вимкнути дудлвключити дудл

Тривожний дзвінок для ФОП: що варто знати про новий законопроект та до чого готуватись. Марія Фельмецгер

_MG_4014Система оподаткування в Україні існує практично в незмінному вигляді вже не одне десятиліття. Однак Мінсоцполітики вимушене шукати альтернативні шляхи наповнення бюджету. Одним із таких шляхів став проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників і протидії застосуванню незадекларованої праці». Згідно з проектом, у разі приховування реальних трудових відносин, ФОП можуть отримати додаткові податки, а їх роботодавці – штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат. В народі такий спосіб наповнення бюджету охрестили законним рекетом українського бізнесу.

Які зміни можуть чекати на підприємця?

Основним нововведенням законопроекту є закріплення семи основних ознак трудових відносин. У разі збігу хоча б в трьох з них правовідносини отримають кваліфікацію трудових.

Отже, параметри, розроблені Мінсоцполітики, включають таке:

  • Виконання роботи (надання послуг) безпосередньо ФОП на замовлення та під контролем роботодавця.

Законопроект передбачає кваліфікацію відносин як трудових між замовником та виконавцем у разі виконання роботи (надання послуг) безпосередньо ФОП на замовлення та під керівництвом роботодавця. Робота має виконуватись за конкретну винагороду та з обов’язковим дотриманням правил трудового розпорядку, передбаченого замовником. Тобто, згідно з даним критерієм, у випадку потреби встановлення електропроводки у будинку замовника чи виконання ремонту обираючи ФОП-підрядника, його потрібно буде брати на роботу. Контроль за якістю виконання роботи також підпадає під поняття трудових відносин.

  • Дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку та надання послуг (виконання роботи) ФОП-підрядником на місці, визначеному замовником.

Проведення робіт ФОП-підрядником на земельній ділянці замовника чи в його приватному будинку підпадають під принцип трудових відносин, оскільки всі роботи чи надання послуг виконуються на місці, вказаному замовником.

  • Періодична виплата винагороди виконавцю більше двох разів.

Під поняття  трудових відносин може підпадати користування замовником аутсорсинговими послугами юридичного, рекламного чи бухгалтерського характеру з періодичною оплатою. Сюди також відносяться періодичні покупки в магазині, який зареєстрований на ФОП. Можливо, виходом для замовників стане часта зміна підрядників або обирання зручної періодичності оплати послуг.

  • ФОП-підрядник займається виконанням аналогічних робіт чи наданням аналогічних послуг, що і наймані працівники підприємства замовника.

Законопроект передбачає встановлення трудових відносин між ФОП та замовником у разі виконання першим робіт, наприклад, бухгалтерського характеру, в той час як в штаті компанії роботодавця є офіційно оформлений бухгалтер. Тобто, наймання бухгалтера на аутсорс буде вважатись незадекларованою працею.

  • Надання підряднику замовником робочого місця, матеріалів, інструментів чи коштів виробництва.

Даний аспект підтверджує наявність трудових відносин у разі виконання ФОП-підрядником ремонту телевізора чи автомобіля замовника з наданням роботодавцем потрібних запчастин. Це ж стосується і надання інструментів для виконання робіт.

  • У разі, якщо винагорода за надані послуги (виконану роботу) становить 75% чи більше піврічного заробітку ФОП або виступає єдиним джерелом його доходу.

Замовляючи вартісні послуги чи виконання робіт у ФОП, роботодавцю варто бути уважним, адже якщо його гонорар виявиться основним джерелом його доходу дана співпраця може кваліфікуватися як приховані трудові відносини.

  • Визначення замовником робочого часу та періоду відпочинку ФОП.

Домовленості про час виконання робіт можуть стати червоним маркером для контролюючих органів, оскільки ФОП самостійно визначає час та спосіб виконання робіт/надання послуг.

Зазначені сім параметрів трудових відносин передбачені проектом Мінсоцполітики та можуть стати причиною штрафу для роботодавця. Факт наявності трудових відносин може встановити суд або інспектор праці під час проведення перевірки.

Спочатку може здатись, що всі описані в законопроекті ознаки трудових відносин між замовником та ФОП-підрядником є абсурдними. Однак факт наявності трудових відносин може бути встановлений лише у випадку збігу мінімум за трьома ознаками, перерахованими в законопроекті. При грамотному оформленні документів існує можливість максимально знизити ризики для замовника робіт чи послуг. Крім того, у разі виявлення порушення вперше, штрафу можна уникнути, якщо воно буде усунуто у встановлений в приписі термін.

Враховуючи той факт, що інспектори Держпраці при перекваліфікації відносин між замовником та ФОП-виконавцем в трудові керуються саме передбаченими критеріями,  проект не можна назвати революційним. Тим не менш, тепер, у разі судового процесу, контролююча сторона має більше привілеїв, оскільки може відстоювати свою позицію, посилаючись не на практику чи переконання, а на офіційну норму закону.

У разі виявлення незадекларованих трудових відносин, для ФОП існує ризик нарахування додаткових податків ПДФО за ставкою 18% і військового збору. В свою чергу, замовник робіт чи послуг отримує штраф за приховування трудових відносин. Власне, розмір штрафу може відрізнятись в залежності від серйозності порушення.

Види штрафних санкцій відповідно до проекту:

  • Штраф 30 мінімальних заробітних плат за одного співробітника у разі приховування трудових відносин без попередньої сплати ЄСВ або із сплатою в розмірі меншому за мінімальний страховий внесок.
  • Вдвічі менший штраф, ніж попередній, у разі приховування трудових відносин, але із сплатою ЄСВ в розмірі, меншому за мінімальний страховий внесок.

Проект викликав багато критики  з боку громадськості. В умовах підготовки президентських виборів та протиставлення інтересів держави і бізнесу перед прийняттям закону в ньому може з’явитись чимало уточнень та доповнень. Крім того, Президент запевнив, що законопроект Мінсоцполітики не торкнеться IT-сектору, що найгостріше відреагував на потенційні зміни.

Група народних депутатів 26 лютого 2019 року  зареєструвала інший законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розвитку креативних індустрій в Україні)», який  стосується саме фахівців у виданні комп’ютерних ігор та іншого програмного забезпечення, комп’ютерного програмування, консультування і пов’язаної з цим діяльності, обробки даних, розміщення інформації на веб-вузлах, веб-порталів. Законопроект передбачає підняття податкових обтяжень для ФОП, зайнятих у даній сфері до 10% при доходах, що не перевищують 7 500 000 грн на рік, але дозволяє ФОП користування на платній чи безоплатній основі технічними та програмними засобами, інформаційними системами та іншими засобами виробництва (в т. ч. приміщеннями), що належать замовнику. Збільшувати податкове навантаження планують поступово до 2025 року. Ймовірно, що поява даного законопроекту незабаром після гучного непопулярного законопроекту Мінсоцполітики невипадкова. Наразі законопроект знаходиться в підвішеному стані, оскільки його прийняття парламентом залежить від розстановки політичних сил.

Марія Фельмецгер, юрист Практики корпоративного права.

ЛІГА ЗАКОН