

ВР у двох читаннях прийняла за основу нову редакцію Кодексу законів про працю, де передбачено право роботодавця здійснювати відеофіксацію на робочому місці співробітника, якого мають заздалегідь про це попередити. Тож поки ми змушені констатувати відсутність правових норм, які чітко регулюють порядок і режим відеофіксації на робочому місці.

А нашим клієнтам з пивного бізнесу й IT ми порекомендували повідомити працівників й отримати про всяк випадок від них письмове узгодження, що на території підприємств ведеться відеоспостереження. Забезпечення їхньої безпеки, збереження майна, дотримання норм техніки безпеки і виробничого циклу — ось головні цілі!

Журнал “Бізнес”