вимкнути дудлвключити дудл

Вічний мораторій. Кому дістанеться українська земля? Алла Цимановська

thumbnail-20181130160842-6401Мораторій на продаж земель сільгосппризначення продовжили до 2020 року. Що далі?

04 лютого 2019 року президент України Петро Порошенко підписав закон № 2666-VIII про продовження дії мораторію на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2020 року, не дивлячись на пропозицію віце-прем’єр-міністра України – міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубіва ветувати закон.

Слід зазначити, що спочатку процес узгодження закону став приводом для суперечок не тільки з боку політичних сил, а й мільйонів землевласників, які з 2002 року позбавлені права розпоряджатися своєю земельною власністю.

Варто розуміти, що з юридичної точки зору мораторій в будь-якому випадку не був би знятий з 1 січня 2019 року, так як перехідні положення Земельного кодексу визначають момент зняття мораторію не тільки з настанням певної дати, але також з вступом в силу закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, який на сьогоднішній день ще не прийнятий.

Тому продовження мораторію до 2020 року має більше декларативний характер і, зі слів авторів закону, має припинити політичні спекуляції щодо його припинення в цьому році.

Що зміниться?

Найбільш значним в законі є вказівка ​​Кабінету Міністрів України до 01 березня 2019 року розробити і внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про обіг земель сільськогосподарського призначення. Незважаючи на негативні економічні наслідки, які на ринку викликає мораторій, його скасування та, як наслідок – введення вільного ринку обороту земель сільськогосподарського призначення можливе лише з затвердженням єдиних правил майбутнього ринку. По факту – нового Закону.

Примітно, що основний законопроект № 5535 “Про обіг земель сільськогосподарського призначення” був зареєстрований у Верховній Раді ще 13 грудня 2016 року і вже 28 грудня того ж року, з ініціативи народного депутата Аркадія Корнацького, був зареєстрований альтернативний законопроект № 5535-1.

На відміну від основного законопроекту, який пропонує більш широкий ринок продажу сільськогосподарських земель, проект Корнацького передбачає право на придбання земельних ділянок виключно суб’єктами сільськогосподарської діяльності та фермерами-селянами. При цьому пріоритетне право на придбання таких земель буде у родичів, орендарів і близьких сусідів продавця. Також в законопроекті регламентується порядок обміну земельними ділянками, і гучні положення про можливість використання земельної ділянки в якості застави, при кредитуванні фізосіб банками.

Іноземцям землі не продаватимуть?

Крім того, законопроект № 5535-1 прямо забороняє продаж земель сільгосппризначення іноземцям, в той час як основний законопроект дозволяє іноземцям та особам без громадянства набувати такі землі у власність з січня 2030 року.

Об’єктивно оцінювати ці два законопроекти поки що рано, так обидва вони досить сирі і не враховують нові законодавчі зміни в земельній сфері. Тому у вересні 2018 року ці фірми були відправлені Верховною Радою на доопрацювання і про їхню долю поки нічого не відомо.

Більш того, є всі підстави вважати, що до першого березня ми можемо очікувати новий альтернативний законопроект про обіг земель сільгосппризначення, адже закон № 2666-VIII зобов’язав саме Кабмін розробити і внести на розгляд проект такого закону. Як відомо, такий законопроект від Кабміну у Верховній Раді ще не зареєстрований.

Звичайно ж, виникає питання, чи реально за що кілька місяців розробити або доопрацювати якісний законопроект, який в Україні з нетерпінням чекають вже більше сімнадцяти років. В будь-якому випадку такий закон необхідний, адже незалежно від того за який законопроект проголосує Верховна Рада, тільки з прийняттям цього закону можна буде стверджувати про фактичне припинення мораторію.

Алла Цимановська, керівник Практики супроводу бізнесу в Juscutum.

ЛIГАБiзнесIнформ