вимкнути дудлвключити дудл

Венесуельський сценарій біткойна в Україні. Нестор Дубневич

UN4B4376

36 вантажних «Боїнгів», набитих паперовими боліварами ─ так Венесуела зустрічала 2016 рік. Після того як кількість випущених грошей у країні збільшилася вдвічі, інфляція місцевої валюти досягла 720%. Ці події подвоїли кількість користувачів біткойнів у країні, які за криптовалюту почали купувати навіть їжу і медикаменти.

Початок 2017 року для українців виглядає не менш драматично. Ще до початку Нового року Україна встигла добряче «порадувати» своїх громадян: націоналізувала найбільший банк країни, анонсувала випуск тисячогривневої купюри, заборонила готівкові платежі понад 50 000 грн, а також зобов’язала фізосіб-підприємців щомісяця сплачувати єдиний соціальний внесок навіть за відсутності доходів.

Повертаючись до Венесуели, варто зазначити, що за останній рік вона досить близько «познайомилася» з криптовалютою. Результати такого знайомства ─ хвиля обшуків великих споживачів електрики в пошуках майнінгу й арешти осіб, що адміністрували майданчики для обміну криптовалюти.

Чи варто очікувати сплеску популярності криптовалюти в Україні на тлі перерахованих реформ, і як виглядатиме знайомство з біткойном у вітчизняному варіанті ─ спробуємо розібратися.

Націоналізація ПриватБанку і законопроект НБУ про платіжні системи

У ніч націоналізації ПриватБанку біржові склянки вітчизняних криптовалютних майданчиків спорожніли вдвічі. А на українському LocalBitcoins, де люди домовляються про обмін криптовалюти на гривню, було встановлено новий рекорд виторгу біткойнів, який склав майже 2,3 млн грн за тиждень.

Відразу після переходу найбільшого вітчизняного банку в держвласність у Мережі заговорили про те, як націоналізація позначиться на прийомі платежівфрілансерами і дрібними підприємцями, рахунки яких обслуговуються в «Приваті». З урахуванням того, що через систему «Приват24» здійснюється чимало переказів без призначення платежу, які в дійсності є комерційними платежами і не враховуються в податковій звітності, малий бізнес занепокоївся про наслідки потрапляння інформації про такі перекази в податкову.

А якщо врахувати, що вся трагедія навколо ПриватБанку розіграна на тлі збільшення мінімальної заробітної плати до 3200 грн з одночасним введенням обов’язку для ФОП щомісяця платити ЄСВ (який підв’язується до цієї ж мінімальної з/п), стає очевидним, що вже незабаром держава станцює на кістках малого бізнесу.

У момент, коли фіскали зачистять платіжну систему країни, а тил вітчизняного фінтеку (financial technologies ─ ред.) міцно прикриє прийнятий законопроект про платіжні системи (згідно з яким Нацбанк під виглядом лібералізації законодавства отримує право на власний розсуд вирішувати питання ліцензування платіжних сервісів), попит на біткойн як альтернативний метод розрахунку знову злетить. Активізуються обмінники цифрових валют, для е-commerce почнуть запускатися нові біткойн-еквайєри, а перед державою вже в новому масштабі постане питання визначення правового статусу криптовалют і регулювання операцій з ними.

Девальвація гривні і регулювання розрахунків готівкою

За тиждень до Нового року НБУ підтвердив інформацію про випуск банкноти номіналом 1000 грн. В цей же час українці почали ділитися в Facebook новинами про зняття з приватівських банкоматів свіжонадрукованої готівки. Якщо НБУ під приводом збільшення мінімальної з/п випускає новий обсяг паперових грошей, а потім заправляє ними банкомати недавно націоналізованого банку ─ це може закінчитися венесуельським сценарієм з рекордними інфляційними показниками.

До того ж, досить суперечливим здається випуск тисячогривневої купюри в світлі курсу на cashless economy, який був узятий Нацбанком восени минулого року, а також у світлі вступу в силу грудневого заборони на розрахунок готівкою понад 50 000 грн.

Ввести в обіг великі номінали готівки, а потім однією забороною унеможливити розрахунки ними ─ таку гру в 2016 році здійснив уряд Індії, де прем’єр-міністр країни заявив, що всі купюри номіналом 500 і 1000 рупій повинні бути здані в банки до кінця року. Не дивно, що таке нововведення в державі з мільярдним населенням підняло світовий курс біткойнів майже на $150, закріпившись на позначці $800. А в країні з’явилася перша повністю регульована біткойн-біржа.

В Україні, в світлі взятого курсу на cashless economy, організація урядом індійського сценарію виглядатиме цілком органічно, а насправді дозволить створити вікно поповнення націоналізованого ПриватБанку новою кількістю вкладників. Це як хрещення Русі в 988-му, коли князь Володимир насильно заганяв русичів у Дніпро і топив тих, хто чинив опір. Тільки в ХХI столітті неслухняні русини будуть тонути в рідині вітчизняної банківської системи. Або рятуватися біткойнами, будуючи Крипторусь.

Валютні обмеження й підбиття підсумків

Коли в Венесуелі в 2015 році заборонили обмін болівара на долар, а онлайн-розрахунки в американській валюті обмежили сумою $300/рік, кількість користувачів місцевої кріптовалютної біржі збільшилася з 450 до 10 000. Приблизно в такій же прогресії зростає кількість транзакцій на венесуельському майданчику LocalBitcoins, де останнім часом обсяг угод з біткойнами досягає півмільйона доларів на тиждень.

Схоже, Україна ступає по тій же слизькій доріжці, зробивши місяць тому валютні обмеження безстроковими. Це наштовхує на думку, що вже в найближчому майбутньому в нашій країні може виникнути великий попит на послуги, що надаються криптовалютним бізнесом. На ринку зміцняться вже наявні біткойн-сервіси, почнуть з’являтися нові майданчики для обміну. Питання в тому, як швидко їх існування визнає держава, і на яких умовах дозволить їм залишитися на ринку фінпослуг.

Здається, держава майже закінчила розставляти фігури на фінансовій дошці чорних і білих. І зробила це саме під час свят, коли люди більше думають про олів’є, ніж про своє фінансове майбутнє. Але чи вийде в неї зіграти задуману гру і зробити шах і мат фінансовим свободам українців? І яку роль у цій грі зіграє біткойн? Покаже час.

Одне відомо точно: якщо згідно з дослідженням Facebook і MasterCard, навіть у США 92% молоді не довіряють банківській системі, а в Європі 57% молодих людей покладаються тільки на готівкові гроші, стає очевидним, що українці, будучи втягнутими у фінансові багатоходівки регулятора, не побіжать здавати свої гроші в банки. У цей момент їх погляд, швидше за все, впаде на криптовалюту як інвестиційний інструмент, який повністю децентралізований і не може бути заблокований ніяким регулятором чи банком, і в той же час дозволяє розраховуватися за товари і послуги, залишаючись у мережі.

Forbes.net.ua