вимкнути дудлвключити дудл

Відбір майна за борги по комуналці: квартири залишать на десерт. Голос Столиці. Артем Афян

Міністерство регіонального розвитку пропонує відбирати нерухомість за борги з комунальних послуг.

Насправді, міністерство має створити порядок стягнення цих боргів, тому що вони ростуть, накопичуються, а в підсумку за це платять інші громадяни, заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці адвокат, керуючий партнер АО «Юскутум» Артем Афян.

Відбирати нерухомість за несплачені борги з комунальних послуг пропонують у Міністерстві регіонального розвитку. Про це повідомила начальник Управління економіки систем життєзабезпечення Мінрегіону Наталія Хоцянівська. За її словами, тих заходів, які зараз є, недостатньо, щоб змусити людей платити за рахунками. Раніше про можливість такого покарання заявили і в Святошинській райдержадміністрації.

Чи має право влада відбирати житло у громадян, в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів адвокат, керуючий партнер АО «Юскутум» Артем Афян.

Чи мають взагалі право відбирати нерухомість за несплату комунальних платежів? В українському законодавстві існує така норма?

− У нас існує загальна норма, за якою обов’язок громадянина може бути звернений на його майно, серед якого і нерухомість. Тобто борг перед містом за комунальні послуги точно такий же, як борг перед сусідом при позиці.

Починати будуть відразу з нерухомості?

− Справа в тому, що нерухомість − найскладніше майно для стягнення. Тому спочатку намагаються заарештовувати активи, інше майно, а квартири − це вже такий «десерт».

Взагалі у громадянина є шанс виграти справу, якщо він має борг за комуналку, а у нього намагаються відібрати квартиру?

− Громадянин повинен заплатити, його борг однозначний. Деякі громадяни намагаються робити наголос на те, що держава гарантує право на житло і таким чином його не можуть відбирати. Це довгий спір, він скоріше теоретичний, тому що борг тут все-таки первинний. Практика відбору квартир, в тому числі за комунальні борги, є. Важливо зрозуміти, що це не зовсім відбір. Квартиру пускають з торгів, щоб погасити борг. Проте, нещодавно в мерії Києва заявили, що вони не будуть цього робити. Але якщо чесно, це політичний популізм.

Але рішення збираються приймати на рівні Мінрегіону, а не Києва, це вже набагато серйозніше.

− Тут місто виступає в ролі кредитора. Тобто, як воно захоче, так і буде. ВВоноін може пробачити борг, може подавати стягнення, може давати розстрочку. Тому київська влада поки що дотримується ліберально-популістської політики.

Якщо буде рішення Мінрегіону відбирати квартири, то на місцях чиновники можуть приймати свої рішення, як з Києвом?

− Звичайно. Тому що міністерство не буде приймати рішення прямо відбирати квартири. Таке формулювання відображає суть, але дуже перекручено, і наділяє його негативним забарвленням. А давайте спробуємо сформулювати це так: міністерство має створити порядок стягнення цих боргів, тому що вони ростуть, накопичуються, а в підсумку за це платять інші громадяни. Тому що ми все одно змушені це оплачувати.

Якщо десь є боржник, це означає, що добропорядні громадяни будуть просто платити більше. І багато громадян, які не можуть багато платити, опиняються перед вибором − боротися за те, щоб довести неспроможність цього боргу або часткову неспроможність. Ще вони намагаються грати на знеціненні національної валюти, тому що та ж тисяча гривень минулого літа і зараз, це різна тисяча гривень.

За матеріалами радіостанції Голос Столиці