вимкнути дудлвключити дудл

Угода влади і бізнесу: Роллінзу загрожує звільнення з «Укрнафти» — експерт. Голос Столиці. Артем Афян

УкрнафтаУ ЗМІ з’явилася інформація, що правління Ігоря Коломойського «Укрнафтою» може тривати ще на рік, а в обмін на це на телеканалах бізнесмена стане менше критики в бік команди президента Петра Порошенка. Ситуацію прокоментували експерт з енергетичних питань Сергій Дяченко та адвокат Артем Афян.

Як повідомляють ЗМІ, президент Петро Порошенко і прем’єр-міністр Арсеній Яценюкзустрічалися з бізнесменом Ігорем Коломойським. За даними джерел, Петра Порошенка дуже хвилює інформаційна політика телеканалів Ігоря Коломойського щодо президентської команди. Щоб вирішити цю проблему, судячи з усього, Коломойському готові «подарувати» ще один рік правління «Укрнафтою».

Чи дійсно можлива така угода, радіостанція Голос Столиці дізналася в експерта з енергетичних питань Сергія Дяченка.

Як ви можете прокоментувати угоду з приводу мовчання телеканалів Коломойського щодо президента? І чи доцільно взагалі продовжувати Ігорю Коломойському правління «Укрнафтою»?

— Я не думаю, що президент сильно переляканий телеканалами. В першу чергу мова повинна йти про те, наскільки ефективно управляється «Укрнафта». Я вважаю, якщо ми намагаємося будувати європейську систему управління економікою, управління енергетикою, то підхід, при якому вибір менеджменту відбувається на підставі якихось політичних домовленостей, неприйнятний. Такі рішення повинні прийматися з точки зору ефективності управління.

Але ж залучили до управління «Укрнафтою» іноземного менеджера…

— Все одно на конкурсах були фігури, зорієнтовані на того чи іншого олігарха. Поки реалії України такі, і від цього треба відходити. Я розумію, що побудова більшості в ВР пов’язана з компромісами при призначенні на посади в ключові міністерства і ключові держпідприємства.

Якщо все-таки Ігор Коломойський отримає ще рік управління «Укрнафтою», що буде з дивідендами і податками компанії, яка повинна виплатити велику суму грошей держбюджету?

— Це вже як домовляться. Виплата дивідендів акціонеру, в даному випадку державі, завжди була пов’язана з якимись важкими переговорами і скандалами. Швидше за все, це зараз і буде предметом домовленостей, пов’язаних з призначенням менеджменту.

Тобто нинішнього главу «Укрнафти» Роллінза можуть замінити?

— Звичайно, можуть. На жаль, питання призначення вирішуються саме в політичному контексті, а не з точки зору ефективності управління. Я не хочу обговорювати його ефективність як менеджера, а говорю про сам підхід.

Громадяни відчують зміни, якщо будуть досягнуті якісь політичні домовленості?

— Не думаю. Якщо говорити про ринок нафтопродуктів, «Укрнафта» не є домінуючою за обсягами. Мережа АЗС групи «Приват» не домінує за обсягами забезпечення бензином, нафтопродуктами, тому перипетії, пов’язані з менеджментом «Укрнафти», навряд чи серйозно позначаться на ринку.

При цьому адвокат, керуючий партнер юридичної компанії «Юскутум» Артем Афян в ефірі «ГС» зазначив, що передача «Укрнафти» в управління Коломойському ще на один рік буде незаконною.

Чи можливо віддати компанію в управління Ігорю Коломойському ще на рік, з юридичної точки зору?

— Юридично це неможливо. Взагалі, така постановка питання дуже сильно тхне кримінальним злочином. На жаль, багато в нашому політикумі робиться врозріз з нормами права і моралі, але це буде вже за межею навіть для нашої країни.

Марк Роллінс заявив, що якщо «Укрнафта» виплатить всю податкову заборгованість в 2016 році, то компанія буде змушена збанкрутувати. Чи є якийсь вихід з цієї ситуації?

— Структура української економіки в енергетичному секторі така, що банкрутство «Укрнафти» в принципі неможливо. Крім того, тут треба розуміти різницю між банкрутством і визнанням неплатоспроможності, після чого може послідувати санація, реструктуризація боргів. Я вважаю, що говорити про банкрутство — це перебільшення.

Тобто, почати процедуру досудової санації для погашення заборгованості — це вихід?

— Навіть до неї, напевно, будуть переговори з боржниками і якась реструктуризація. Подібне оздоровлення до судових процедур, швидше за все, буде мати місце. Це не говорить нічого хорошого ні про стан «Укрнафти», ні про стан нашої економіки, але лякати населення кошмарним словом «банкрутство» одного з вузлових підприємств української енергетики, мені здається, теж не варто.

Як повідомляється, така заборгованість компанії перед державою пов’язана з тіньовими схемами відносно автозаправок групи «Приват». Чи можна у всьому цьому розібратися і притягнути винних до відповідальності?

— Про це дуже багато говорять і, на жаль, дуже мало роблять. На мій погляд, якщо такі компанії як Microsoft, як Apple, як Google, можуть побудувати прозорий фінансовий звіт і контролювати свої фінансові потоки, то говорити це про «Укрнафту», яка на фоні таких компаній є просто дрібним ларьком з випікання пиріжків, не доводиться. Якщо буде нормальний аудит, нормальне керівництво, бажання поміняти ці схеми, то ситуація може кардинально виправитися протягом року.

Раніше політичний консультант Юлія Комарова в ефірі Голосу Столиці заявила, що зустріч Петра Порошенка, Арсенія Яценюка і Ігоря Коломойського може відродити коаліцію і подолати парламентську кризу.

Голос Столиці