вимкнути дудлвключити дудл

«Вибір стоїть між 19,5% і будь-якою цифрою менше»: що змінить законопроект про податок на криптовалюту. Артем Афян

Артем-Афян-полуростМинулого тижня у Верховній Раді зареєстрували законопроект № 9083 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з віртуальними активами в Україні». Керуючий партнер ЮК Juscutum Артем Афян пояснює, що змінить законопроект для криптовалюти для України і чому цей документ – крок у вірному напрямку.

Тільки-тільки зареєстрований в Раді перший з диптиха криптозаконів, як уже піднялася хвиля обурення і аналітики. Мережевим аналітикам, звичайно, видніше, що там написано і які підступні плани політичного закулісся. Я лише як один з юристів авторської групи спробую пояснити, чого хотіли творці.

Криптовалюта – не гроші. Визнати «крипту» засобом платежу на цьому етапі не можна. У нас є валютне законодавство, визначення ознак іноземних валют, коди. Ідеї ​​про криптовалюту, як про засіб платежу з 0% податку на транзакції, залишаються лише в теоретичній площині.

В принципі, питання нульової ставки податку теж залишилось давно за бортом. Але, як це провести через Парламент, авторський колектив не знав, а тому зосередився на чомусь реальному. А саме – застосування до криптовалюти податкового режиму цінних паперів. Причому, це не означає, що вся «крипта» – це цінні папери, і давайте всі разом торгувати криптовалютою тільки через брокерів. Ні. Для юристів цілком нормальна конструкція «щось біле, для цілей оподаткування вважається зеленим».

Тому в законопроекті передбачена ставка 5% з різниці між вартістю купівлі та продажу криптовалюти. Якщо значення негативне, то і бази оподаткування немає.

Операції «крипта-крипта» не обкладаються. Купуй собі токени, зливайте альти, підтримай біткоіни: на все це українська податкова буде дивитися байдуже і трохи зверхньо. Платити потрібно тільки за вихід в фіатний світ. Купив гривню – заплати 5%. Купив товар – заплати 5% плюс податки, пов’язані з товаром (нерухомістю, наприклад). Тут структура угод буде схожа з тим, як якщо б ви, наприклад, міняли на нерухомість акції «Нафтогазу».

Майнінг не платить податок до моменту виходу в фіат. Тут логіка приблизно така ж, як і при виробництві товару. Ти можеш під зав’язку забити свої склади власним товаром, але база податку виникає тільки тоді, коли ти його продаєш.

Але навіщо мені платити? Держава не дізнається, що у мене є криптовалюта. Але воно дізнається про куплений Lamborghini або Porsche, воно дізнається про будинок, квартирі або навіть скутері. А в світлі конвенцій про обмін інформацією, інші держави допоможуть йому дізнатися і про фірми за межами країни з рахунками в банках. Так що любителям гостросюжетних фільмів з погонями заморочуватися не потрібно, а от охочим бути просто заможною людиною, шанс сплатити податки за зрозумілими правилами втрачати не варто.

Навіщо взагалі лізти зі своїми податками? Як адвокат, люблю іноді приносити погані новини. Ви вже повинні платити податки. 18% ПДФО + 1,5% військового збору. Весь цей час. Держава створила ПДФО до того, як Сатоши придумав біткоіни. Тому ми зараз повинні державі за всі свої виводи в фіат 19,5%. І закон це не змінить, тому що немає у нього зворотної дії в часі.

Але є шанс почати отримувати “білі” доходи зараз.

Вибір не стояв між 0% і 5%. Вибір стоїть між 19,5% і будь-якою іншою цифрою менше.

В цілому, подібна логіка податку на криптовалюту близька до таких країн як Великобританія, Ірландія, Гонконг, Канада, Німеччина, Ізраїль.

Якщо дивитися з точки зору мрій криптоіндустрії, то законопроект виглядає компромісним, але, якщо порівняти з податковим тиском в інших країнах (не беремо офшори і спеціальні зони), то Україна починає виглядати цілком гідно. На мій погляд, ці умови – краще, на що може розраховувати індустрія в найближчому майбутньому, тому за прийняття законопроекту варто потримати кулаки.

Артем Афян, адвокат, керуючий партнер ЮК Juscutum

ain.ua